Документ
Коментар
Мінфін України наказом від 26.05.2022 р. № 148 (Наказ № 148) вніс зміни до:
У Плані рахунків назву рахунку 67 «Розрахунки з учасниками» змінено на «Розрахунки з учасниками та кошти клієнтів».
Відповідно оновлено й Інструкцію № 291, а саме, рахунок 67 «Розрахунки з учасниками та кошти клієнтів» призначено для узагальнення інформації про розрахунки з учасниками та засновниками підприємства, що пов’язані з розподілом власного капіталу (дивіденди, повернення часток тощо), а також про кошти клієнтів надавачів фінансових послуг (крім банків) та зобов’язання за випущеними електронними грошима.
За кредитом рахунку 67 відображається збільшення заборгованості підприємства перед засновниками і учасниками товариства та клієнтами надавачів фінансових послуг (крім банків), за дебетом – її зменшення (погашення), в тому числі реінвестування доходів тощо.
До цього рахунка додано такі субрахунки:
Також із Плану рахунків видалено рахунок 85 «Інші затрати». Відповідні зміни, а також зміни до кореспонденції рахунків, внесено і до Інструкції № 291.
З пункту 17 НП(С)БО 7 видалено норму, відповідно до якої, якщо залишкова вартість об’єкта основних засобів дорівнює нулю, то його переоцінена залишкова вартість визначається додаванням справедливої вартості цього об’єкта до його первісної (переоціненої) вартості без зміни суми зносу об’єкта. При цьому для таких об’єктів, що продовжують використовуватися, обов’язково визначається ліквідаційна вартість.
Новою редакцією п.25 НП(С)БО 7 встановлено, що строк корисного використання (експлуатації) та ліквідаційна вартість об’єкта основних засобів переглядаються на кінець звітного року у разі зміни очікуваних економічних вигод від його використання.
Амортизація об’єкта основних засобів нараховується, виходячи з нового строку корисного використання та ліквідаційної вартості, починаючи з місяця, наступного за місяцем зміни строку корисного використання та/або ліквідаційної вартості.
Відповідно до нової редакції абзацу першого п.8 розділу І Положення № 879 підприємства, які з дати початку тимчасової окупації мали місцезнаходження на території АРК та м. Севастополя, на тимчасово окупованій території у Донецькій та Луганській областях, території проведення антитерористичної операції та/або здійснення заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії Російської Федерації у Донецькій та Луганській областях, та підприємства, які мали (мають) місцезнаходження в районах проведення воєнних (бойових) дій у період дії воєнного стану, або підприємства, структурні підрозділи (відокремлене майно) яких розташовані на (в) таких територіях (районах), проводять інвентаризацію у разі можливості безпечного та безперешкодного доступу уповноважених осіб до активів, первинних документів і регістрів бухгалтерського обліку, в яких відображені зобов’язання та власний капітал підприємств.
Також встановлено, що керівники зазначених підприємств у разі встановлення фактів викрадення (розкрадання), нестачі, знищення (псування) майна, можуть прийняти рішення про проведення інвентаризації такого окремо визначеного майна на день встановлення таких фактів.
Наказ № 148 набрав чинності з дня його офіційного опублікування – 29 липня 2022 р. (п.3 Наказу № 148)1.
1 Наказ № 148 офіційно опубліковано в «Офіційному віснику України» від 29.07.2022 р. № 58.