Документ
Коментар
Верховна Рада України Законом України від 31.05.2022 р. № 2284-IX1 (Закон № 2284) внесла зміни до Податкового кодексу України від 02.12.2010 р. № 2755-VI (ПКУ) та до Закону України від 19.12.95 р. № 481/95-ВР «Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв, тютюнових виробів, рідин, що використовуються в електронних сигаретах, та пального» (Закон № 481) щодо стимулювання виробництва спирту етилового денатурованого.
1 Щодо цього Закону див. також інформацію, яку розміщено на офіційному вебпорталі ДПС.
Розглянемо найголовніші зміни.
1. Відповідно до нової норми пп.229.1.1 ст.229 ПКУ спирт етиловий за ставкою 0 грн за 1 літр 100% спирту для виробництва продукції, зазначеної у підпунктах «д», «е», «є» цього підпункту, дозволяється отримувати лише суб’єктам господарювання (у тому числі іноземним суб’єктам господарювання, які діють через свої зареєстровані постійні представництва), внесеним до Електронного реєстру2, ведення якого здійснюється ДПС.
2 Йдеться про Електронний реєстр суб’єктів господарювання, які використовують спирт етиловий для виробництва продукції хімічного і технічного призначення, парфумерно-косметичної продукції, оцту з харчової сировини.
2. Новою редакцією пп.229.1.8 ст.229 ПКУ, зокрема, встановлено, що суб’єкти господарювання, які використовують спирт етиловий для виробництва продукції, визначеної у пп.«д» – «ж» пп.229.1.1 ст.229 ПКУ, зобов’язані:
а) обладнати кожне місце отримання та місце відпуску у виробництво спирту етилового неденатурованого витратомірами-лічильниками обсягу виробленого спирту етилового, зареєстрованими в Єдиному державному реєстрі3;
б) обладнати кожне місце отримання та місце відпуску у виробництво спирту етилового денатурованого масовими витратомірами, зареєстрованими в Єдиному державному реєстрі;
в) обладнати кожне місце відпуску продукції, для виробництва якої використовується отриманий спирт етиловий, масовими витратомірами, зареєстрованими в Єдиному державному реєстрі, або засобами обліку виробленої продукції;
г) надіслати ДПС технологічну схему встановлення витратомірів-лічильників спирту етилового та/або масових витратомірів в місцях, визначених в пп.«а», «б», «в» пп.229.1.8 ст.229 ПКУ, засобами електронного зв’язку не пізніше ніж за 10 робочих днів до дня встановлення витратомірів-лічильників спирту етилового та/або масових витратомірів;
д) подавати довідку про цільове використання спирту етилового у перерахунку на 100% спирт етиловий під час погашення податкового векселя;
е) щоденно формувати та подавати ДПС, дані про добовий фактичний обсяг отриманого та відпущеного у виробництво спирту етилового.
3 Тут і далі йдеться про Єдиний державний реєстр витратомірів-лічильників обсягу виробленого спирту етилового.
Дані про добовий фактичний обсяг отриманого та відпущеного у виробництво спирту етилового подаються шляхом надсилання електронними засобами зв’язку електронних документів, складених за формою, яка затверджується Мінфіном України4.
4 Наразі є чинними форми Довідки про витратоміри-лічильники обсягу виробленого спирту етилового та/або обсягу виробленої продукції та Довідки про зведені за добу підсумкові облікові дані щодо обсягів обігу (отримання/відпуску) та залишків спирту на акцизному складі виробника спирту та/або виробника окремих видів продукції (затверджені наказом Мінфіну України від 27.01.2021 р. № 43).
Забороняється отримання та відпуск спирту етилового у виробництво продукції з його використанням без наявності зареєстрованих витратомірів-лічильників спирту етилового та/або зареєстрованих масових витратомірів без технологічної схеми встановлення витратомірів-лічильників спирту етилового та/або масових витратомірів, надісланої центральному органу виконавчої влади, що реалізує державну податкову політику, а також через кожне місце отримання та відпуску спирту етилового, на якому вийшов з ладу або відсутній витратомір-лічильник спирту етилового або масовий витратомір.
3. У новій редакції викладено пп.230.1.1 ст.230 ПКУ, відповідно до якого, зокрема акцизні склади, на території яких виробляється спирт етиловий, у тому числі біоетанол, повинні бути обладнані:
Також оновлено вимоги до платників податку – розпорядників акцизних складів.
4. Запроваджено штрафні санкції за необладнання та (або) відсутність реєстрації в Єдиному державному реєстрі масового витратоміра на місці отримання та відпуску спирту етилового, розташованого на акцизному складі, та (або) місці отримання (відпуску) спирту етилового у виробництво продукції, визначеної у пп.«д» – «ж» пп.229.1.1 ст.229 ПКУ (внесено зміни до ст.1281 ПКУ5).
5 До того ж змінено назву ст.1281 ПКУ, яка до внесення змін мала назву «Порушення правил обліку, виробництва та обігу пального або спирту етилового на акцизних складах». Нова назва цієї статті – «Порушення правил обліку, виробництва та обігу пального або спирту етилового на акцизних складах та/або місцях виробництва окремих видів продукції».
5. Відповідно до нових норм ст.13 Закону № 481 норми виробничих втрат і виходу спирту етилового, у тому числі біоетанолу, норми виробничих втрат і виходу спирту коньячного, плодового, зернового дистиляту та інших спиртових дистилятів і ректифікатів; норми втрат спирту та норми втрат і виходу готової продукції під час виробництва алкогольних напоїв затверджуються КМУ.
Вимоги до обліку, зберігання, відпуску, приймання і транспортування спирту етилового та норми втрат спирту етилового під час зберігання та транспортування залізничним, водним і автомобільним транспортом затверджуються КМУ.
6. Новою нормою ст.18 Закону № 481 тимчасово, на період запровадження воєнного, надзвичайного стану в Україні, суб’єктам господарювання, які мають ліцензію на виробництво спирту етилового неденатурованого, дозволяється виробництво спирту етилового денатурованого та/або біоетанолу на акцизних складах, на яких здійснюється виробництво та/або зберігання спирту етилового неденатурованого, на підставі ліцензії на виробництво спирту етилового неденатурованого, а суб’єктам господарювання, які мають ліцензію на виробництво спирту етилового денатурованого, дозволяється виробництво біоетанолу на акцизних складах, на яких здійснюється виробництво та/або зберігання спирту етилового денатурованого, на підставі ліцензії на виробництво спирту етилового денатурованого при дотриманні ними умов, зазначених у цій нормі.
Закон № 2284 набрав чинності з дня, наступного за днем його офіційного опублікування, – 17 червня 2022 року (п.1 розділу ІІ «Прикінцеві та перехідні положення» Закону № 2284)6.
6 Закон № 2284 офіційно опубліковано в газеті «Голос України» від 16.06.2022 р. № 124.