Документ
Коментар
НБУ постановою від 29.07.2022 р. № 164 (Постанова № 164) затвердив нове Положення про порядок емісії та еквайрингу платіжних інструментів (Положення № 164) відповідно до вимог Закону України від 30.06.2021 р. № 1591-IX «Про платіжні послуги» (Закон № 1591).
Найперше звертаємо увагу на те, що тепер емітентом платіжних інструментів можуть бути не тільки виключно банки, як було раніше, а й небанківські надавачі платіжних послуг. Так відповідно до пп.13 п.3 Положення № 164 емітент платіжних інструментів (емітент) – це надавач платіжних послуг, який надає послугу емісії платіжних інструментів та має право на надання такої послуги відповідно до законодавства України. Тобто емісію платіжних інструментів має право здійснювати виключно емітент, авторизований для надання послуги з емісії платіжних інструментів. Банк здійснює емісію платіжних інструментів на підставі банківської ліцензії. Емісія/надання користувачу платіжних інструментів здійснюється емітентом на підставі договору, укладеного між емітентом та користувачем (п.19-20 Положення № 164).
Правила здійснення емісії платіжних інструментів визначено у розділі ІІ Положення № 164. Відповідно до п.22 Положення № 164 емітент має право надавати користувачам для ініціювання платіжних та/або інших операцій:
Платіжні інструменти можуть існувати в будь-якій формі, на будь-якому носії, що дає змогу зберігати інформацію, потрібну для ініціювання платіжної операції.
Емітент визначає вид платіжного інструменту, тип його носія даних (магнітна смуга, мікросхема, чип контактний/безконтактний), реквізити, що наносяться на нього в графічному вигляді. Платіжний інструмент (крім передплаченого платіжного інструменту), за допомогою якого можна ініціювати платіжну операцію, має бути персоналізований емітентом. Порядок персоналізації платіжного інструменту визначається внутрішніми документами емітента (п.23 Положення № 164).
Платіжний інструмент повинен містити обов’язкові реквізити, що наносяться на нього в графічному вигляді або розміщуються в електронній формі: комерційне найменування/торговельна марка/знак для товарів та послуг емітента та унікальний номер платіжного інструменту, визначений емітентом, та/або номер рахунку/електронного гаманця, операції за яким здійснюються з використанням цього платіжного інструменту (п.24 Положення № 164).
Емітент має право надати платіжний інструмент користувачу у власність або в користування на умовах та в порядку, визначених договором (п.25 Положення № 164). Перелік обов'язкових умов такого договору наведено у п.28 Положення № 164.
Перед укладенням договору емітент зобов’язаний ознайомити користувача з умовами договору, тарифами на обслуговування платіжного інструменту та правилами користування платіжним інструментом. Після укладення договору примірники договору, правил і тарифів надаються користувачу (п.26-27 Положення № 164).
Зауважимо, що один платіжний інструмент може використовуватися для ініціювання платіжних та/або інших операцій за рахунками та/або електронними гаманцями, відкритими у різних надавачів платіжних послуг, у порядку, визначеному договором з емітентом (п.37 Положення № 164).
Надавачу платіжних послуг забороняється вимагати від користувача придбання інших або додаткових послуг чи будь-яких товарів як обов’язкову умову надання/використання/обслуговування платіжного інструменту (п.13 Положення № 164).
Емітент має право використовувати ліміти та/або обмеження на суми та кількість платіжних операцій з використанням платіжних інструментів, про що перед укладенням договору обов’язково повідомляє користувачу. Користувач має право змінити встановлений емітентом ліміт та/або обмеження, про що повідомляє емітента в порядку, установленому договором (п.152 Положення № 164).
Правила здійснення еквайрингу платіжних інструментів визначено в розділі ІІІ Положення № 164.
Еквайринг має право здійснювати виключно еквайр, який має ліцензію на надання послуги з еквайрингу платіжних інструментів. Банк здійснює еквайринг на підставі банківської ліцензії (п.38 Положення № 164).
Договір між еквайром і суб’єктом господарювання (отримувачем) про здійснення еквайрингу може передбачати обслуговування платіжних інструментів для здійснення платіжних операцій та/або інших операцій, визначених цим договором. Еквайр залежно від особливостей діяльності суб’єкта господарювання зазначає в договорі умови, перелік яких визначено п.45-46 Положення № 164.
Еквайру забороняється обмежувати право держателя самостійно обирати для виконання платіжних операцій будь-який із платіжних інструментів, держателем яких він є, крім випадків, передбачених законодавством України. Водночас еквайр має право заохочувати держателя до використання певного платіжного інструменту для виконання конкретної платіжної операції (п.49-50 Положення № 164).
Еквайр не має права встановлювати технічні та технологічні обмеження на приймання суб’єктами господарювання платіжних інструментів певних емітентів, якщо такі обмеження не встановлені законодавством України або емітентом з метою дотримання правил безпеки щодо втрачених держателями платіжних інструментів чи скомпрометованих їх реквізитів або персональних ідентифікаційних даних держателів (п.57 Положення № 164).
