Документ
Коментар
Змінами, внесеними Законом № 19141, запроваджено особливий порядок визначення бази оподаткування ПДВ для операцій з постачання та ввезення тютюнової продукції (тютюнових виробів, тютюну та промислових замінників тютюну, рідин, що використовуються в електронних сигаретах), а саме:
1 Закон України від 30.11.2021 р. № 1914-ІХ «Про внесення змін до Податкового кодексу України та інших законодавчих актів України щодо забезпечення збалансованості бюджетних надходжень».
2 Податковий кодекс України від 02.12.2010 р. № 2755-VI.
Також згідно із новим п.197.27 ст.197 ПКУ з 01.01.2022 р. запроваджується пільговий режим оподаткування ПДВ (звільнення) на всіх наступних етапах постачання тютюнової продукції, крім операцій:
Починаючи з 01.01.2022 р. базою оподаткування ПДВ для операцій з постачання на митній території України тютюнової продукції, для якої встановлені максимальні роздрібні ціни, є максимальна роздрібна ціна такої продукції без урахування ПДВ. МРЦ також є базою оподаткування при ввезенні такої продукції на митну територію України.
У листі від 30.12.2021 р. № 28723/7/99-00-21-03-02-073 ДПС надала роз’яснення щодо застосування нових правил оподаткування ПДВ операцій із тютюновою продукцією та щодо особливостей складання податкових накладних. Так, за операціями з постачання тютюнової продукції, для якої встановлені МРЦ, які повинні наноситись на споживчу упаковку, а також тютюнової продукції, на споживчу упаковку якої тимчасово до 31.12.2023 р. може не наноситися МРЦ, складання податкових накладних виробниками такої продукції та контрольованими суб’єктами господарювання здійснюється з урахуванням таких особливостей:
3 Текст листа див. на офіційному вебпорталі ДПС.
Якщо одночасно з тютюновою продукцією, для якої встановлені МРЦ, які повинні наноситись на споживчу упаковку, а також тютюновою продукцією, на споживчу упаковку якої тимчасово до 31.12.2023 р. може не наноситися МРЦ, здійснюється постачання інших видів товарів/послуг, то за такою операцією доцільно складати окремі податкові накладні: одна – на постачання тютюнової продукції з урахуванням вищевикладених особливостей, та друга – на постачання інших товарів/послуг – у загальновстановленому порядку.
Ті суб’єкти господарювання, які здійснюють операції з постачання тютюнової продукції, але які не відносяться ні до категорії її виробників, ні до категорії контрольованих суб’єктів господарювання, ні до імпортерів такої продукції, правила визначення бази оподаткування ПДВ, встановлені п.189.18 ст.189 ПКУ, не застосовують. Їх операції з тютюновою продукцією звільняються від оподаткування. На такі звільнені від оподаткування операції складають окремі податкові накладні, у графі 7 яких вказують ціну тютюнової продукції, визначену договором на її постачання.
Також ДПС роз’яснила, як починаючи з 01.01.2022 р. мають оподатковуватися операції з постачання залишків тютюнової продукції, виготовленої до 31.12.2021 р., крім продукції, на яку до вказаної дати вже поширювались вимоги щодо встановлення та декларування МРЦ (сигарети без фільтра, з фільтром, цигарки, сигарили). На думку ДПС, на всіх етапах постачання таких залишків від виробника до кінцевого споживача застосовується ставка ПДВ у розмірі 20%, при цьому база оподаткування за такими операціями визначається виходячи з договірної вартості такої продукції. Податкова накладна за операцією з постачання таких залишків складається у загальному порядку.
Відповідні роз’яснення направлено всім головним управлінням ДПС в областях, м. Києві, міжрегіональним управлінням ДПС по роботі з великими платниками податків тощо.