Документ
Коментар
КМУ постановою від 02.08.2022 р. № 861 (Постанова № 861) затвердив Порядок підтвердження ступеня локалізації виробництва товарів (далі – Порядок підтвердження) та Порядок проведення моніторингу дотримання вимог щодо ступеня локалізації виробництва предметів закупівлі, внесених до переліку товарів, що є предметом закупівлі, з підтвердженим ступенем локалізації виробництва (далі – Порядок моніторингу).
Прийняття Постанови № 861 обумовлене набранням чинності 14.07.2022 р. Закону України від 16.12.2021 № 1977-ІХ «Про внесення змін до Закону України «Про публічні закупівлі» щодо створення передумов для сталого розвитку та модернізації вітчизняної промисловості», яким внесено зміни до Закону про закупівлі1, направлені на створення передумов для сталого розвитку та модернізації вітчизняної промисловості.
1 Закон України від 25.12.2015 р. № 922-VIII «Про публічні закупівлі».
Порядок підтвердження встановлює механізм підтвердження ступеня локалізації виробництва товарів, що є предметом закупівлі і визначені пп.2 п.61 розділу Х «Прикінцеві та перехідні положення» Закону про закупівлі та додатковим переліком товарів, що затверджується КМУ.
Мінекономіки України в автоматичному режимі підтверджує ступінь локалізації виробництва товарів, що є предметом закупівлі, під час формування переліку товарів з підтвердженим ступенем локалізації.
Підтвердження здійснюється на підставі поданої виробником товару заявки про включення товару до переліку (форму наведено в Додатку 1 до Порядку підтвердження), калькуляції собівартості товару із зазначенням митної вартості імпортних компонентів (імпортованих виробником та/або придбаних у постачальників, які є резидентами України) (форму наведено в Додатку 2) та підтвердження здійснення на території України виробництва не менше одного з елементів товару (зокрема вузлів, агрегатів, деталей і комплектувальних виробів) та/або використання вузлів, агрегатів, деталей і комплектувальних виробів, виготовлених на території України.
Виробник розраховує собівартість товару (окремо імпортних та українських компонентів) та визначає частку локалізації за встановленою формулою. До участі у публічних закупівлях допускаються товари, в яких не менше 10% внутрішньої складової вироблено на території України.
Товари, які відповідають ступеню локалізації, визначеному у пп.1 п.61 розділу X «Прикінцеві та перехідні положення» Закону про закупівлі, або ступеню локалізації, передбаченому додатковим переліком товарів, що затверджується КМУ, включаються до переліку, якщо:
Виробник товару в електронній формі безоплатно подає на веб-портал Уповноваженого органу з питань закупівель заявку разом із калькуляцією собівартості товару у поточному році.
Ступінь локалізації розраховується виробником товару та автоматично підтверджується на підставі даних калькуляції.
Щороку до 1 січня виробник товару подає на веб-порталі заявку на щорічне підтвердження відповідності товару, включеного до переліку у попередні роки, критерію локалізації поточного року.
Перелік, сформований за результатами автоматичного опрацювання поданих виробником заявок, оприлюднюється на веб-порталі та офіційному веб-сайті Мінекономіки України.
У разі неподання заявки на щорічне підтвердження відповідності товару, виявлення недостовірності інформації, зазначеної виробником товару, або у разі невідповідності товару критеріям локалізації поточного року, товар автоматично виключається з переліку.
Фактична калькуляція собівартості, підготовлена виробником товару, надається замовнику учасником, з яким укладено договір про закупівлю предмета закупівлі, внесеного до переліку, одночасно з передачею товару.
Замовник разом із звітом про виконання договору про закупівлю оприлюднює калькуляцію в електронній системі закупівель.
Порядок моніторингу визначає процедуру проведення моніторингу дотримання вимог щодо ступеня локалізації виробництва предметів закупівлі, внесених до переліку товарів, що є предметом закупівлі, з підтвердженим ступенем локалізації виробництва.
Мінекономіки України проводить моніторинг один раз на півроку на підставі даних електронної системи закупівель, отриманих від адміністратора електронної системи закупівель, та даних з інших джерел.
Раз на півроку (до 5 січня та 5 липня) адміністратор подає Мінекономіки України дані з електронної системи закупівель щодо:
Мінекономіки України оприлюднює на своєму офіційному веб-сайті результати моніторингу за перше півріччя до 20 липня, за рік – до 30 січня року, що настає за звітним.
Мінекономіки України подає КМУ не пізніше 1 квітня року, що настає за звітним бюджетним роком, узагальнену за рік інформацію про результати моніторингу.
Постанова № 861 набрала чинності з дня її офіційного опублікування – 04 серпня 2022 р.2
2 Постанову № 861 офіційно опубліковано в газеті «Урядовий кур'єр» від 04.08.2022 р. № 168.