Документ
Коментар
Міносвіти України в листі від 25.04.2022 р. № 1/4444-22 розглянуло питання виплати заробітної плати працівникам закладів освіти, які в умовах воєнного стану вимушені були змінити місце проживання, залишити робоче місце, але мають можливість виконувати роботу дистанційно або не можуть виконувати свої посадові обов'язки, а також питання щодо зменшення розмірів надбавок і доплат педагогічним працівникам.
У листі наголошується, що 20.03.2022 р. набув чинності Закон України від 15.03.2022 р. № 2126-IX «Про внесення змін до деяких законів України щодо державних гарантій в умовах воєнного стану, надзвичайної ситуації або надзвичайного стану», яким внесено зміни до Закону України від 05.09.2017 р. № 2145-VІІІ «Про освіту», зокрема, доповнено ст.571. Відповідно до зазначеної статті працівникам закладів освіти, які в умовах воєнного стану були вимушені змінити місце проживання (перебування), залишити робоче місце, місце навчання, незалежно від місця їх проживання (перебування) на час особливого періоду гарантується, зокрема, організація освітнього процесу в дистанційній формі або в будь-якій іншій формі, що є найбільш безпечною для його учасників; збереження місця роботи, середнього заробітку та інших виплат, передбачених законом.
Відповідно до наказу Міносвіти України від 28.03.2022 р. № 274 «Про деякі питання організації здобуття загальної середньої освіти та освітнього процесу в умовах воєнного стану в Україні» органи управління у сфері освіти мають забезпечити та організувати оплату праці працівників закладів освіти та установ освіти незалежно від їх поточного місця проживання (перебування), у тому числі шляхом прийняття рішення (розпорядження, наказу) про оголошення простою у закладах освіти, що не можуть здійснювати освітню діяльність внаслідок збройної агресії російської федерації. Таке забезпечення гарантовано державою. З цієї причини працівники закладів та установ освіти, як працівники бюджетних установ, не мали права на отримання державної допомоги в рамках програми «єПідтримка».
Під час воєнного стану працівники можуть виконувати завдання у штатному режимі або за межами робочого приміщення, адміністративної будівлі (дистанційно).
Дистанційна робота може запроваджуватися наказом (розпорядженням) власника або уповноваженого ним органу без обов’язкового укладення трудового договору про дистанційну роботу в письмовій формі.
Основною умовою виконання завдань за межами робочого місця (адмінбудівлі) є своєчасне виконання завдань за посадою. Оплата праці в такому випадку здійснюється в повному обсязі відповідно до законодавства.
У разі відсутності організаційних або технічних умов, необхідних для виконання роботи, оголошується простій щодо окремих працівників або структурних підрозділів.
Відповідно до п.8.3.3 Галузевої Угоди між Міносвіти України та ЦК Профспілки працівників освіти і науки України на 2021 – 2025 роки, що зареєстрована Мінекономіки України від 18.06.2021 р. № 12 рекомендовано керівникам установ та закладів освіти забезпечити оплату простою працівникам, включаючи непедагогічних та тих, які працюють за сумісництвом, не з їх вини в розмірі середньої заробітної плати.
Відповідно до п.1 Постанови № 2211 надано право керівникам державних органів, підприємств, установ та організацій, що фінансуються або дотуються з бюджету, до припинення чи скасування воєнного стану в Україні в межах фонду заробітної плати, передбаченого у кошторисі, самостійно визначати розмір оплати часу простою працівників, але не нижче від двох третин тарифної ставки встановленого працівникові тарифного розряду (посадового окладу).
1 Постанова КМУ від 07.03.2022 р. № 221 «Деякі питання оплати праці працівників державних органів, органів місцевого самоврядування, підприємств, установ та організацій, що фінансуються або дотуються з бюджету, в умовах воєнного стану».
Тобто Постановою № 221 встановлена нижня межа оплати часу простою працівників – не нижче від двох третин тарифної ставки встановленого працівникові тарифного розряду (посадового окладу) і не передбачена заборона здійснювати оплату часу простою у більш високому розмірі, зокрема, у розмірі середньої заробітної плати.
Щодо здійснення виплат працівникам закладів та установ освіти, що знаходяться на території тимчасової окупації або у місцях бойових дій, то Міносвіти України нагадало про інформування керівників закладів та установ освіти, які розташовані в місцях бойових дій або під тимчасовою окупацією, про можливість змінити місце розташування та перейти на обслуговування до органів Держказначейства України за новою адресою розташування2.
2 Див. лист Міносвіти України від 19.03.2022 р. № 1/3556-22.
Освітня субвенція, яка спрямовується на оплату праці педагогічних працівників закладів загальної середньої освіти, надходить на рахунки місцевих бюджетів двічі на місяць (у перший робочий день та 11 числа місяця). Міносвіти України як головний розпорядник коштів за день до кожного траншу надає Держказначейству України лист з інформацією щодо бюджетів і обсягів перераховування коштів освітньої субвенції.
У зв’язку із запровадженням військового стану в Україні фінансовий ресурс у 2022 р. для виплати заробітної плати педпрацівникам є обмеженим, що спонукає місцеві органи виконавчої влади, керівників закладів освіти ухвалювати рішення про зменшення розмірів надбавок і доплат.
Відповідно до додатка до Постанови КМУ від 01.04.2022 р. № 401 «Про спрямування коштів до резервного фонду державного бюджету» видатки загального фонду Державного бюджету України на 2022 р., передбачені для Міносвіти України за програмою 2211190 «Освітня субвенція з державного бюджету місцевим бюджетам», скорочено на 10 відсотків.
Згідно із помісячним розписом видатків державного бюджету зазначені обсяги освітньої субвенції буде зменшено у червні – грудні поточного року, що призведе до недофінансування видатків на оплату праці педагогічних працівників закладів освіти, які здійснюються за рахунок освітньої субвенції, в середньому на 17 відсотків щомісяця.
Керівники закладів освіти мають право зменшувати розміри лише тих доплат і надбавок, які встановлені нормативними актами у граничних розмірах або мають необов’язковий характер (за складність, напруженість, за виконання особливо важливої роботи, за престижність праці тощо) і розмір яких залежить від наявного фонду заробітної плати, затвердженого у кошторисі.
Міносвіти України просить переглянути рішення про зменшення розмірів надбавок і доплат педагогічним працівникам закладів освіти у квітні місяці, зокрема тих, що встановлюються за додаткову роботу (класне керівництво, перевірку навчальних робіт тощо).