Документ
Коментар
КМУ постановою від 27.05.2022 р. № 634 (Постанова № 634) відновив програму оренди державного майна з пільгами та знижками.
Постановою № 634 передбачено, що на період воєнного стану і протягом трьох місяців після його припинення чи скасування, але у будь-якому разі до 31.12.2022 р., за договорами оренди державного і комунального майна, чинними станом на 24.02.2022 р. або укладеними після цієї дати за результатами аукціонів, що відбулися 24.02.2022 р. або раніше, звільняються від орендної плати орендарі державного і комунального майна:
Крім того на період воєнного стану, але у будь-якому разі не довше ніж до 30.09.2022 р., за договорами оренди державного майна, чинними станом на 24.02.2022 р. або укладеними після цієї дати за результатами аукціонів, що відбулися 24.02.2022 р. або раніше, звільняються від орендної плати орендарі, які використовують майно, розміщене:
Щодо майна, розміщеного на територіях Кіровоградської, Дніпропетровської, Житомирської, Одеської областей, то орендарі, які використовують його за договорами оренди державного майна, чинними станом на 24.02.2022 р. або укладеними після цієї дати за результатами аукціонів, що відбулися 24.02.2022 р. або раніше, звільняються від орендної плати на період воєнного стану, але у будь-якому разі не довше ніж до 30.05.2022 р.
На період воєнного стану і протягом трьох місяців після його припинення чи скасування за договорами оренди державного майна, чинними станом на 24.02.2022 р. або укладеними після цієї дати за результатами аукціонів, що відбулися 24.02.2022 р. або раніше:
Звільнення або перерахунок орендної плати здійснюється без окремого рішення орендодавця.
Для договорів оренди, що укладаються в період воєнного стану, авансовий внесок та забезпечувальний депозит:
1 Закон України від 03.10.2019 р. № 157-ІХ «Про оренду державного та комунального майна».
Переможці електронних аукціонів, які взяли участь в аукціоні з метою переміщення виробництва та інших активів і потужностей для провадження господарської діяльності з територій Донецької, Луганської, Запорізької, Київської, Миколаївської, Сумської, Харківської, Херсонської, Чернігівської, Кіровоградської, Дніпропетровської, Житомирської, Одеської областей, Автономної Республіки Крим та м. Києва і м. Севастополя, протягом перших шести місяців оренди сплачують пільгову орендну плату (у тому числі авансовий внесок) в розмірі 1 гривня за 1 кв. метр орендованої площі (п.4 Постанови № 634).
Договори оренди державного та комунального майна, строк дії яких завершується у період воєнного стану, вважаються продовженими на період дії воєнного стану та протягом чотирьох місяців з дати його припинення чи скасування, крім випадку, коли балансоутримувач з урахуванням законодавства, статуту або положення балансоутримувача про погодження уповноваженим органом управління, до сфери управління якого належить балансоутримувач, за 30 календарних днів до дати закінчення договору оренди повідомив орендодавцю та орендарю про непродовження договору оренди з підстав, визначених ст.19 Закону про оренду держмайна. Вказана норма щодо продовження договору не застосовується до договорів, щодо яких рішення про їх продовження прийнято на аукціоні і аукціон оголошено до дати набрання чинності Постановою № 634. Для продовження договору оренди на строк, передбачений цим пунктом, заява орендаря та окреме рішення орендодавця не вимагаються.
Договори оренди державного та комунального майна в період воєнного стану можуть бути достроково припинені за заявою орендаря. Постанова № 634 встановлює спрощений механізм дострокового припинення договорів оренди.
На період воєнного стану у разі, коли відповідно до законодавства, статуту або положення балансоутримувача уповноважений орган управління, до сфери управління якого він належить, повинен надати згоду на розпорядження майном балансоутримувача, уповноважений орган управління приймає рішення про доцільність передачі майна в оренду/про надання згоди на передачу майна в оренду або про відмову в погодженні передачі майна в оренду протягом семи робочих днів з дати отримання заяви потенційного орендаря, балансоутримувача або орендодавця.
Відсутність погодження або відмови у погодженні уповноваженого органу управління протягом семи робочих днів з дати отримання відповідної заяви вважається погодженням уповноваженого органу управління рішення балансоутримувача про намір передачі майна в оренду (п.6 Постанови № 634).
У разі отримання протягом воєнного стану заяви про оренду майна від орендарів, визначених абзацом другим частини першої ст.15 Закону про оренду держмайна, передача майна відповідному орендарю здійснюється з урахуванням таких особливостей:
На період воєнного стану інформація про орендарів визначених абзацами другим та четвертим частини першої ст.15 Закону про оренду держмайна, та прийняті уповноваженими органами рішення щодо оренди майна такими орендарями не публікуються в електронній торговій системі.
