Документ
Коментар
ДПС України в інформаційному повідомленні від 3 серпня 2022 року надала роз'яснення щодо контролю за міжнародним оподаткуванням в умовах воєнного стану (оподаткування доходів нерезидента, контроль за контрольованими іноземними компаніями та нерезидентами) (далі – Роз’яснення)1.
1 За матеріалами інформаційного повідомлення ДПС України, з повним текстом якого можна ознайомитись на офіційному вебпорталі ДПС.
Роз'яснення базується на останніх змінах, внесених до Податкового кодексу України від 02.12.2010 р. № 2755-VI (ПКУ) у зв’язку з запровадженням воєнного стану в Україні. В ньому наведено загальні вимоги, зокрема, щодо призупинення строків давності на період дії воєнного стану та умов звільнення від відповідальності за несвоєчасне виконання податкових зобов'язань. До того ж фахівці звернули увагу, що підтвердження можливості чи неможливості виконання платником податків обов’язків здійснюватиметься за окремим порядком, який буде затверджено Мінфіном України. Водночас відповідно до вимог п.521 підрозділу 10 розділу ХХ «Перехідні положення» ПКУ за порушення податкового законодавства штрафні санкції не застосовуються (п.1 Роз'яснення).
Однак усі платники податків при виплаті нерезидентам доходів із джерелом їх походження з України повинні сплачувати податок на репатріацію та подавати звітність у звичайному порядку. Це стосується й платників податків, які добровільно змінили систему оподаткування із загальної на 3 групу єдиного податку за ставкою 2% доходу (п.9 підрозділу 8 розділу ХХ «Перехідні положення» та п.297.5 ст.297 ПКУ) (п.1 та п.4 Роз'яснення).
Окремо слід звернути увагу на п.5 Роз'яснення, в якому розглянуто питання контролю за контрольованими іноземними компаніями (КІК).
Згідно з пп.392.5.5 ст.392 ПКУ резидент надсилає до контролюючого органу повідомлення про набуття або припинення участі у КІК протягом 60 днів з дня такого набуття (початку здійснення фактичного контролю) або відчуження (припинення фактичного контролю). Обов’язок такого подання залишається й на сьогодні. Форма такого повідомлення та порядок його надсилання затверджені наказом Мінфіну України від 22.09.2021 р. № 512.
Водночас на сьогодні згідно з пп.392.6.3 ст.392 ПКУ будь-який контролюючий орган, інший орган державної влади, банк або фінансова установа, який виявив факти, що свідчать про володіння фізичною (юридичною) особою – резидентом України часткою в іноземній юридичній особі, надсилає повідомлення про це ДПС засобами електронного зв'язку не пізніше п'яти робочих днів з дня виявлення зазначених фактів. На це ДПС України також звертала увагу в ІПК від 22.12.2021 р. № 17907/5/99-00-18-04-04-05.
Також фахівці вказали, що першим звітним (податковим) роком для звіту про КІК є 2022 рік (якщо звітний рік не відповідає календарному року – звітний період, що розпочинається у 2022 році). Контролюючі особи мають право подати такий звіт за 2022 рік до контролюючого органу одночасно з поданням річної декларації про майновий стан і доходи або податкової декларації з податку на прибуток підприємств за 2023 рік із включенням зазначеного у такому звіті скоригованого прибутку контрольованої іноземної компанії, що підлягає оподаткуванню в Україні, до показників відповідних декларацій за 2023 рік (п.54 підрозділу 10 розділу ХХ «Перехідні положення» ПКУ). Інакше кажучи, перший звіт про КІК необхідно буде подавати тільки у 2024 році (див. інфографіку до Роз'яснення).