Документ
Коментар
НБУ постановою від 29.07.2022 р. № 166 (Постанова № 166) виклав у новій редакції Правила з організації захисту приміщень небанківських установ в Україні, затверджені постановою Правління НБУ від 06.10.2017 р. № 100, в редакції постанови Правління НБУ від 24.12.2019 р. № 154 (Правила № 100).
Оновленими Правилами № 100 НБУ значно посилив вимоги до захисту приміщень небанківських фінансових установ, операторів поштового зв’язку, що отримали ліцензію НБУ на здійснення валютних операцій, їх структурних підрозділів, розташованих на території України. Захист приміщень небанківських установ забезпечується технічним станом та організацією охорони цих приміщень (п.1 Правил № 100).
Відповідно до нових вимог установа зобов’язана розробити і затвердити своїм розпорядчим документом внутрішнє положення про організацію охорони і технічний стан приміщень, в якому повинні визначатися, зокрема, організація пропускного та внутрішньо-об’єктового режимів, дії працівників установи та суб’єкта охорони в разі спрацювання системи тривожної сигналізації тощо (п.4 Правил № 100).
Вимоги до технічного стану приміщень установи викладено в розділі ІІ Правил № 100. Відповідно до п.7 цього розділу установа зобов’язана визначити та затвердити своїм внутрішнім актом перелік приміщень установи та їх обладнання залежно від виду операцій, що здійснюються установою, та специфіки її роботи з метою забезпечення безпечної роботи працівників установи і схоронності цінностей.
Установа зобов’язана обладнати засобами інженерно-технічного укріплення зовнішні вікна приміщень, у яких здійснюються операції з цінностями, та виключити можливість спостерігання клієнтами і особами, робота яких не пов’язана з цінностями, за переміщенням цінностей і роботою з ними працівників установи, а також перетинання шляхів пересування клієнтів і транспортування цінностей у приміщеннях установи. Це забезпечується планувальними рішеннями приміщень установи та/або організаційними заходами, та/або застосуванням електронного й електромеханічного обладнання систем контролю за доступом (пп.8-9 Правил № 100).
До того ж Правила № 100 містять вимоги до організації охорони приміщень установи (розділ ІІІ), до обладнання приміщень установи системою тривожної сигналізації (розділ IV), до приміщень, у яких здійснюються операції з цінностями (розділ V), до сховища (розділ VI).
Звертаємо увагу, що п.21 Правил № 100 визначено перелік приміщень, у яких здійснюються операції з цінностями. До них належать не тільки приміщення сховища, але також приміщення для приймання-передавання цінностей інкасаторам, коридори тощо.
Установа зобов’язана визначити перелік необхідних приміщень, у яких здійснюються операції з цінностями, залежно від специфіки роботи з метою створення безпечних умов роботи для працівників установи і схоронності цінностей, та затвердити його відповідним внутрішнім актом (п.22 Правил № 100).
Також Правила № 100 містять окремий розділ, що регламентує порядок розрахунку обсягу цінностей – розділ VII. Відповідно до п.32 цього розділу обсяг цінностей для установи розраховується як середньоденний показник за останні шість місяців (або за фактичну кількість останніх відпрацьованих днів, якщо установа працює менше шести місяців) на час проведення розрахунку суми залишків готівки на кінець операційного дня в національній та іноземній валютах у гривнях за офіційним курсом, що встановлюється НБУ на останній день кожного місяця (п.32 Правил № 100).
Постанова № 166 набирає чинності з 1 листопада 2022 року (п.3 Постанови № 166)1.
1 Постанову № 166 офіційно опубліковано на офіційному Інтернет-представництві НБУ 01.08.2022 р.