Документ
Коментар
МОН України в листі від 24.05.2022 р. № 1/5500-22 надало роз’яснення щодо особливостей застосування Постанови № 4811 в роботі закладів освіти та наукових установ державної форми власності.
1 Постанова КМУ від 26.04.2022 р. № 481 «Деякі питання організації роботи працівників суб’єктів господарювання державного сектору економіки на період воєнного стану».
У листі зазначається, що МОН України не є розробником або ініціатором ухвалення Постанови № 481, яка регламентує окремі питання організації роботи працівників суб’єктів господарювання державного сектору економіки на період воєнного стану.
На період воєнного стану для працівників суб’єктів господарювання державного сектору економіки за рішенням виконавчого органу або керівника суб’єкта господарювання може запроваджуватися дистанційна робота за наявності організаційної і технічної можливості для виконання їх обов’язків.
Що стосується керівника суб’єкта господарювання, який перебуває на території України, за рішенням суб’єкта управління об’єктами державної власності, а також наглядових рад суб’єктів господарювання може запроваджуватися дистанційна робота за наявності можливості забезпечення належної (безперервної) роботи відповідного суб’єкта господарювання.
Робота працівників та керівників суб’єктів господарювання за межами України допускається лише у разі службового відрядження, оформленого в установленому порядку.
У разі перебування працівників суб’єкта господарювання в робочий час поза межами робочого місця в Україні, без рішення про запровадження дистанційної роботи, або перебування в робочий час за кордоном, за винятком перебування у відрядженні, оформленому в установленому порядку, до них може бути застосоване дисциплінарне стягнення відповідно до закону. У випадку, коли відповідні дії будуть вчинені керівником суб’єкта господарювання, крім дисциплінарного стягнення, може бути припинено їх повноваження в установленому порядку (п.3 Постанови № 481).
Обов’язок виконання Постанови № 481 покладено на керівників суб’єктів управління об’єктами державної власності.
Відповідно до частини другої ст.22 Господарського кодексу України від 16.01.2003 р. № 436-VI суб’єктами господарювання державного сектора економіки є суб’єкти, що діють на основі лише державної власності, а також суб’єкти, державна частка у статутному капіталі яких перевищує п’ятдесят відсотків чи становить величину, яка забезпечує державі право вирішального впливу на господарську діяльність цих суб’єктів.
Відповідно до Закону України від 09.12.2011 р. № 4107-VI «Про Фонд державного майна України» Фонд державного майна України (ФДМУ) забезпечує формування і ведення Єдиного реєстру об’єктів державної власності (далі – Реєстр).
Реєстр (перелік) суб’єктів господарювання державного сектору економіки (державних підприємств, їх об’єднань, дочірніх підприємств та господарських товариств, державна частка у статутному капіталі яких перевищує 50 відсотків) з інформацією про суб’єкти управління розміщено на офіційному вебсайті ФДМУ.
Враховуючи викладене у листі, МОН України дійшов висновку, що усі юридичні особи, інформація про яких розміщена у зазначеному реєстрі, є суб’єктами господарювання державного сектору економіки.
Щодо відрядження працівників та керівників, слід враховувати норми постанови КМУ від 02.02.2011 р. № 98 «Про суми та склад витрат на відрядження державних службовців, а також інших осіб, що направляються у відрядження підприємствами, установами та організаціями, які повністю або частково утримуються (фінансуються) за рахунок бюджетних коштів», згідно з якими строк одного відрядження визначається керівником, але не може перевищувати в межах України 30 календарних днів, за кордон – 60 календарних днів, крім випадків:
МОН України наголошує, що керівник закладу освіти здійснює безпосереднє управління закладом і несе відповідальність за освітню, фінансово-господарську та іншу діяльність закладу освіти, а держава гарантує академічну, організаційну, фінансову і кадрову автономію закладів освіти відповідно до Закону України від 05.09.2017 р. № 2145-VIII «Про освіту».