Документ
Коментар
НБУ постановою від 23.05.2022 р. № 104 (Постанова № 104) виклав у новій редакції Положення про організацію готівкового обігу і ведення емісійно-касових операцій у банківській системі в особливий період, затверджене постановою Правління НБУ від 05.05.2018 р. № 51 (Положення № 51).
Зокрема, слід звернути увагу на розділ V Положення № 51, яким визначено особливості організації роботи з готівкового обігу залученими банками та ведення касових операцій підприємствами, організаціями та фізичними особами-підприємцями в особливий період.
Відповідно до п.44 Положення № 51 підприємства в умовах особливого періоду укладають договори про відкриття та ведення рахунків із залученими банками, узгоджують з ними розрахунок ліміту залишку готівки в касі. Ініціатором процедури узгодження розрахунку ліміту залишку готівки в касі є підприємство. Ліміт залишку готівки в касі є нульовим для підприємств, які не узгодили з банком такий розрахунок, а не здана підприємством на кінець робочого дня готівка є понадлімітною.
Підприємства зобов’язані здавати понадлімітну готівку в порядку і строки, що узгоджені з банком. В особливий період підприємства переглядають порядок і строки здавання виручки з метою максимального надходження готівки до кас залучених банків (п.45 Положення № 51).
Відповідно до п.47 Положення № 51 підприємства не мають права накопичувати у своїх касах готівку для здійснення майбутніх витрат (уключаючи виплати соціального характеру, заробітної плати) до встановленого строку їх виплати.
Підрозділи військових формувань, правоохоронних органів, Держспецзв’язку на період виконання їх особовим складом завдань за межами пунктів постійної дислокації мають право зберігати в касах готівку, одержану в залучених банках для виплати особовому складу грошового забезпечення, понад установлений ліміт каси протягом 10 робочих днів, уключаючи день одержання готівки в банку.
Підприємства роздрібної торгівлі, громадського харчування, надання послуг, а також інші підприємства та організації, до каси яких постійно надходить готівкова виручка, для запобігання зустрічному переміщенню готівки мають право витрачати її за узгодженням із залученим банком на оплату праці, виплати соціального характеру своїм працівникам.
Підприємства громадського харчування, а також підприємства, що займаються закупівлею товарів сільськогосподарської продукції, мають право за рахунок готівкової виручки здійснювати закупівлю сільськогосподарської продукції і продуктів її переробки в населення.
Залучені банки в особливий період здійснюють систематичний облік підприємств та організацій, які мають постійну готівкову виручку.
У разі настання обставин, що унеможливлюють здавання готівки до залучених банків, підприємства мають право відповідно до п.48 Положення № 51 перевищувати ліміт залишку готівки в касі, одночасно вживаючи заходів для забезпечення щонайскорішого здавання понадлімітних сум готівки до таких банків або мобільних підрозділів банків.
Залучені банки видають підприємствам, організаціям та фізичним особам-підприємцям готівку для забезпечення потреб, що виникають під час їх функціонування та не суперечать законодавству України. При цьому банки мають право витребувати для перевірки документи, що обґрунтовують необхідність одержання готівки (п.49-50 Положення № 51).
Згідно з п.51 Положення № 51 підприємства, організації, фізичні особи-підприємці, які відкрили поточні рахунки в залучених банках і зберігають на цих рахунках свої кошти на договірних засадах, здійснюють розрахунки за своїми зобов’язаннями між собою виключно в безготівковій формі (крім розрахунків із бюджетом та цільовими фондами, які можуть здійснюватися готівкою за рахунок коштів, одержаних у банку, або з виручки), а з населенням – як у безготівковій, так і в готівковій формах.
Готівкові розрахунки з населенням здійснюються:
Постанова № 104 набрала чинності з дня, наступного за днем її офіційного опублікування, – 27 травня 2022 року (п.4 Постанови № 104)1.
1 Постанову № 104 офіційно опубліковано на офіційному Інтернет-представництві НБУ 26.05.2022 р.