Документ
Коментар
Мінфін України наказом від 16.04.2022 р. № 118 (Наказ № 118) затвердив новий Порядок обміну податковою інформацією з компетентними органами іноземних країн (Порядок № 118). Відповідно Порядок обміну податковою інформацією за спеціальними письмовими запитами з компетентними органами іноземних країн, затверджений наказом Мінфіну України від 30.11.2012 р. № 1247, втратив чинність (п.3 Наказу № 118).
Порядок № 118 спрямований на забезпечення ефективного обміну податковою інформацією з компетентними органами іноземних країн за спеціальними запитами про надання податкової інформації (спеціальний запит), а також в межах спонтанного обміну податковою інформацією, що є необхідною або передбачувано доречною для виконання чи застосування законодавства України або інших країн стосовно податків, на які поширюється дія Конвенції про взаємну адміністративну допомогу в податкових справах (ратифікованої Законом України від 17.12.2008 р. № 677-VI), міжнародних договорів України про уникнення подвійного оподаткування, а також інших чинних міжнародних договорів України, що передбачають обмін податковою інформацією (п.1 розділу І Порядку № 118).
Ініціаторами спеціального запиту можуть виступати структурні підрозділи ДПС, а також головні управління ДПС в областях, м. Києві, міжрегіональні управління ДПС по роботі з великими платниками податків (п.4 розділу І Порядку № 118).
Звертаємо увагу, що відповідно до п.6-7 розділу І Порядку № 118 необхідність одержання тієї чи іншої інформації має бути обґрунтована. Само собою провадження зовнішньоекономічної діяльності підприємством-резидентом не є підставою для направлення спеціального запиту.
Випадки для направлення спеціального запиту перелічено в п.8 розділу І Порядку № 118. Форма та зміст відповіді, яка надходить з-за кордону, встановлюються за взаємною домовленістю компетентних органів. Відповідь на спеціальний запит, отримана від компетентного органу іноземних країн, може містити: копії документів, отримані після проведення опитування свідків, дані щодо визначення місцезнаходження особи, визначення фактів проведення комерційної діяльності у конкретній країні, а також щодо встановлення наявності майна платника податків (у разі відсутності такого майна – його розшуку). Після одержання відповіді від компетентного органу іноземної країни на спеціальний запит головний виконавець спеціального запиту у ДПС надсилає її разом з неофіційним перекладом (який здійснюється в разі потреби) до ініціатора спеціального запиту (п.1-2 розділу IV Порядку № 118).
До того ж Порядок № 118 містить процедуру надання та отримання податкової інформації в порядку спонтанного обміну, що регулюється розділом V Порядку № 118.
Наказ № 118 набрав чинності з дня його офіційного опублікування – 17 червня 2022 р. (п.5 Наказу № 118)1.
1 Наказ № 118 офіційно опубліковано в «Офіційному віснику України» від 17.06.2022 р. № 47.