На період воєнного стану у разі, коли залишкова балансова вартість об’єкта оренди, що є нерухомим майном, є меншою, ніж 10% його первісної балансової вартості, або інформація про залишкову балансову вартість такого об’єкта оренди відсутня, з метою розрахунку стартової орендної плати для проведення електронного аукціону на право оренди нерухомого майна балансоутримувач може не здійснювати переоцінку такого об’єкта оренди. Стартова орендна плата для проведення електронного аукціону в такому разі встановлюється з розрахунку 1 грн за 1 кв. м об’єкта оренди, а гарантійний внесок встановлюється згідно з абзацами восьмим – чотирнадцятим п.58 Порядку передачі в оренду державного та комунального майна, затвердженого постановою КМУ від 03.06.2020 р. № 483.
На період воєнного стану аукціони з передачі майна в оренду проводяться не раніше ніж через п’ять календарних днів, але не пізніше ніж через 35 днів після публікації в електронній торговій системі оголошення про передачу майна в оренду.
Протокол про результати електронного аукціону з оренди державного та комунального майна, договір оренди, що укладається за результатами проведення електронного аукціону, та акт приймання-передачі об'єкта оренди підписуються за допомогою кваліфікованого електронного підпису з урахуванням вимог Закону України від 05.10.2017 р. № 2155-VIII «Про електронні довірчі послуги», крім випадків, коли на підписанні таких документів у письмовій формі наполягає переможець аукціону (п.9 Постанови № 634).
Постановою № 634 визначено:
Постановою № 634 внесено зміни до постанов КМУ від 03.06.2020 р. № 483 «Деякі питання оренди державного та комунального майна» та від 28.04.2021 р. № 630 «Деякі питання розрахунку орендної плати за державне майно» та скасовано постанову КМУ від 15.07.2020 р. № 611 «Деякі питання сплати орендної плати за державне майно під час дії карантину».
Змінами до Порядку передачі в оренду державного та комунального майна, затвердженому постановою КМУ від 03.06.2020 р. № 483 (Порядок № 483), передбачено, що переможець електронного аукціону за методом покрокового зниження стартової орендної плати та подальшого подання цінових пропозицій не вважається таким, що порушує вимоги п.74 Порядку № 483, якщо має місце будь-яка з таких обставин:
У такому разі переможець електронного аукціону має право повідомити листом або електронною поштою оператору електронного майданчика та орендодавцю про неможливість підписання договору оренди через обставини, викладені в п.74 Порядку № 483. Протягом трьох робочих днів з дня отримання повідомлення переможця електронного аукціону орендодавець складає акт про непідписання договору в передбачений законодавством строк через обставини, які не залежать від переможця аукціону, та завантажує його разом із повідомленням переможця аукціону в електронну торгову систему, якою, в свою чергу, формується новий протокол про результати електронного аукціону відповідно до абзацу другого п.76 Порядку № 483.
Пункт 97 Порядку № 483 доповнено абзацами, в яких перелічено обставини, що визначають неможливість підписання договору оренди переможцем електронного аукціону за методом покрокового зниження стартової орендної плати та подальшого подання цінових пропозицій.
Новою редакцією п.109 Порядку № 483 визначено механізм повернення оператором електронного майданчика гарантійного внеску учаснику при проведенні електронного аукціону. Оператор електронного майданчика зобов’язаний повернути гарантійний внесок учаснику протягом десяти робочих днів з дати подання заяви та натискання відповідної кнопки в особистому кабінеті.
Оператор електронного майданчика повертає сплачені гарантійні внески учасникам у випадках, передбачених п.68, 72, 93, 94 Порядку № 483 протягом трьох робочих днів з дня, що настає за днем присвоєння електронному аукціону статусу «аукціон не відбувся» або «аукціон відмінено».
За наявності обставин, передбачених п.74 або п.97 Порядку № 483, не пізніше ніж протягом десяти календарних днів з моменту отримання відповідного повідомлення від переможця електронного аукціону:
Пункт 110 Порядку № 483 доповнено умовами, при виконанні яких оператор електронного майданчика не повертає гарантійний внесок учаснику з наступною за величиною ціновою пропозицією після переможця електронного аукціону, а у разі однакових цінових пропозицій учасників – тому, хто подав цінову пропозицію раніше.
Постановою № 634 передбачено, що орендодавці державного та комунального майна мають забезпечити нарахування орендної плати орендарям, а також продовження та припинення договорів оренди за новими правилами починаючи з 24.02.2022 р.
Постанова № 634 набрала чинності з дня її офіційного опублікування – 01 червня 2022 р.2
2 Постанову № 634 офіційно опубліковано в газеті «Урядовий кур'єр» від 01.06.2022 р. № 121.