Документ
Коментар
Мінекономіки України в листі від 19.07.2022 р. № 3323-04/50213-06 надало роз’яснення щодо змін, які було внесено до порядку оборонних та публічних закупівель у період воєнного стану. Роз’яснення надано у зв’язку з набранням чинності з 29.06.2022 р. постанови КМУ від 24.06.2022 р. № 723 «Про внесення змін до постанов Кабінету Міністрів України від 14 вересня 2020 р. № 822 і від 28 лютого 2022 р. № 169», якою внесено зміни до постанови КМУ від 28.02.2022 р. № 169 «Деякі питання здійснення оборонних та публічних закупівель товарів, робіт і послуг в умовах воєнного стану» (Постанова № 169).
1. Щодо застосування закупівельного законодавства.
Указами Президента України від 23.02.2022 р. № 63/2022 «Про введення надзвичайного стану в окремих регіонах України» та від 24.02.2022 р. № 64/2022 «Про введення воєнного стану в Україні» № 64 в Україні введено режими надзвичайного та воєнного станів.
Частиною першою ст.1 Закону України від 12.05.2015 р. № 389-VIII «Про правовий режим воєнного стану» передбачено тимчасове, зумовлене загрозою, обмеження конституційних прав і свобод людини і громадянина та прав і законних інтересів юридичних осіб із зазначенням строку дії цих обмежень.
Статтею 117 Конституції України від 28.06.96 р. № 254к/96-ВР визначено, що КМУ в межах своєї компетенції видає постанови і розпорядження, які є обов'язковими до виконання.
З урахуванням вищезазначеного, КМУ прийнято низку нормативно-правових актів, які регулюють питання здійснення закупівель товарів, робіт і послуг, у тому числі для задоволення нагальних потреб функціонування держави в умовах воєнного стану.
Для цілей забезпечення необмеженого кола потреб, які при цьому об'єктивно пов'язані з виконанням повноважень та/або вжиттям необхідних заходів під час дії особливого правового режиму замовник має використовувати відповідні нормативно-правові акти КМУ, прийняті в умовах воєнного стану.
Закон України від 25.12.2015 р. № 922-VIII «Про публічні закупівлі» (Закон про закупівлі) є чинним, тому закупівлі, здійснення яких не потребує використання особливих механізмів закупівель, нерозривно пов'язаних із введенням воєнного стану, мають проводитись з дотриманням його вимог.
2. Щодо планування закупівель за предметом по сумам та відображення їх у річному плані.
Механізм планування закупівель, встановлений ст.4 Закону про закупівлі, не застосовується до закупівель, що здійснюються у відповідності до Постанови № 169.
Відповідно до пп.2 п.1 Постанови № 169 переліки та обсяги закупівель товарів, робіт і послуг визначаються рішеннями замовників/державних замовників, що здійснюють такі закупівлі. Вартість закупівлі визначається на момент її здійснення, виходячи з наявної поточної потреби.
Інформація про закупівлі в умовах воєнного стану, у тому числі про ті, що здійснюються шляхом використання електронної системи закупівель, із застосуванням електронного каталогу та/або із застосуванням порядку проведення спрощених закупівель, не включається в річний план.
У разі використання Постанови № 169 замовник має скласти перелік та відобразити необхідний обсяг закупівель, затвердити їх відповідним рішенням (наприклад, наказом) та здійснювати закупівлі у один із способів, який передбачає Постанова № 169.
Тобто, в переліку мають бути відображені всі закупівлі, які здійснюються згідно з Постановою № 169.
При цьому складання річного плану закупівель або внесення відповідних змін до нього не стосується закупівель, які проводяться згідно з Постановою № 169.
3. Щодо способів здійснення закупівель згідно з Постановою № 169.
Замовники здійснюють публічні закупівлі, вартість яких становить або перевищує 50 тис. грн, із використанням електронного каталогу та/або порядку проведення спрощених закупівель, встановленого Законом про закупівлі (абзац третій пп.1 п.1 Постанови № 169). Виключення складають закупівлі визначеного кола замовників на потреби оборони та задоволення нагальних потреб функціонування держави в умовах воєнного стану (абзац перший та другий пп.1 п.1 Постанови № 169).
