Документ
Коментар
Мінекономіки України в листі від 22.04.2022 р. № 3304-04/16796-06 у зв’язку з набранням чинності з 14 квітня 2022 р. Постанови № 4371 надало роз’яснення щодо змін, внесених нею до Постанови № 1692, якою регулюється порядок проведення закупівель під час воєнного стану в Україні.
1 Постанова КМУ від 12.04.2022 р. № 437 «Про внесення змін до пункту 1 постанови Кабінету Міністрів України від 28 лютого 2022 р. № 169».
2 Постанова КМУ від 28.02.2022 р. № 169 «Деякі питання здійснення оборонних та публічних закупівель товарів, робіт і послуг в умовах воєнного стану».
1. Щодо закупівель, вартість яких не перевищує 50 тис. грн
Публічні закупівлі, вартість яких не перевищує 50 тис. грн замовник може здійснювати:
Вартість закупівлі визначається в момент її здійснення, виходячи з наявної поточної потреби. Предмет закупівлі визначається замовником відповідно до Порядку визначення предмета закупівлі, затвердженого наказом Мінекономіки України від 15.04.2020 р. № 708. Так, предмет закупівлі, визначений для потреб воєнного стану згідно з Постановою № 169, виступатиме новим предметом окремого договору про закупівлю і новим предметом закупівель.
Крім цього, згідно з Постановою № 169 переліки та обсяги закупівель товарів, робіт і послуг визначаються рішеннями замовників/державних замовників, що здійснюють такі закупівлі. Отже, починаючи з 14.04.2022 р. переліки та обсяги закупівель, що затверджуються відповідним рішенням замовника (наприклад, наказом, розпорядженням тощо) мають включати всі закупівлі, у тому числі закупівлі, вартість яких не перевищує 50 тис. грн.
2. Щодо строку договору про закупівлю
Договір про закупівлю укладається відповідно до норм ЦКУ3 та ГКУ4.
3 Цивільний кодекс України від 16.01.2003 р. № 435-ІV.
4 Господарський кодекс України від 16.01.2003 р. № 436-ІV.
Відповідно до ст.638 ЦКУ договір є укладеним, якщо сторони досягли згоди з усіх істотних умов договору.
Строк дії договору є його істотною умовою та погоджується сторонами. Водночас замовникам у разі укладення договору про закупівлю, відповідно до умов якого передбачається оплата за рахунок бюджетних коштів, необхідно враховувати вимоги бюджетного законодавства, зокрема БКУ5.
5 Бюджетний кодекс України від 08.07.2010 р. № 2456-VI.
Разом з тим, сторони договору про закупівлі, вартість яких починається з 50 тис. грн, укладеного відповідно до Постанови № 169, можуть встановити, що умови такого договору застосовуються до відносин, що виникли між сторонами до набрання нею чинності виключно у разі, якщо на момент набрання чинності Постановою № 169 у замовника були наявні умови для застосування переговорної процедури закупівлі, або наявні умови для не застосування порядку проведення спрощених закупівель.
Отже, така можливість застосовується виключно у випадках, якщо були наявні умови, які передбачають укладання договору про закупівлю товарів, робіт або послуг, що можуть бути надані (поставлені/виконані) тільки певним суб’єктом господарювання за відсутності альтернативи. При цьому відповідне рішення приймається замовником самостійно.
Постанова № 169 регулює деякі питання здійснення оборонних та публічних закупівель товарів, робіт і послуг в умовах воєнного стану та не поширюється на період після його припинення чи скасування.
3. Щодо оприлюднення інформації про закупівлю
Постановою № 169 передбачено, що за результатами здійснених закупівель, вартість яких починається з 50 тис. грн, замовник/державний замовник оприлюднює в електронній системі закупівель звіт про договір про закупівлю, укладений без використання електронної системи закупівель, договір про закупівлю та всі додатки до нього.
При цьому оприлюднення такої інформації про закупівлю здійснюється у строк не пізніше ніж через 20 днів з дня припинення чи скасування воєнного стану в Україні або в окремих її місцевостях (пп.3 п.1 Постанови № 169).
Тому замовник самостійно приймає рішення щодо оприлюднення такої інформації про закупівлю, яке здійснюється у строк, що не повинен перевищувати 20 днів з дня припинення чи скасування воєнного стану в Україні або в окремих її місцевостях.
4. Щодо визнання тендеру таким, що не відбувся
Відповідно до частини п’ятої ст.32 Закону України від 25.12.2015 р. № 922-VIII «Про публічні закупівлі» замовник, який розпочав процедури закупівлі до введення правового режиму воєнного стану в Україні, але не має можливості завершити такі процедури, має право визнати тендер таким, що не відбувся, у разі якщо здійснення закупівлі стало неможливим внаслідок дії непереборної сили.
У такому разі в протоколі замовник може вказати серед підстав для прийняття такого рішення запровадження правового режиму надзвичайного стану та введення в Україні правового режиму воєнного стану.