Документ
Коментар
Мінфін України наказом від 27.10.2021 р № 567 (Наказ № 567) вніс зміни до Національних положень (стандартів) бухгалтерського обліку в державному секторі – в НП(С)БОДС 123 «Запаси»1, НП(С)БОДС 135 «Витрати»2, НП(С)БОДС 136 «Біологічні активи»3.
Так, положення НП(С)БОДС 123 «Запаси» не застосовуватимуть до оцінки запасів, утримуваних суб'єктами держсектору після збирання врожаю, до корисних копалин та мінеральної сировини за умови, що вони оцінюються за чистою вартістю реалізації відповідно до інших НП(С)БОДС.
Водночас норми НП(С)БОДС 123 «Запаси» не поширюватимуться на біологічні активи, пов'язані із сільськогосподарською діяльністю та сільськогосподарською продукцією під час збирання врожаю.
З первісної вартості запасів виключено витрати на обмін запасів, що виникли під час доставки запасів до місця зберігання (використання), і доведення їх до стану, в якому вони придатні для використання у запланованих цілях.
У примітках до фінансової звітності потрібно буде наводити інформацію про вартість запасів, визнану витратами протягом періоду, а також про суму часткового списання вартості запасів до чистої вартості їх реалізації, визнану витратами, відповідно до п.4 розділу III НП(С)БОДС 123 «Запаси».
До НП(С)БОДС 135 «Витрати» введено новий термін «кваліфікаційний актив» – це актив, підготовка якого для використання за призначенням або для продажу обов'язково потребує суттєвого періоду часу.
Уточнено, що до матеріальних витрат у складі витрат за обмінними операціями належать витрати на паливо та електроенергію.
Доповнено нормою, відповідно до якої сума постійних загальновиробничих витрат, розподілених на кожну одиницю продукції (робіт, послуг), не зростає внаслідок низького рівня виробництва або простоїв. У періоди надзвичайно високого рівня виробництва сума постійних загальновиробничих витрат, розподілених на кожну одиницю продукції (робіт, послуг), зменшується.
У НП(С)БОДС 136 «Біологічні активи» уточнили, що біологічні активи при їх первісному визнанні оцінюють за справедливою вартістю за вирахуванням витрат на продаж, крім випадків, коли справедливу вартість достовірно визначити неможливо. Якщо справедливу вартість достовірно визначити неможливо, біологічний актив зараховують на баланс суб'єкта державного сектору за первісною вартістю.
Наказ № 567 набирає чинності з 01.01.2022 р., але не раніше дня офіційного опублікування (п.3 Наказу № 567)4.
4 На дату виходу огляду законодавства Наказ № 567 офіційно не опубліковано.