Документ
Коментар
Верховна Рада України Законом України від 19.07.2022 р. № 2435-IX (Закон № 2435) внесла зміни до Закону України від 16.07.99 р. № 996-XIV «Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні» (Закон про бухоблік). Розглянемо основні з них.
1. Закон про бухоблік доповнено новими термінами, а саме:
2. Згідно з новою редакцією частини третьої ст.3 Закону про бухоблік підприємства, які відповідно до цього Закону належать до мікропідприємств1 (крім підприємств, що становлять суспільний інтерес) та не зареєстровані платниками ПДВ, можуть узагальнювати інформацію в регістрах бухгалтерського обліку без застосування подвійного запису. Відповідно до попередньої редакції цієї норми узагальнювати інформацію в регістрах бухгалтерського обліку без застосування подвійного запису могли підприємства, які мають право ведення спрощеного обліку доходів і витрат та не зареєстровані платниками ПДВ.
1 Критерії, за якими підприємства належать до мікропідприємств, наведено у частині другій ст.2 Закону про бухоблік.
3. Відповідно до нових норм частини другої ст.9 Закону про бухоблік залежно від характеру господарської операції та технології обробки облікової інформації до первинних документів можуть включатися додаткові реквізити (печатка, номер документа, підстава для здійснення операції тощо).
Первинні документи, створені автоматично в електронній формі програмним забезпеченням інформаційно-комунікаційної системи, застосовуються у бухгалтерському обліку за умови наявності накладеного електронного підпису чи печатки з дотриманням вимог законодавства про електронні документи та електронний документообіг2.
2 Тобто, з дотриманням вимог Закону України від 22.05.2003 р. № 851-IV «Про електронні документи та електронний документообіг» та Закону України від 05.10.2017 р. № 2155-VIII «Про електронні довірчі послуги».
4. Частину першу ст.12 Закону про бухоблік викладено у новій редакції, відповідно до якої, зокрема, підприємства, які контролюють інші підприємства (материнські підприємства), крім фінансових звітів про власні господарські операції, складають та подають консолідовану фінансову звітність групи відповідно до НП(С)БО або міжнародних стандартів.
Для цілей Закону про бухоблік групи поділяються на малі, середні або великі.
Малими групами вважаються групи, показники річної консолідованої фінансової звітності яких на дату складання річної консолідованої фінансової звітності відповідають щонайменше двом із таких критеріїв:
Середніми групами вважаються групи, які не відповідають критеріям для малих груп та показники річної консолідованої фінансової звітності яких на дату складання річної консолідованої фінансової звітності відповідають щонайменше двом із таких критеріїв:
Великими групами вважаються групи, показники річної консолідованої фінансової звітності яких на дату складання річної консолідованої фінансової звітності відповідають щонайменше двом із таких критеріїв:
Якщо на дату складання річної консолідованої фінансової звітності група, показники річної консолідованої фінансової звітності якої протягом двох років поспіль (за звітний рік та рік, що передує звітному) не відповідають критеріям групи, до якої вона віднесена, така група відноситься до відповідної групи, критеріям якої відповідають показники річної консолідованої фінансової звітності за результатами звітного періоду.
5. Новою редакцією частини третьої ст.14 Закону про бухоблік, зокрема, встановлено, що малі та середні групи (крім груп, у складі яких є підприємства, що становлять суспільний інтерес) звільняються від обов’язкового складання та подання консолідованої фінансової звітності та консолідованого звіту про управління.
Материнські підприємства великої групи, які не належать до категорії великих підприємств (крім суб’єктів інвестиційної діяльності, які не складають консолідовану фінансову звітність відповідно до міжнародних стандартів), зобов’язані не пізніше ніж до 1 червня року, що настає за звітним періодом, оприлюднювати річну консолідовану фінансову звітність, складену за міжнародними стандартами, разом з аудиторським звітом, консолідованим звітом про управління, консолідованим звітом про платежі на користь держави на своїй вебсторінці або своєму вебсайті (у повному обсязі).
Материнські підприємства, які одночасно є дочірніми підприємствами та відповідно до вимог НП(С)БО або міжнародних стандартів не подають консолідовану фінансову звітність, зобов’язані не пізніше ніж до 1 червня року, що настає за звітним періодом, оприлюднювати на своїй вебсторінці або своєму вебсайті (у повному обсязі) річну консолідовану фінансову звітність свого материнського підприємства разом з аудиторським звітом та консолідованим звітом про управління.
Закон № 2435 набрав чинності з дня, наступного за днем його офіційного опублікування, – 10 серпня 2022 року (п.1 розділу ІІ «Прикінцеві положення» Закону № 2435)3.
3 Закон № 2435 офіційно опубліковано в газеті «Голос України» від 09.08.2022 р. № 162.