Документ
Коментар
Мінекономіки України в листі від 04.03.2022 р. № 3304-04/9225-06 надало роз’яснення щодо здійснення закупівель в період воєнного стану та закупівель, розпочатих до введення правового режиму воєнного стану.
У роз’ясненні висвітлюються питання здійснення закупівель з урахуванням норм Постанови №1691, якими слід керуватись замовникам, що здійснюють закупівлі товарів, робіт і послуг для належного забезпечення потреб під час дії правового режиму воєнного стану в Україні.
1 Постанова КМУ від 28.02.2022 р. № 169 «Деякі питання здійснення оборонних та публічних закупівель товарів, робіт і послуг в умовах воєнного стану».
Відповідно до Постанови № 169 в умовах воєнного стану оборонні та публічні закупівлі товарів, робіт і послуг здійснюються без застосування процедур закупівель та спрощених закупівель, визначених Законом про публічні закупівлі2 та Законом про оборонні закупівлі3.
2 Закон України від 25.12.2015 р. № 922-VIII «Про публічні закупівлі».
3 Закон України від 17.07.2020 р. № 808-ІХ «Про оборонні закупівлі».
При цьому переліки та обсяги закупівель товарів, робіт і послуг для забезпечення потреб сектору безпеки і оборони, а також інших товарів, робіт і послуг для гарантованого забезпечення потреб безпеки і оборони України визначаються рішенням державних замовників у сфері оборони.
Перелік державних замовників у сфері оборони визначено Постановою № 3634.
4 Постанова КМУ від 03.03.2021 р. № 363 «Питання оборонних закупівель».
Для всіх інших закупівель переліки та обсяги закупівель товарів, робіт і послуг визначаються:
Мінекономіки України зазначило, що порядок взаємодії замовників з відповідними органами управління в процесі визначення переліків та обсягів закупівель товарів, робіт і послуг Постановою № 169 не регламентовано.
Водночас замовники повинні дотримуватися принципів здійснення публічних закупівель, визначених ст.5 Закону про публічні закупівлі та забезпечувати оприлюднення укладеного договору в електронній системі закупівель протягом п’яти робочих днів після його підписання (крім договорів, що укладені для забезпечення потреб сектору безпеки і оборони). Зазначений строк продовжується на час неналежного функціонування електронної системи закупівель, підтверджений її адміністратором. Договір, не оприлюднений в електронній системі закупівель у встановлений строк, є нікчемним.
Щодо закупівель, розпочатих до введення правового режиму воєнного стану, то вони завершуються у порядку, визначеному Законом про публічні закупівлі.
У разі неможливості завершення таких процедур закупівлі у зв’язку із обставинами, що не залежать від замовників, вони можуть визнати тендер таким, що не відбувся, відповідно до частини п’ятої ст.32 Закону про публічні закупівлі у разі, якщо здійснення закупівлі стало неможливим внаслідок дії непереборної сили.