Документ
Коментар
Верховна Рада України Законом України від 03.03.2022 р. № 2118-IX (Закон № 2118) внесла зміни до Податкового кодексу України від 02.12.2010 р. № 2755-VI (ПКУ) щодо особливостей оподаткування та подання звітності у період дії воєнного стану.
Новим п.69 підрозділу 10 розділу XX «Перехідні положення» ПКУ на період до припинення або скасування воєнного стану на території України1 встановлено особливості справляння податків і зборів.
1 Указом Президента України від 24.02.2022 р. № 64/2022 «Про введення воєнного стану в Україні» (затверджений Законом України від 24.02.2022 р. № 2102-IX) в Україні введено воєнний стан із 5 години 30 хвилин 24 лютого 2022 року строком на 30 діб. Див. також коментар до інформаційного повідомлення ДПС на офіційному вебпорталі ДПС щодо звільнення платників податків від відповідальності за неможливість виконання податкових обов’язків.
1. У випадку відсутності у платника податків можливості своєчасно виконати свій податковий обов’язок, зокрема щодо дотримання термінів сплати податків та зборів, подання звітності, у тому числі звітності, передбаченої п.46.2 ст.46 ПКУ2, реєстрації у відповідних реєстрах податкових або акцизних накладних, розрахунків коригування, подання електронних документів, що містять дані про фактичні залишки пального та обсяг обігу пального або спирту етилового тощо, платники податків звільняються від передбаченої ПКУ відповідальності з обов’язковим виконанням таких обов’язків протягом 3 місяців після припинення або скасування воєнного стану в Україні.
2 У зазначеній нормі йдеться, зокрема, про подання органам ДПС фінансової звітності підприємства.
Наголошуємо, що зазначений у цій нормі перелік податкових обов’язків платників податків не є вичерпаним. Тобто за невиконання інших податкових обов’язків (прямо невизначених цією нормою), передбачених ПКУ, платник податків не повинен притягуватися до відповідальності.
Разом з тим, у зазначеній нормі йдеться лише про скасування відповідальності згідно з ПКУ, про відповідальність, яку передбачено КпАП3, ККУ4 та КЗпП5, не згадується взагалі. Певні виключення передбачено тільки щодо подання суб’єктами господарювання звітності6.
3 Кодекс України про адміністративні правопорушення від 07.12.84 р. № 8073-X.
4 Кримінальний кодекс України від 05.04.2001 р. № 2341-III.
5 Кодекс законів про працю України від 10.12.71 р. № 322-VIII.
2. Податкові перевірки не розпочинаються, а розпочаті – зупиняються.
3. Платники податків, які у зв’язку з наслідками їх безпосередньої участі у воєнних діях не дотрималися визначених п.69 підрозділу 10 розділу XX «Перехідні положення» ПКУ термінів виконання податкових обов’язків, звільняються від відповідальності, передбаченої ПКУ за невиконання податкових обов’язків, за умови виконання таких обов’язків протягом одного місяця з дня закінчення дії наслідків, які унеможливили виконання таких обов’язків.
4. У разі неможливості зареєструвати акцизну накладну в Єдиному реєстрі акцизних накладних дозволяється переміщення пального або спирту етилового транспортними засобами за наявності товарно-транспортної накладної, яка повинна містити всю інформацію, що має міститися у відповідній акцизній накладній, яка повинна бути зареєстрована в Єдиному реєстрі акцизних накладних, протягом строків, визначених у п.69 підрозділу 10 розділу XX «Перехідні положення» ПКУ.
5. Операції з добровільної передачі або відчуження коштів, товарів, у тому числі підакцизних, надання послуг на користь ЗСУ та підрозділів територіальної оборони без попереднього або наступного відшкодування їх вартості не вважаються операціями з реалізації для цілей оподаткування.
Сума відшкодування вартості пального, витраченого при наданні послуг з перевезення для забезпечення потреб ЗСУ та підрозділів територіальної оборони, не включається до складу оподатковуваного доходу фізичних осіб, які надають такі послуги.
6. Коригування, встановлені пп.140.5.9 ст.140 ПКУ, не проводяться щодо сум коштів або вартості спеціальних засобів індивідуального захисту (касок, бронежилетів, виготовлених відповідно до військових стандартів), технічних засобів спостереження, лікарських засобів та медичних виробів, засобів особистої гігієни, продуктів харчування, предметів речового забезпечення, а також інших товарів, виконаних робіт, наданих послуг за переліком, що визначається КМУ, які добровільно перераховані (передані) ЗСУ, Національній гвардії України, СБУ, Службі зовнішньої розвідки України, ДПСУ, МВС, Управлінню державної охорони України, Державній службі спеціального зв’язку та захисту інформації України, іншим утвореним відповідно до законів України військовим формуванням, їх з’єднанням, військовим частинам, підрозділам, установам або організаціям, що утримуються за рахунок коштів державного бюджету, для потреб забезпечення оборони держави у зв’язку з військовою агресією РФ проти України.
7. На період до припинення або скасування воєнного стану дозволяється виробництво та імпорт тютюнових виробів, віднесених до коду 2402 20 90 20 згідно з УКТ ЗЕД маркованих марками акцизного податку «тютюновмісні вироби для електричного нагрівання (ТВЕН) за допомогою підігрівача з електронним управлінням вітчизняні» – «ТВЕН В», «тютюновмісні вироби для електричного нагрівання (ТВЕН) за допомогою підігрівача з електронним управлінням імпортні» – «ТВЕН І», у разі якщо ставка акцизного податку є однаковою.
Обіг маркованих відповідно до цієї норми тютюнових виробів здійснюється до їх повної реалізації кінцевому споживачу.
8. Для платників податків та контролюючих органів зупиняється перебіг строків, визначених податковим законодавством та іншим законодавством, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи.
9. Вважаються діючими ліцензії, по яких до припинення або скасування воєнного стану на території України не сплачено черговий платіж за ліцензію та/або закінчився термін дії ліцензії на право:
Обов’язки щодо сплати чергових платежів/дії щодо продовження ліцензії мають бути виконані суб’єктом господарювання протягом 30 днів, наступних за днем припинення або скасування воєнного стану в Україні.
10. На період до припинення або скасування воєнного стану на території України санкції за порушення вимог Закону про РРО7 не застосовуються.
11. На період до припинення або скасування воєнного стану на території України, будь-яка звітність, крім податкової, подання якої вимагається відповідно до норм чинного законодавства, подається з урахування строків, визначених п.69 підрозділу 10 розділу XX «Перехідні положення» ПКУ.
Закон № 2118 набрав чинності з дня його офіційного опублікування – 7 березня 2022 року (п.1 розділу ІІ «Прикінцеві положення» Закону № 2118)8.
8 Закон № 2118 офіційно опубліковано в газеті «Голос України» від 07.03.2022 р. № 48.