Документ
Коментар
НАДС в роз’ясненні від 04.03.2022 р. № 149-р/з розглянуло питання дій роботодавця при нез’явленні державних службовців нa poбoтy тa надання їм відпусток під час воєнного стану, а також оформлення відносин із державними службовцями, яких зараховано до територіальної оборони.
НАДС зазначило, що у зв’язку з початком військових дій на території України функціонування державних органів та режим роботи їх працівників має бути організований з огляду на безпекову ситуацію у конкретному регіоні. Забезпечення ефективної роботи державного органу в цей період вимагає гнучкості та швидкої адаптації до подій, що відбуваються навколо.
Державний службовець може виконувати завдання за посадою за межами адміністративної будівлі державного органу у випадку та порядку, передбаченому Типовими правилами1 та Правилами внутрішнього службового розпорядку відповідного державного органу.
1 Типові правила внутрішнього службового розпорядку, затверджені наказом НАДС від 03.03.2016 р. № 50.
У разі відсутності організаційних або технічних умов, необхідних для виконання роботи, що викликане, зокрема, військовим станом доцільно оформити простій для конкретних державних службовців або структурних підрозділів відповідно до законодавства про працю.
Належну увагу слід приділяти обліку робочого часу та своєчасному доведенню до працівників держорганів інформації, що стосується роботи держоргану.
Невихід держслужбовця на роботу слід відображати в табелі обліку робочого часу відмітками ІН, НЗ або І (в залежності від виду неявок). При цьому не можна вважати відсутність працівника на службі більше 3-х годин прогулом, якщо причина такої відсутності пов'язана із необхідністю убезпечити себе чи інших осіб від збройної агресії, загрози нападу тощо. Такі причини вважаються поважними.
Держслужбовцю можуть бути надані різні види оплачуваних та неоплачуваних відпусток, які передбачені чинним законодавством, в тому числі на час, необхідний для переміщення та уникнення небезпеки. Для отримання відпустки (оплачуваної або без збереження заробітної плати) працівники мають передати до держоргану відповідну заяву, зокрема, засобами телекомунікаційного зв'язку.
Щодо держслужбовців, зарахованих до складу добровольчих формувань територіальних громад, то їх статус належним чином законодавчо не врегульовано.
На думку НАДС, діяльність Сил територіальної оборони Збройних Сил України та добровольчих формувань територіальних громад можна вважати виконанням державних та громадських обов'язків.
Для належного оформлення відносин з держслужбовцями, яких зараховано до складу Сил територіальної оборони Збройних Сил України та добровольчих формувань територіальних громад, а також фіксації їх відсутності на робочому місці доречно у державному органі видати наказ (розпорядження) про увільнення відповідних держслужбовців від роботи у зв’язку з таким зарахуванням.
Підставою для видачі такого наказу (розпорядження) будуть ст.3, 9, 24 Закону № 17022, ст.119 КЗпП3, Указ № 644.
2 Закон України від 16.07.2021 р. № 1702-ІХ «Про основи національного спротиву».
3 Кодекс законів про працю України від 10.12.71 р. № 322-VIII.
4 Указ Президента України від 24.02.2022 р. № 64/2022 «Про введення воєнного стану в Україні».
Оскільки з особами, які зараховані до складу Сил територіальної оборони Збройних Сил України та добровольчих формувань територіальних громад в обов’язковому порядку укладається контракт, НАДС вважає за доцільне наказ про увільнення від роботи такого держслужбовця видавати на підставі заяви та копії контракту.
НАДС зазначило, що за такими держслужбовцями зберігається місце роботи, посада і середній заробіток на час їх участі у виконанні завдань територіальної оборони під час воєнного стану.