Документ
Коментар
НБУ постановою від 29.07.2022 р. № 163 (Постанова № 163) затвердив нову Інструкцію про безготівкові розрахунки в національній валюті користувачів платіжних послуг (Інструкція № 163) відповідно до вимог Закону України від 30.06.2021 р. № 1591-IX «Про платіжні послуги» (Закон № 1591).
Насамперед треба відзначити, що Інструкцією № 163 уніфіковано документообіг щодо здійснення платіжних операцій. Тепер всі операції будуть здійснюватися через «платіжну інструкцію», яка відповідно до визначення термінів, наведених у п.6 Інструкції № 163, є розпорядженням ініціатора надавачу платіжних послуг щодо виконання платіжної операції. До того ж зазначеною нормою визначено, що:
Загальні вимоги до платіжних інструкцій наведено в розділі І Інструкції № 163. Так, згідно до п.9-10 Інструкції № 163 ініціатор оформлює платіжну інструкцію:
Відповідно до п.8 Інструкції № 163 надавач платіжних послуг приймає до виконання платіжну інструкцію платника без обмеження її мінімальної або максимальної суми, крім випадків, передбачених законодавством України або правилами платіжної системи.
Надавач платіжних послуг виконує платіжні інструкції відповідно до черговості їх надходження (крім випадків, установлених законом України) та виключно в межах залишку коштів на рахунку платника на момент надходження платіжної інструкції (крім платіжних інструкцій стягувача).
Надавач платіжних послуг платника має право виконувати платіжні інструкції платника з урахуванням сум, що надходять на рахунок платника протягом операційного дня (поточні надходження) або за рахунок наданого платнику кредиту, якщо ці умови визначено у відповідному договорі.
При цьому надавач платіжних послуг:
Ініціатор має право відкликати платіжну інструкцію до списання коштів з рахунку платника або до настання дати валютування платіжної інструкції (до настання моменту безвідкличності платіжної інструкції). Платіжна інструкція може бути відкликана тільки в повній сумі (п.28 Інструкції № 163).
Платник несе відповідальність перед надавачем платіжних послуг, що його обслуговує, за відповідність інформації, зазначеної ним у платіжній інструкції, суті платіжної операції відповідно до умов договору (п.35 Інструкції № 163).
Надавач платіжних послуг несе відповідальність перед користувачами за невиконання або неналежне виконання платіжних операцій відповідно до законодавства України та умов укладених між ними договорів (п.36 Інструкції № 163).
Розділ ІІ Інструкції № 163 конкретизує правила виконання надавачами платіжних послуг кредитового переказу коштів.
Для ініціювання платіжних операцій платник має право використовувати один або кілька засобів дистанційної комунікації з надавачем платіжних послуг платника. Порядок застосування засобів дистанційної комунікації, передавання платіжної інструкції, права, обов’язки та відповідальність сторін, порядок вирішення спорів у разі їх виникнення визначаються умовами договору (п.46 Інструкції № 163).
Платник має право ініціювати платіжні операції за допомогою платіжного застосунку, який пропонується надавачем платіжних послуг платника, у порядку, визначеному в договорі з надавачем платіжних послуг платника. Надавач платіжних послуг платника не несе відповідальності за платіжні операції, здійснені платником за допомогою платіжного застосунку, який ним не пропонується (п.47 Інструкції № 163).
Звертаємо увагу, що у п.49-50 Інструкції № 163 наведено особливості виконання документів на перерахування коштів для виплати заробітної плати та оподатковуваного доходу. Надавач платіжних послуг приймає платіжні інструкції на виплату оподатковуваного доходу лише за умови одночасного подання податковим агентом:
Надавач платіжних послуг платника не перевіряє правильність нарахування та своєчасність сплати податків та зборів до бюджету. Відповідальність за це несе платник.
Платник/податковий агент, який перераховує дохід, з якого не утримується податок на доходи фізичних осіб, у реквізиті «Призначення платежу» платіжної інструкції зазначає, що дохід не підлягає оподаткуванню. Надавач платіжних послуг платника у внутрішніх документах самостійно визначає порядок подання/надсилання податковим агентом документального підтвердження про сплату утриманого податку на доходи фізичних осіб із суми заробітної плати.
Також Інструкція № 163 містить:
Постанова № 163 набирає чинності з 1 грудня 2022 року разом із Законом № 15911, крім окремих пунктів щодо залучення для ініціювання операції «надавача платіжних послуг з ініціювання платіжної операції», які набирають чинності через 36 місяців після ведення в дію Закону № 15912. До того ж з 01.12.2022 р. втрачає чинність Інструкція про безготівкові розрахунки в Україні в національній валюті, затверджена постановою НБУ від 21.01.2004 р. № 22 відповідно до постанови НБУ від 27.05.2022 р. № 106 «Про визнання такими, що втратили чинність, деяких нормативно-правових актів Національного банку України».
1 Нагадаємо, що введення в дію Закону № 1591 перенесено з 01.08.2022 р. на 01.12.2022 р. відповідно до пп.2 п.9 Закону України від 27.07.2022 р. № 2463-ІХ «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо особливостей діяльності фінансового сектору у зв’язку із введенням воєнного стану в Україні» (див. коментар до цього Закону).
2 Постанову № 163 офіційно опубліковано на офіційному Інтернет-представництві НБУ 29.07.2022 р.