Документ
Коментар
Мінекономіки України в листі від 23.06.2022 р. № 3323-04/40967-06 надало роз’яснення щодо особливостей застосування вимог ст.17 Закону України від 25.12.2015 р. № 922-VIII «Про публічні закупівлі» (Закон про закупівлі) в умовах воєнного стану.
Статтею 17 Закону про закупівлі встановлено перелік підстав, за наявності яких замовник приймає рішення про відмову учаснику в участі у процедурі закупівлі та зобов’язаний відхилити тендерну пропозицію учасника або відмовити в участі у переговорній процедурі закупівлі.
Під час здійснення процедури закупівлі учасники можуть підтвердити відсутність підстав для відмови в участі у процедурі закупівлі шляхом заповнення відповідних полів в електронній системі закупівель, а надання переможцем процедури закупівлі документів щодо підтвердження відсутності таких підстав здійснюється через електронну систему закупівель.
Під час проведення процедур закупівель замовник самостійно перевіряє інформацію, що оприлюднена у формі відкритих даних згідно із Законом України від 13.01.2011 р. № 2939-VI «Про доступ до публічної інформації» та/або міститься у відкритих єдиних державних реєстрах, доступ до яких є вільним, або публічної інформації, що є доступною в електронній системі закупівель, не вимагаючи від учасника документального підтвердження такої інформації (частина п’ята ст.17 Закону про закупівлі).
Постановою КМУ від 12.03.2022 р. № 263 «Деякі питання забезпечення функціонування інформаційно-комунікаційних систем, електронних комунікаційних систем, публічних електронних реєстрів в умовах воєнного стану» установлено, що на період дії воєнного стану міністерства, інші центральні та місцеві органи виконавчої влади, державні та комунальні підприємства, установи, організації, що належать до сфери їх управління, для забезпечення належного функціонування інформаційних, інформаційно-комунікаційних та електронних комунікаційних систем, публічних електронних реєстрів, володільцями (держателями) та/або адміністраторами яких вони є, та захисту інформації, що обробляється в них, а також захисту державних інформаційних ресурсів, можуть вживати додаткових заходів, зокрема зупиняти, обмежувати роботу інформаційних, інформаційно-комунікаційних та електронних комунікаційних систем, а також публічних електронних реєстрів.
Отже, на час дії воєнного стану в Україні вільний доступ до відомостей, що містяться в таких системах було тимчасово зупинено або обмежено.
Враховуючи вищенаведене, Мінекономіки України рекомендує:
Мінекономіки України наголошує, що під час проведення процедури закупівлі, за відсутності вільного доступу замовника до публічної інформації, що міститься у відкритих єдиних державних реєстрах, або публічної інформації, що є доступною в електронній системі закупівель, перевірка замовником інформації щодо відсутності підстав, визначених у ст.17 Закону про закупівлі, здійснюється з урахуванням особливостей законодавства правового режиму воєнного стану, зокрема наявних тимчасових обмежень у вільному доступі до такої інформації.
Тому під час проведення торгів замовник самостійно визначає у тендерній документації у який спосіб підтверджується відсутність підстав для відмови в участі у процедурі закупівлі, передбачених у ст.17 Закону про закупівлі з урахуванням вимог законодавства правового режиму воєнного стану та інформації, вказаної у вищезазначених листах.