Документ
Коментар
Мінекономіки України в листі від 27.06.2022 р. № 3323-04/42505-06 надало роз’яснення щодо змін, внесених до порядку закупівель в умовах воєнного стану, тобто змін, внесених постановою КМУ від 24.06.2022 р. № 723 (Постанова № 723) до постанов КМУ від 28.02.2022 р. № 169 «Деякі питання здійснення оборонних та публічних закупівель товарів, робіт і послуг в умовах воєнного стану» (Постанова № 169) та від 14.09.2020 р. № 822 «Про затвердження Порядку формування та використання електронного каталогу» (Постанова № 822).
Постанова № 723 змінює порядок закупівель в умовах воєнного стану, запроваджуючи обов’язковість використання електронної системи закупівель шляхом застосування порядку проведення спрощених закупівель, визначеного Законом України від 25.12.2015 р. № 922-VIII «Про публічні закупівлі» (Закон про публічні закупівлі), та/або електронного каталогу, визначеного Постановою № 822, для закупівель, вартість яких дорівнює або перевищує 50 тис. грн.
При цьому Постанова № 723 конкретизує способи здійснення відповідних закупівель в умовах воєнного стану у залежності від різновиду замовників.
Замовники, визначені частиною дев’ятою ст.3 Закону про публічні закупівлі/державні замовники у сфері оборони здійснюють публічні/оборонні закупівлі товарів, робіт і послуг без застосування процедур закупівель/спрощених закупівель, визначених Законом про публічні закупівлі та Законом України від 17.07.2020 р. № 808-ІХ «Про оборонні закупівлі».
Публічні закупівлі товарів, робіт і послуг для задоволення нагальних потреб функціонування держави в умовах воєнного стану здійснюються без застосування процедур закупівель/спрощених закупівель відповідно до постанови КМУ від 02.03.2022 р. № 185 «Деякі питання здійснення публічних закупівель товарів, робіт і послуг для задоволення нагальних потреб функціонування держави в умовах воєнного стану».
Публічні закупівлі (крім оборонних), вартість яких дорівнює або перевищує 50 тис. грн можуть здійснюватися замовниками із застосуванням електронного каталогу та/або порядку проведення спрощених закупівель.
Мінекономіки України звертає увагу на низку відмінностей щодо застосування спрощеної закупівлі та електронного каталогу згідно з Постановою № 169.
По-перше, закупівлі із застосуванням порядку проведення спрощених закупівель та/або електронних каталогів, вартість яких дорівнює або перевищує 50 тис. грн, здійснюються без граничних обмежень щодо очікуваної вартості предмета закупівлі.
По-друге, у разі, коли у профілі товару електронного каталогу розміщено дві або більше пропозиції товару від постачальників, замовник здійснює відбір постачальника шляхом запиту ціни пропозицій постачальників, якщо вартість товару дорівнює або перевищує 200 тис. грн.
По-третє, зміни, внесені до Постанови № 169, містять широкий перелік виключень, що дозволяє за потреби у разі наявності особливих обставин здійснити закупівлю без застосування спрощеної закупівлі та/або електронного каталогу, а саме у разі, якщо:
Закупівля додаткового обсягу товару у того самого постачальника здійснюється протягом трьох років після укладення договору про закупівлю, якщо:
Можливість і умови таких додаткових робіт чи послуг можуть бути передбачені в основному договорі про закупівлю, який укладений за результатами проведення тендеру/спрощеної закупівлі.
Закупівля додаткових аналогічних робіт чи послуг у того самого учасника здійснюється протягом трьох років після укладення договору про закупівлю, якщо:
При здійсненні оборонних та публічних закупівель товарів, робіт і послу в умовах воєнного стану без використання електронної системи закупівель, якщо вартість закупівлі дорівнює або перевищує 50 тис. грн, замовник/держзамовник в електронній системі закупівель оприлюднює звіт про договір про закупівлю, укладений без використання електронної системи закупівель, договір про закупівлю, а також всі додатки та зміни до нього після його укладення, але не пізніше ніж через 70 днів з дня припинення чи скасування воєнного стану в Україні або в окремих її місцевостях.