Документ
Коментар
Верховна Рада України Законом України від 30.11.2021 р. № 1914-IX (Закон № 1914) внесла зміни до Податкового кодексу України від 02.12.2010 р. № 2755-VI (ПКУ) щодо зменшення фінансового результату на суму від’ємного значення об’єкта оподаткування минулих років для великих платників податків.
У новій редакції викладено пп.140.4.4 ст.140 ПКУ, відповідно до якої фінансовий результат до оподаткування зменшується на суму від’ємного значення об’єкта оподаткування платника (крім великих платників податків) минулих податкових (звітних) років.
Великі платники податків мають право зменшувати фінансовий результат до оподаткування податкового (звітного) періоду (прибуток, збиток або нульове значення) не більше ніж на 50% непогашеної суми від’ємного значення об’єкта оподаткування минулих податкових (звітних) років.
Сума від’ємного значення об’єкта оподаткування минулих податкових (звітних) років, не погашена позитивним значенням об’єкта оподаткування податкового (звітного) року, зменшує фінансовий результат до оподаткування (прибуток, збиток або нульове значення) майбутніх податкових (звітних) періодів у розмірі не більше 50% такої непогашеної суми до її повного погашення.
Якщо непогашена сума від’ємного значення об’єкта оподаткування минулих податкових (звітних) років становить не більше 10% позитивного значення об’єкта оподаткування податкового (звітного) періоду, обрахованого відповідно до пп.134.1.1 ст.134 ПКУ без урахування непогашеного від’ємного значення об’єкта оподаткування минулих податкових (звітних) років, така сума від’ємного значення зменшує фінансовий результат до оподаткування цього податкового (звітного) періоду в повному обсязі.
Також встановлено, що погашеними вважаються суми від’ємного значення об’єкта оподаткування минулих податкових (звітних) років, для яких одночасно виконуються дві такі умови:
Відповідно до нового п.42 підрозділу 4 розділу ХХ «Перехідні положення» ПКУ зазначені вище обмеження застосовуються, починаючи з розрахунку об’єкта оподаткування за результатами податкових (звітних) періодів 2022 року.
Сума від’ємного значення об’єкта оподаткування минулих податкових (звітних) років, не погашена станом на 1 січня 2022 року, враховується у зменшення фінансового результату до оподаткування наступних податкових (звітних) періодів у порядку, встановленому пп.140.4.4 ст.140 ПКУ, до повного погашення.
Нагадаємо, що великий платник податків – це юридична особа або постійне представництво нерезидента на території України, у якої обсяг доходу від усіх видів діяльності за останні чотири послідовні податкові (звітні) квартали перевищує еквівалент 50 млн. євро, визначений за середньозваженим офіційним курсом НБУ за той самий період, або загальна сума податків, зборів, платежів, сплачених до Державного бюджету України, контроль за справлянням яких покладено на контролюючі органи, крім митних платежів, за такий самий період перевищує еквівалент 1,5 млн. євро, визначений за середньозваженим офіційним курсом НБУ за той самий період (пп.14.1.24 ст.14 ПКУ)1.
1 Реєстр великих платників податків на 2022 рік затверджено наказом ДПС від 24.09.2021 р. № 838 (див. коментар до цього наказу).
Закон № 1914 набирає чинності з 1 січня 2022 року (п.1 розділу ІІ «Прикінцеві положення» Закону № 1914)2.
2 Закон № 1914 офіційно опубліковано в газеті «Голос України» від 21.12.2021 р. № 244.