Документ
Коментар
Міністерство розвитку громад та територій України надало роз’яснення щодо фінансування добровольчих формувань територіальних громад.
В роз’ясненні зазначається, що порядок утворення та діяльності добровольчих формувань територіальних громад (ДФТГ) визначено Положенням № 14491.
1 Положення про добровольчі формування територіальних громад, затверджене постановою КМУ від 29.12.2021 р. № 1449.
ДФТГ утворюються з урахуванням ресурсних та людських можливостей відповідних територіальних громад. Загальна кількість та місця розташування ДФТГ визначаються Командуванням Сил територіальної оборони Збройних Сил України за участю відповідних сільських, селищних, міських рад та затверджуються Головнокомандувачем Збройних Сил України (частина друга ст.8 Закону № 17022).
2 Закон України від 16.07.2021 р. № 1702-ІХ «Про основи національного спротиву».
Відповідно до ст.23 Закону № 1702 фінансування та матеріально-технічне забезпечення національного спротиву здійснюються за рахунок і в межах коштів Державного бюджету України, місцевих бюджетів, а також з інших не заборонених законодавством України джерел.
Видатки на здійснення та забезпечення заходів з організації, підготовки, підтримання та ведення руху опору належать до таємних видатків Державного бюджету України, які виділяються Міноборони України окремим напрямом на утримання Сил спеціальних операцій ЗСУ.
Забезпечення ДФТГ індивідуальною штатною зброєю та боєприпасами до неї здійснюється в загальній системі забезпечення ЗСУ.
Закупівлі товарів, робіт і послуг для забезпечення потреб руху опору становлять державну таємницю і здійснюються за процедурами, встановленими законом для оборонних закупівель. Тож для спрощення та швидкості проведення процедур закупівлі по забезпеченню підрозділів ДФТГ можна застосовувати положення ст.30 Закону про оборонні закупівлі3, яка дозволяє здійснювати закупки по прямих договорах.
3 Закон України від 17.07.2020 р. № 808-ІХ «Про оборонні закупівлі».
В умовах воєнного стану або для здійснення згідно із законом заходів загальної мобілізації та з метою відсічі збройної агресії РФ проти України органи місцевого самоврядування або військові адміністрації можуть приймати рішення про перерахування коштів з місцевих бюджетів до державного бюджету, а також, як виняток, спрямувати залишки коштів за субвенціями з державного бюджету місцевим бюджетам, збережених на рахунках місцевих бюджетів станом на 01.01.2022 р., на заходи територіальної оборони.