Еквайр зобов’язаний зазначити в договорі із суб’єктом господарювання найменування платіжних систем, платіжні інструменти яких можуть використовуватися для ініціювання платіжних або інших операцій. При цьому суб’єкт господарювання зобов’язаний забезпечити розміщення зображення торговельної марки платіжної системи в місцях, де здійснюються операції з використанням платіжних інструментів, у порядку, встановленому договором (п.91 та п.93 Положення № 164).
За погодженням з еквайром суб’єкт господарювання має право самостійно придбавати платіжні пристрої, що відповідають технічним (функціональним) вимогам і вимогам безпеки (п.59 Положення № 164).
Суб’єкт господарювання зобов’язаний забезпечувати можливість здійснення безготівкових розрахунків за продані товари (надані послуги) за допомогою платіжних інструментів та/або платіжних застосунків, та/або платіжних пристроїв (п.55 Положення № 164).
Відповідно до п.65 Положення № 164 суб’єкту господарювання забороняється встановлювати:
Розрахунки між еквайром і суб’єктом господарювання за платіжними операціями з використанням платіжних інструментів, здійснених резидентами і нерезидентами на території України, уключаючи операції в мережі Інтернет, здійснюються виключно в гривні (п.66 Положення № 164).
Еквайр зобов’язаний уживати дієвих заходів щодо запобігання міскодингу в порядку, визначеному внутрішніми документами. Еквайр зобов’язаний здійснювати перевірку відповідності фактичної діяльності суб’єкта господарювання заявленій діяльності під час установлення ділових відносин, призначення йому коду категорії діяльності суб’єкта господарювання та під час обслуговування суб’єкта господарювання (п.83-88 Положення № 164).
У розділі V Положення № 164 викладено порядок здійснення операцій з платіжними інструментами. Відповідно до п.103 Положення № 164 платіжні інструменти використовуються для ініціювання платіжних операцій з рахунків та/або електронних гаманців, відкритих у надавачів платіжних послуг відповідно до законодавства України. Зі свого боку платіжна операція, ініційована з використанням платіжного інструменту з метою зарахування коштів на рахунок отримувача, є безготівковим розрахунком для отримувача та платника (п.14 Положення № 164).
Держатель відповідно до п.105 Положення № 164 має право:
1 На разі чинним є Положення про ведення касових операцій у національній валюті в Україні, затверджене постановою Правління НБУ від 29.12.2017 р. № 148.
Звертаємо увагу, що, як і раніше, користувачу заборонено використовувати корпоративний (бізнесовий) платіжний інструмент для виплати заробітної плати, інших видів соціальних виплат і допомоги (п.106 Положення № 164, п.1 розділу ІІІ Положення № 7052). Власник рахунку самостійно визначає осіб, які мають право здійснювати платіжні та/або інші операції за його рахунком з використанням корпоративного (бізнесового) платіжного інструменту, та зобов’язаний надати емітенту їх ідентифікаційні дані в порядку, визначеному внутрішніми документами та умовами договору з емітентом (п.107 Положення № 164).
Емітент зобов’язаний надати користувачу інформацію про кожну здійснену платіжну операцію та кошти, списані за обслуговування, не менше одного разу протягом календарного місяця на безоплатній основі в спосіб, визначений договором, а також про курс перерахунку іноземної валюти, що застосовувався під час здійснення платіжних операцій (на вимогу користувача). Перелік інформації, яку має надавати емітент користувачу, зазначено в п.161 Положення № 164. Користувач та емітент мають право домовитись і передбачити в договорі оплату за отримання додаткової інформації або інформації, що надається частіше ніж один раз на календарний місяць (п.119-120 Положення № 164).
Правила документообігу за операціями з використанням платіжних інструментів визначено розділом VІІI Положення № 164. Документи за операціями з використанням платіжних інструментів можуть бути в паперовій та/або електронній формі (п.153 Положення № 164). Паперовий документ за операцією з використанням платіжного інструменту може не оформлятися у випадках, зазначених в п.158 Положення № 164, зокрема, у разі здійснення держателем розрахунків за товари (послуги) на суму до 20 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян чи у разі відмови держателя від його отримання. Але треба враховувати, що документи за операціями з використанням платіжних інструментів мають статус первинного документа та можуть бути використані під час урегулювання спірних питань (п.159 Положення № 164).
Розділом VІІ Положення № 164 визначено загальні вимоги до безпеки здійснення платіжних операцій. Відповідно до п.147 Положення № 164 власник рахунку має право на відшкодування в судовому порядку шкоди, заподіяної надавачем платіжних послуг унаслідок помилкової, неналежної платіжної операції або виконання платіжної операції з порушенням установлених законодавством України строків.
Постанова № 164 набирає чинності з 1 грудня 2022 року3 разом із Законом № 15914 (п.6 Постанови № 164). До того ж з 01.12.2022 р. втрачає чинність Положення № 705.
3 Постанову № 164 офіційно опубліковано на офіційному Інтернет-представництві НБУ 01.08.2022 р.
4 Нагадаємо, що введення в дію Закону № 1591 перенесено з 01.08.2022 р. на 01.12.2022 р. відповідно до пп.2 п.9 Закону України від 27.07.2022 р. № 2463-ІХ «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо особливостей діяльності фінансового сектору у зв’язку із введенням воєнного стану в Україні» (див. коментар до цього Закону).