Документ
Коментар
Верховна Рада України прийняла Закон України від 14.12.2021 р. № 1953-IX «Про фінансові послуги та фінансові компанії» (Закон № 1953), яким:
Дія цього закону не поширюється на діяльність міжнародних, міжурядових та/або міждержавних організацій з надання фінансових та супровідних послуг в Україні, а також на діяльність з надання фінансових та супровідних послуг в Україні юридичними особами публічного права, які надають фінансові та супровідні послуги лише в рамках відповідних державних програм або програм органів місцевого самоврядування визначеному колу осіб і передбачають окремі, визначені такими програмами, умови надання фінансових та супровідних послуг (частини друга та третя ст.2 Закону № 1953).
Наведемо деякі ключові новації нового закону.
Вимоги до капіталу фінансової компанії та ломбарду встановлено ст.33 Закону № 1953. Зокрема, мінімальний розмір статутного капіталу фінансової компанії або ломбардів залежно від послуг, що надаються, повинен складати 1 млн грн для ломбардів, що надають виключно послуги кредитування, або 10 млн грн – для фінансових компаній, які надають послуги гарантій (частина третя ст.33 Закону № 1953).
Заявник на дату подання заяви про видачу ліцензії, протягом строку розгляду такої заяви НБУ, а фінансова компанія, ломбард – протягом всього строку дії такої ліцензії зобов’язані підтримувати розмір власного капіталу у встановленному мінімальному розмірі (частина п’ята ст.33 Закону № 1953).
Вимоги до структури власності, власників істотної участі та повідомлення про зміну власників істотної участі у фінансовій компанії та ломбарді встановлено ст.40 Закону № 1953. Набуття істотної участі у фінансовій компанії або ломбарді більше не потребуватиме отримання попереднього погодження регулятора. Інформація про нових власників подаватиметься одночасно з документами про зміну структури власності надавача фінансових послуг.
Так, відповідно до частини другої ст.40 Закону № 1953 фінансова компанія, ломбард зобов’язані щороку подавати до НБУ відомості про свою структуру власності, повідомляти про всі зміни у своїй структурі власності, а також оприлюднювати інформацію про структуру своєї власності та усі зміни до неї. НБУ оприлюднює відомості про структуру власності фінансової компанії, ломбарду на сторінці свого офіційного інтернет-представництва (офіційному веб-сайті) (частина третя ст.40 Закону № 1953).
Порядок створення та вимоги до найменування фінансових компаній та ломбардів визначено ст.34 Закону № 1953. Відповідно до цієї статті фінансові компанії, ломбарди можуть створюватися у будь-якій організаційно-правовій формі, якщо інше не встановлено законом. Найменування фінансової компанії, ломбарду складається з організаційно-правової форми та назви фінансової компанії, ломбарду.
Відповідно до Закону № 1953 набуття компанією статусу фінансової установи та включення запису про неї до відповідного реєстру здійснюватиметься одночасно з видачею ліцензії. Фінансові компанії та ломбарди отримуватимуть лише одну ліцензію з повним переліком фінансових послуг, які вони мають право надавати. Водночас фінустанова матиме право розширити (за потреби) обсяг своєї ліцензії. Ліцензування діяльності фінансової компанії та ломбарду, перелік документів для видачі ліценції та порядок їх розгляду, порядок видачі ліцензії та зміни її обсягу регламентуються ст.35 – 38 Закону № 1953.
Зазначимо, що Закон № 1953 передбачає поєднання видів фінансових послуг, які можуть надаватися компанією. Скасовується так званий виключний вид діяльності. Тобто фінансові компанії зможуть не лише надавати фінансові послуги, а й здійснювати іншу господарську діяльність з урахуванням обмежень, встановлених нормативно-правовими актами НБУ, крім діяльності у сфері матеріального виробництва і торгівлі (ст.29 Закону № 1953).
Відповідно до частини другої ст.30 Закону № 1953 ломбарди разом із наданням ломбардних кредитів також матимуть можливість надавати фізичним особам такі фінансові послуги:
До того ж відповідно до частини першої ст.18 Закону № 1953 надавач фінансових послуг може залучати інших осіб (у тому числі іншого надавача фінансових послуг) для виконання окремих функцій та/або окремих процесів у межах цих функцій на умовах аутсорсингу. Перелік та/або ознаки функцій та окремих процесів у межах цих функцій, виконання яких надавач фінансових послуг має право передати на аутсорсинг, або обмеження такої передачі визначаються Законом № 1953 та спеціальними законами.
Відповідно до ст.23 Закону № 1953 державний нагляд за діяльністю з надання фінансових та супровідних послуг здійснює НБУ.
Звертаємо увагу, що Законом № 1953 також внесено зміни до ряду законодавчих актів України, зокрема до Цивільного кодексу України від 16.01.2003 р. № 435-IV, Закону України від 20.05.99 р. № 679-XIV «Про Національний банк України» та ін., проте у цьому коментарі їх не розглянуто.
Закон № 1953 набрав чинності з дня, наступного за днем його опублікування, – 11 лютого 2022 року1, та вводиться в дію з 1 січня 2024 року, за винятком окремих положень (п.1 Закона № 1953). Окремо звертаємо увагу, що з дня введення в дію Закону № 1953 визнається таким, що втратив чинність, чинний на сьогодні Закон України від 12.07.2001 р. № 2664-III «Про фінансові послуги та державне регулювання ринків фінансових послуг» (п.2 Закону № 1953).
1 Закон № 1953 офіційно опубліковано в газеті «Голос України» від 10.02.2022 р. № 26.