Документ
Коментар
Мінекономіки України в листі від 09.03.2022 р. № 3304-04/9472-06 надало роз’яснення щодо змін, внесених до порядку закупівель у період воєнного стану, закупівель товарів, робіт і послуг, вартість яких не перевищує 50 тис. грн та осіб, відповідальних за закупівлі в умовах воєнного стану.
Мінекономіки України наголошує, шо відповідно до Постанови № 1691, в умовах воєнного стану оборонні та публічні закупівлі товарів, робіт і послуг здійснюються без застосування процедур закупівель та спрощених закупівель, визначених Законом про публічні закупівлі2 та Законом про оборонні закупівлі3.
1 Постанова КМУ від 28.02.2022 р. № 169 «Деякі питання здійснення оборонних та публічних закупівель товарів, робіт і послуг в умовах воєнного стану».
2 Закон України від 25.12.2015 р. № 922-VIII «Про публічні закупівлі».
3 Закон України від 17.07.2020 р. № 808-ІХ «Про оборонні закупівлі».
Замовники повинні відповідно до Закону про публічні закупівлі дотримуватися принципів здійснення публічних закупівель, а державні замовники у сфері оборони повинні відповідно до Закону про оборонні закупівлі дотримуватися таких принципів здійснення оборонних закупівель як своєчасність та відповідність прийнятим рішенням щодо захисту національних інтересів України, забезпечення потреб безпеки і оборони, ефективність використання коштів, результативність.
Такі закупівлі не включаються до річного плану закупівель. За результатами їх здійснення в електронній системі закупівель замовник/державний замовник оприлюднює звіт про договір про закупівлю, укладений без використання електронної системи закупівель, договір про закупівлю та всі додатки до нього не пізніше ніж через 20 днів з дня припинення чи скасування воєнного стану в Україні або в окремих її місцевостях. Вимога щодо оприлюднення не застосовується до договорів, які містять інформацію з обмеженим доступом.
Отже, на період воєнного стану в Україні замовники та державні замовники у сфері оборони при здійсненні закупівель товарів, робіт і послуг, вартість яких дорівнює або перевищує 50 тис. грн, мають керуватися порядком, установленим Постановою № 169.
У разі здійснення закупівель товарів, робіт і послуг, вартість яких не перевищує 50 тис. грн, замовник повинен дотримуватися принципів здійснення публічних закупівель та може використовувати електронну систему закупівель, у тому числі електронні каталоги для закупівлі товарів. У разі здійснення таких закупівель без використання електронної системи закупівель замовник обов’язково оприлюднює в електронній системі закупівель відповідно до ст.10 Закону про публічні закупівлі звіт про договір про закупівлю, укладений без використання електронної системи закупівель відповідно до частини третьої ст.3 Закону про публічні закупівлі.
Щодо осіб, відповідальних за закупівлі в умовах воєнного стану, то оскільки згідно з Постановою № 169 закупівлі здійснюються без застосування процедур закупівель та спрощених закупівель, то відповідальною особою за закупівлі (оприлюднення звіту про договір про закупівлю, укладений без використання електронної системи закупівель, договору про закупівлю та всіх додатків до нього), що здійснюються відповідно до Постанови № 169, може бути будь-яка визначена замовником особа.