Документ
Коментар
НАДС спільно з Мінекономіки України в листі від 10.03.2022 р. № 4706-06/9551-03, 1247/92.2-22 надало роз’яснення щодо оплати праці працівників державних органів, органів місцевого самоврядування, підприємств, установ та організацій, що фінансуються або дотуються з бюджету, в умовах воєнного стану.
В роз’ясненні розглянуто питання оплати праці під час виконання роботи у штатному режимі або дистанційно, а також оплати праці на час простою.
Під час воєнного стану працівники можуть виконувати завдання у штатному режимі або за межами робочого приміщення, адміністративної будівлі (дистанційно). Порядок і підстави дистанційної роботи передбачено законодавством про працю та законодавством з питань державної служби.
Дистанційна робота - це форма організації праці, за якої робота виконується працівником поза робочими приміщеннями чи територією власника або уповноваженого ним органу, в будь-якому місці за вибором працівника та з використанням інформаційно-комунікаційних технологій (ст.602 КЗпП1).
1 Кодекс законів про працю України від 10.12.71 р. № 322-VIII.
Відповідно до п.9 Типових правил внутрішнього службового розпорядку, затверджених наказом НАДС від 03.03.2016 р. № 50, за ініціативою державного службовця і згодою його безпосереднього керівника та керівника самостійного структурного підрозділу (за наявності) такий державний службовець може виконувати завдання за посадою за межами адміністративної будівлі державного органу. Для цього державний службовець повинен погодити у письмовій формі, зокрема засобами телекомунікаційного зв’язку, перелік відповідних завдань та строки їх виконання з безпосереднім керівником та керівником самостійного структурного підрозділу (за наявності).
Отже, законодавством визначено достатньо гнучкий спосіб виконання завдань за межами робочого місця (адмінбудівлі), при цьому основною умовою є своєчасне виконання завдань за посадою.
Відповідно до чинного законодавства, оплата праці в такому випадку здійснюється в повному обсязі.
Відповідно до ст.34 КЗпП у випадку відсутності організаційних або технічних умов, необхідних для виконання роботи, оголошується простій щодо окремих працівників або структурних підрозділів.
В такому разі відповідно до ст.113 КЗпП, з урахуванням норм Постанови № 2212 керівник державного органу, органу місцевого самоврядування, підприємства, установи або організації, що фінансується або дотується з бюджету, до припинення чи скасування воєнного стану в Україні в межах фонду зарплати, передбаченого у кошторисі, може самостійно визначати розмір оплати часу простою працівників, але не нижче від 2/3 тарифної ставки встановленого працівникові тарифного розряду (посадового окладу).
2 Постанова КМУ від 07.03.2022 р. № 221 «Деякі питання оплати праці працівників державних органів, органів місцевого самоврядування, підприємств, установ та організацій, що фінансуються або дотуються з бюджету, в умовах воєнного стану».
До того ж НАДС інформує про прийняття Постанови КМУ від 04.03.2022 р. № 199 «Питання надання у 2022 році застрахованим особам одноразової матеріальної допомоги у зв’язку із втратою частини заробітної плати (доходу), робота (економічна діяльність) яких тимчасово зупинена внаслідок проведення бойових дій під час воєнного стану в Україні», якою встановлено виплату у розмірі 6500 грн для тих, хто втратив роботу (можливість працювати) (див. коментар до цієї постанови).