Документ
Коментар
ФДМУ в листі від 10.06.2022 р. № 10-16-6843 надав роз’яснення щодо можливості отримання в оренду комунального майна без проведення аукціону.
В роз’ясненні наголошується, що правові, економічні та організаційні відносини, пов’язані з передачею в оренду майна, що перебуває в державній та комунальній власності, а також передачею права на експлуатацію такого майна, та майнові відносини між орендодавцями та орендарями регулюються Законом про оренду1.
1 Закон України від 03.10.2019 р. № 157-ІХ «Про оренду державного та комунального майна».
Окремі процедурні моменти передачі майна в оренду деталізовано Порядком № 4832.
2 Порядок передачі в оренду державного та комунального майна, затверджений постановою КМУ від 03.06.2020 р. № 483.
Законом про оренду встановлено, зокрема, що об’єкти державної та комунальної власності передаються в оренду за результатами проведення аукціону виключно в ЕТС (електронна торгова система), у тому числі аукціону, предметом якого є право на продовження договору оренди об’єкта згідно із ст.18 Закону про оренду.
Виключення становлять орендарі, визначені ст.15 Закону про оренду, які мають право оренди державного та комунального майна без проведення аукціону. Це, зокрема, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, інші установи і організації, діяльність яких фінансується за рахунок державного або місцевих бюджетів (абзац другий частини першої ст.15 Закону про оренду).
Згідно з Додатком № 1 до Порядку № 483 зазначені потенційні орендарі, які звернулися із заявою про оренду об’єкта з Переліку другого типу, надають інформацію про реєстрацію згідно з вимогами законодавства та її внесення органами ДПС в установленому порядку до Реєстру неприбуткових організацій та установ (крім державних та комунальних підприємств у сфері культури і мистецтв).
Реєстр неприбуткових установ і організацій ведеться з метою забезпечення:
Згідно з пп.12 п.1 ст.2 Бюджетного кодексу України від 08.07.2010 р. № 2456-VI бюджетні установи – органи державної влади, органи місцевого самоврядування, а також організації, створені ними у встановленому порядку, що повністю утримуються за рахунок відповідно державного бюджету чи місцевого бюджету. Бюджетні установи є неприбутковими.
Відповідно до постанови КМУ від 13.07.2016 р. № 440 «Про затвердження Порядку ведення Реєстру неприбуткових установ та організацій, включення неприбуткових підприємств, установ та організацій до Реєстру ти виключення з Реєстру» неприбутковим організаціям присвоюється ознака неприбутковості за відповідною структурою, зокрема, для бюджетних установ – (0031).
Отже, комунальні підприємства не мають права без проведення аукціону отримати в оренду комунальне майно.
Особи, які мають право на отримання майна без проведення аукціону, подають в ЕТС заяву на оренду майна, внесеного до Переліку другого типу, згідно з Порядком № 483, в якому визначено вимоги до заяви та перелік документів, що подаються разом із нею.
При передачі майна в оренду без проведення аукціону, орендна плата щодо державного майна визначається відповідно до Методики № 6303, а щодо комунального майна – представницькими органами місцевого самоврядування (абзац другий частини другої ст.17 Закону про оренду).
3 Методика розрахунку орендної плати за державне майно, затверджена постановою КМУ від 28.04.2021 р. № 630.
Відповідно до п.13 Методики № 630 річна орендна плата за оренду нерухомого майна у розмірі 1 грн встановлюється, зокрема, таким орендарям: органам державної влади, іншим бюджетним організаціям, закладам, установам, які повністю фінансуються з державного бюджету.