Документ
Коментар
ДПС в індивідуальній податковій консультації від 17.02.2022 р. № 356/ІПК/99-00-07-05-01-06 роз’яснила, якщо споживач (клієнт) замовив товар на вебсайті продавця (в інтернет-магазині) і не здійснював передоплату, а доставку товару здійснила служба доставки на підставі договору про передачу такій службі товару для доставки покупцю, то РРО та/або ПРРО застосовує служба доставки, безпосередньо при передачі товару покупцю та отримання оплати від нього. Продавець (інтернет-магазин) у цьому випадку зобов’язаний вкласти у посилку (пакування) видаткову накладну, яка буде свідчити про походження товару1.
1 У передбачених законодавством випадках, продавець зобов’язаний вкласти у посилку гарантійний талон, технічний паспорт або інший документ, що його замінює, який має містити обов’язкові реквізити.
Застосування РРО та/або ПРРО не є обов’язковим у разі продажу продавцем товару виключно на умовах післяплати та доставки таких товарів поштою або службами кур’єрської доставки. У такому випадку дії продавця товару не матимуть ознак розрахункової операції, оскільки, в момент отримання товару оплату проведено у відділені служби кур’єрської доставки або поштовому відділені.
Також податківці роз’яснили, що у разі приймання платежів із використанням реквізитів IBAN, незалежно від способу доставки (вручення) покупцю товару, обов’язковості застосування РРО та/або ПРРО не вимагає.
У разі отримання оплати у змішаному вигляді із використанням реквізитів IBAN та в готівковій формі чи із використанням платіжних карт, лише розрахунки проведені в готівковій формі чи із використанням платіжних карт мають бути обов’язково проведені через РРО та/або ПРРО на повну суму.
Нагадаємо, що з 1 січня 2022 року суттєво збільшилися штрафи за деякі порушення в сфері РРО та/або ПРРО (див. коментар до ІПК ДПС від 31.12.2021 р. № 4885/ІПК/99-00-07-05-01-06).