Закупівлі через електронний каталог є у наведеному випадку альтернативою порядку проведення спрощених закупівель і можуть використовуватись для придбання товарів. Порядок формування та використання електронного каталогу регулюється постановою КМУ від 14.09.2020 р. № 822 «Про затвердження Порядку формування та використання електронного каталогу».
Замовник самостійно визначає спосіб придбання у залежності від наявних обставин та можливостей у конкретному випадку.
Якщо товар представлений у електронному каталозі, замовник може здійснити придбання без використання порядку проведення спрощених закупівель.
У разі коли у профілі товару електронного каталогу розміщено дві або більше пропозиції щодо товару від постачальників, замовник здійснює відбір постачальника шляхом запиту ціни пропозицій постачальників, якщо вартість товару становить або перевищує 200 тис. грн.
За наявності нагальної потреби у здійсненні закупівлі у зв'язку із виникненням об'єктивних обставин, що унеможливлюють дотримання замовником строків для проведення спрощеної закупівлі або використання електронного каталогу, таке придбання здійснюється замовником шляхом укладення договору (абзац сьомий пп.1 п.1 Постанови № 169).
4. Щодо граничних обмежень.
Публічні закупівлі вартість яких дорівнює або перевищує 50 тис. грн замовники здійснюють із використанням електронного каталогу та/або порядку проведення спрощених закупівель (абзац третій пп.1 п.1 Постанови № 169).
Постанова № 169 не містить обмежень за граничною вартістю закупівлі, за якої може використовуватися спрощена закупівля або електронний каталог.
Закупівля вартістю меншою ніж 50 тис. грн згідно Постанови № 169 не потребує оприлюднення в електронній системі закупівель звіту про договір про закупівлю, укладений без використання електронної системи закупівель.
5. Щодо договору, його умов, їх зміни та строку дії.
Договір про закупівлю укладається відповідно до норм Цивільного кодексу України від 16.01.2003 р. № 435-IV (ЦКУ) та Господарського кодексу України від 16.01.2003 р. № 436-IV (ГКУ) (пп.11 п.1 Постанови № 169).
До договорів про закупівлі, які укладаються відповідно до Постанови № 169, не застосовуються обмеження, визначені ст.41 Закону про закупівлі, тому умови договору про закупівлю визначаються замовником самостійно та погоджуються сторонами з дотриманням вимог ЦКУ та ГКУ.
Згідно з ст.631 ЦКУ строком договору є час, протягом якого сторони можуть здійснити свої права і виконати свої обов'язки відповідно до договору. Тому замовники можуть передбачати (за потреби) можливість продовження строку дії договору у разі продовження строку дії воєнного стану та зазначати, що договір є обов'язковим до повного виконання зобов'язань сторонами у повному обсязі.
6. Щодо звітування.
За результатами здійснення закупівель у відповідності до Постанови № 169 в електронній системі закупівель за умови, що вартість закупівлі становить або перевищує 50 тис. грн, замовник/державний замовник оприлюднює звіт про договір про закупівлю, укладений без використання електронної системи закупівель, договір про закупівлю, а також всі додатки та зміни до нього після його укладення, але не пізніше ніж через 70 днів з дня припинення чи скасування воєнного стану в Україні або в окремих її місцевостях. Вимога щодо оприлюднення не застосовується до договорів, які містять інформацію з обмеженим доступом.
Постановою № 169 не встановлено вимог щодо оприлюднення звіту про виконання договору про закупівлю.
7. Щодо відповідальних за закупівлю.
Відповідальною за організацію та проведення закупівель може бути уповноважена особа або інша особа, визначена замовником (пп.41 п.1 Постанови№ 169).
При цьому, якщо замовником відповідальною визначена інша особа замовника, на неї не розповсюджуються вимоги Закону про закупівлі щодо тестування та інші вимоги, які визначені для уповноважених осіб.