Документ
Коментар
Мінюст України в листі від 16.05.2022 р. № 36635/5013-4-22/8.4.3 надав роз'яснення щодо можливості державної реєстрації виходу громадянина РФ із складу засновників товариства з обмеженою відповідальністю в умовах воєнного стану, а також щодо можливості здійснювати таким товариством платежі в межах країни.
Щодо можливості державної реєстрації виходу із складу засновників товариства з обмеженою відповідальністю громадянина РФ.
Правовідносини щодо виходу учасника з товариства врегульовані ст.24 Закону України від 06.02.2018 р. № 2275-VIII «Про товариства з обмеженою та додатковою відповідальністю», згідно з якою учасник товариства, частка якого у статутному капіталі товариства становить менше 50%, може вийти з товариства у будь-який час без згоди інших учасників. При цьому, учасник вважається таким, що вийшов з товариства, з дня державної реєстрації його виходу.
Разом з тим, розглядаючи питання проведення відповідних реєстраційних дій, слід враховувати вимоги нормативно-правових актів, які було прийнято останнім часом у зв’язку із введенням в Україні воєнного стану. Зокрема, положення постанови КМУ від 06.03.2022 р. № 209 «Деякі питання державної реєстрації та функціонування єдиних та державних реєстрів, держателем яких є Міністерство юстиції, в умовах воєнного стану», наказу Мінюсту України від 29.03.2022 р. № 1272/5 та постанови КМУ від 28.02.2022 р. № 164 «Деякі питання нотаріату в умовах воєнного стану».
З огляду на норми зазначених нормативно-правових актів, фахівці Мін'юсту зазначили, що наразі неможливе проведення такої реєстраційної дії, як зміна складу засновників (учасників) юридичної особи, державними реєстраторами, а щодо можливості проведення нотаріусом вказаної реєстраційної дії, то необхідно враховувати законність проживання в Україні засновника товариства - громадянина РФ.
Якщо засновник - громадянин РФ проживає на території України на законних підставах, нотаріус може вчинити таку нотаріальну дію, як засвідчення справжності підпису на заяві про вихід з товариства, та відповідно провести державну реєстрацію змін до відомостей про склад учасників товариства.
Якщо засновник є громадянином РФ, який не проживає на території України на законних підставах, нотаріус відмовляє у вчиненні нотаріальних дій за участю такої особи. Таке обмеження діє до прийняття та набрання чинності законом щодо врегулювання відносин за участю осіб, пов'язаних з державою-агресором.
Щодо надання можливості здійснювати платежі в межах країни.
Відповідно до абзацу першого п.15 Постанови № 181 обслуговуючі банки зупиняють здійснення видаткових операцій за рахунками резидентів Російської Федерації/Республіки Білорусь, за рахунками юридичних осіб (крім банків), кінцевими бенефіціарними власниками яких є резиденти Російської Федерації/Республіки Білорусь, за винятком здійснення на території України операцій, зазначених у цьому пункті Постанови № 18.
При цьому вказаною постановою передбачено право НБУ прийняти рішення щодо здійснення обслуговуючими банками видаткових операцій за рахунками вищезазначених юридичних осіб на підставі відповідних звернень (клопотань) державних органів України, які надаються у зв’язку зі здійсненням такими юридичними особами важливих функцій та/або надання важливих послуг (абзац перший п.152 Постанови № 18).