Документ
Коментар
КМУ постановою від 20.03.2022 р. № 331 (Постанова № 331) ухвалив Порядок надання роботодавцю компенсації витрат на оплату праці за працевлаштування внутрішньо переміщених осіб внаслідок проведення бойових дій під час воєнного стану в Україні (Порядок № 331).
Внутрішньо переміщена особа – особа, яка після введення Указом № 641 воєнного стану перемістилася з території адміністративно-територіальної одиниці, на якій проводяться бойові дії та яка визначена в Переліку № 2042, та отримала довідку внутрішньо переміщеної особи відповідно до Порядку № 5093.
1 Указ Президента України від 24.02.2022 р. № 64/2022 «Про введення воєнного стану в Україні» з урахуванням змін, внесених Указом Президента України від 14.03.2022 р. № 133/2022 «Про продовження строку дії воєнного стану в Україні».
2 Перелік адміністративно-територіальних одиниць, на території яких платникам єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування, які перебувають на обліку на відповідній території, може надаватися допомога в рамках Програми «єПідтримка», наведений у додатку до розпорядження КМУ від 06.03.2022 р. № 204-р.
3 Порядок оформлення і видачі довідки про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи, затверджений постановою КМУ від 01.10.2014 р. № 509.
Відповідно до п.2 Порядку № 331 компенсація витрат4 надається роботодавцю5 за кожну працевлаштовану особу на умовах строкового або безстрокового трудового договору (контракту), гіг-контракту, зокрема за сумісництвом, за таких умов:
4 Тут і далі йдеться про компенсацію витрат на оплату праці за кожну працевлаштовану особу з числа внутрішньо переміщених осіб внаслідок проведення бойових дій під час воєнного стану в Україні.
5 Тут і далі термін «роботодавець» вживається в значенні, наведеному в пп.14.1.222 ст.14 Податкового кодексу України від 02.12.2010 р. № 2755-VI.
Особа з числа внутрішньо переміщених осіб (далі – особа) може бути працевлаштована на умовах, визначених Порядком № 331, один раз.
Згідно із п.3 Порядку № 331 компенсація витрат надається у розмірі 6500 грн щомісяця за кожну працевлаштовану особу, за яку роботодавцем сплачується ЄСВ, на період воєнного часу та протягом 30 календарних днів після його скасування або припинення. Загальна тривалість надання компенсації витрат не може перевищувати 2 місяців з дня працевлаштування особи.
Для отримання компенсації витрат роботодавець не раніше, ніж через 5 календарних днів після працевлаштування особи подає до центру зайнятості заяву про компенсацію витрат:
Форма заяви затверджується Державним центром зайнятості6, крім форми заяви, яка подається засобами Порталу Дія.
6 На дату виходу огляду законодавства не затверджено.
До заяви, поданої до центру зайнятості в паперовій формі7 (зокрема на адресу електронної пошти), додаються:
7 Дії, що роботодавець має здійснити для подання заяви в електронній формі через Портал Дія, наведено в п.6 Порядку № 331.
8 Або серія та номер паспорта (для фізичних осіб, які через свої релігійні переконання відмовляються від прийняття реєстраційного номера облікової картки платника податків та повідомили про це відповідному контролюючому органу і мають відмітку в паспорті.
Рішення щодо надання або відмови у наданні компенсації витрат приймається центром зайнятості та оформлюється відповідним наказом протягом 5 календарних днів після отримання заяви від роботодавця. Повідомлення про прийняте рішення щодо надання компенсації витрат чи відмови у її наданні надсилається роботодавцю протягом 3 календарних днів у спосіб, обраний роботодавцем для подання заяви (крім подання заяви через Портал Дія) (п.9 Порядку № 331).
Центр зайнятості здійснює перерахування коштів роботодавцю за перший місяць роботи працівника протягом 5 робочих днів після прийняття рішення щодо надання компенсації витрат або отримання відомостей з Реєстру роботодавців отримувачів компенсації витрат через Портал Дія. Для отримання компенсації витрат за другий місяць роботодавець підтверджує продовження зайнятості осіб, стосовно яких прийнято рішення щодо надання компенсації витрат, засобами Порталу Дія або шляхом подання повідомлення центру зайнятості (безпосередньо або на адресу електронної пошти).
Відповідно до п.11 Порядку № 331 у разі припинення трудових відносин, зокрема розірвання строкового або безстрокового трудового договору (контракту), гіг-контракту, зокрема за сумісництвом, до завершення строку виплати компенсації витрат, роботодавець протягом 5 робочих днів з дня такого припинення зобов’язаний повернути суму невикористаної компенсації витрат на рахунок центру зайнятості. Сума, що підлягає поверненню, визначається як різниця між сумою компенсації витрат (6500 грн) та її розміром, розрахованим пропорційно відпрацьованому працівником часу на місяць.
Центр зайнятості має право перевіряти достовірність відомостей, поданих роботодавцем для отримання коштів, дотримання порядку їх використання роботодавцем (п.18 Порядку № 331).
Постанова № 331 набрала чинності з дня офіційного опублікування - 22 березня 2022 року9.
9 Постанову № 331 офіційно опубліковано в газеті «Урядовий кур’єр» від 22.03.2022 р. № 65.