Документ
Коментар
НБУ прийняв постанову від 12.08.2022 р. № 177 «Про особливості застосування процедур реєстрації та ліцензування учасників ринку небанківських фінансових послуг у період дії воєнного стану та внесення змін до постанови Правління Національного банку України від 06 березня 2022 року № 39» (Постанова № 177) та постанову від 12.08.2022 р. № 179 «Про внесення змін до постанови Правління Національного банку України від 06 березня 2022 року № 39» (Постанова № 179). Розглянемо основні нововведення.
Пунктом 1 Постанови № 177 визначено, що небанківські фінансові установи зобов’язані протягом 90 календарних днів із дня набрання чинності цією Постановою подати до НБУ письмове запевнення в довільній формі про відповідність прямих та кінцевих власників істотної участі в небанківській фінансовій установі вимогам щодо фінансового/майнового стану, установленим у п.5 (щодо власників істотної участі юридичних осіб) та п.6 (щодо власників істотної участі фізичних осіб) Постанови № 177, а також документи згідно з главами 38, 39 розділу V Положення № 1531 для оцінки фінансового/майнового стану прямих і кінцевих власників істотної участі в небанківській фінансовій установі станом на дату подання запевнення. У разі виявлення невідповідності встановленим вимогам щодо фінансового/майнового стану, наведеним у п.5-6 Постанови № 177, НБУ має право прийняти рішення про відкликання (анулювання) ліцензії/ліцензій на провадження діяльності з надання фінансових послуг у небанківської фінансової установи (п.7 Постанови № 177).
1 Положення про ліцензування та реєстрацію надавачів фінансових послуг та умови провадження ними діяльності з надання фінансових послуг, затверджене постановою Правління НБУ від 24.12.2021 р. № 153.
До того ж відповідно до до п.11 Постанови № 177 Постанова № 392 доповнена новим п.192, згідно до якого протягом дії воєнного стану в Україні Положення про вимоги до структури власності надавачів фінансових послуг, затверджене постановою Правління НБУ від 14.04.2021 р. № 30 (Положення № 30), застосовується з зазначеними у цьому пункті особливостями. До того ж зазначеною нормою визначено, що НБУ має право визнати структуру власності непрозорою в порядку, визначеному Положенням № 30, у разі неподання достатніх доказів того, що заявлена структура власності надавача фінансових послуг відповідає вимогам розділу ІІІ Положення № 30 або того, що будь-яка особа, яка входить до складу 10 найбільших остаточних ключових учасників у структурі власності надавача фінансових послуг, не є номінальним (довірчим) власником, або в разі встановлення НБУ невідповідності принаймні двох осіб, які входять до складу 10 найбільших остаточних ключових учасників у структурі власності надавача фінансових послуг та сукупно володіють не менше ніж 5% сукупної участі в надавачі фінансових послуг, або однієї особи, яка володіє не менше ніж 10% сукупної участі в надавачі фінансових послуг, вимогам щодо фінансового/майнового стану, наведеним у пп.7 п.192 Постанови № 39.
2 Постанова Правління НБУ від 06.03.2022 р. № 39 «Про врегулювання діяльності учасників ринку небанківських фінансових послуг, небанківських фінансових груп, учасників платіжного ринку, колекторських компаній та юридичних осіб, які отримали ліцензію на надання банкам послуг з інкасації».
Слід звернути увагу, що відповідно до пп.1 п.192 Постанови № 39 НБУ має право здійснювати офіційну комунікацію з надавачем фінансових послуг засобами корпоративної електронної пошти (е-mail) НБУ (шляхом надсилання повідомлення з офіційної електронної пошти НБУ nbu@bank.gov.ua). Комунікація НБУ з надавачем фінансових послуг може включати надсилання письмового повідомлення надавачу фінансових послуг про виявлення невідповідності його структури власності вимогам до структури власності, визначеним у розділі III Положення № 30. При цьому НБУ в такій спосіб може витребувати від установи у разі потреби додаткові пояснення.
Також до Постанови № 39 внесено зміни Постановою № 179, якими відновлено застосування заходів впливу до небанківських фінансових установ. Так відповідно до нового п.111 Постанови № 39 страховик або кредитна спілка, що порушив/порушила зобов'язання перед клієнтами за діючими договорами про надання фінансових послуг, протягом дії воєнного стану в Україні повинен/повинна письмово повідомити НБУ про порушення таких зобов'язань протягом трьох робочих днів із дати такого порушення і надати перелік заходів (із зазначенням строків) щодо приведення своєї діяльності у відповідність до вимог законодавства та усунення порушень виконання зобов'язань за договорами про надання фінансових послуг.
До того ж НБУ відновлює проведення інспекційних перевірок, а процес їх проведення – актуалізується. Протягом дії воєнного стану в Україні НБУ здійснює інспекційні перевірки учасників ринків небанківських фінансових послуг у порядку, визначеному Положенням про організацію, проведення та оформлення результатів інспекційних перевірок учасників ринків небанківських фінансових послуг, затвердженим постановою Правління НБУ від 26.02.2021 р. № 22, із урахуванням особливостей, наведених у п.2021 Постанови № 39.
Постанова № 177 та Постанова № 179 набрали чинності з дня, наступного за днем їх офіційного опублікування, – 16 серпня 2022 р. (п.12 Постанови № 177 та п.2 Постанови № 179)3.
3 Постанову № 177 та Постанову № 179 офіційно опубліковано на офіційному Інтернет-представництві НБУ 15.08.2022 р.