Документ
Коментар
Мінфін України в листі від 15.08.2022 р. № 05110-14-6/17891 розглянув особливості складання проектів місцевих бюджетів на 2023 р.
В листі наголошується, що відповідно до частини першої ст.75 БКУ1, проект місцевого бюджету на 2023 р. має ґрунтуватися на показниках, визначених у прогнозі місцевого бюджету, схваленому у 2022 р.
1 Бюджетний кодекс України від 08.07.2010 р. № 2456-VI.
У зв’язку з негативним впливом воєнних дій на території України та неможливості наразі визначити наслідки російської агресії, що зробило неможливим розроблення реалістичних прогнозів економічного і соціального розвитку країни та бюджетних показників на середньостроковий період, призупинено дію ст.751 БКУ та пов’язані з нею норми щодо прогнозів місцевих бюджетів (Закон України від 15.03.2022 р. № 2134-ІХ «Про внесення змін до розділу VI «Прикінцеві та перехідні положення» Бюджетного кодексу України та інших законодавчих актів України»).
Тобто прогноз місцевого бюджету як документ середньострокового бюджетного планування у 2022 році не складається.
Під час планування дохідної частини місцевого бюджету на 2023 р. у частині податкових і неподаткових надходжень та інших доходів доцільно керуватися:
До листа додається Пояснювальна записка до оцінки доходів місцевих бюджетів на 2023 р. на 11 аркушах, в якій, зокрема, зазначається, що загалом показник доходів місцевих бюджетів на 2023 р. обраховано в сумі 360,2 млрд грн, з них: 336,8 млрд грн – загальний фонд; 23,4 млрд грн – спеціальний фонд. Прогнозні показники доходів місцевих бюджетів на 2023 р. порівняно з планом на 2022 р. зменшено на 77,3 млрд грн, або на 17,7%, зокрема за: загальним фондом – зменшується на 75,3 млрд грн, або на 18,3%; за спеціальним фондом – зменшується на 2,0 млрд грн, або на 7,8%.
Мінфін України в листі звертає увагу, що прогнозні показники дохідної частини місцевих бюджетів на 2023 р. є не остаточними та можуть змінитися.
Під час підготовки проектів місцевих бюджетів на 2023 р. і розрахунку граничних показників видатків місцевого бюджету та надання кредитів з місцевого бюджету необхідно враховувати основні прогнозні макропоказники економічного і соціального розвитку, що впливають на видаткову частину місцевого бюджету, підвищення розмірів державних соціальних стандартів, прийнятих рішень місцевих рад щодо надання трансфертів та укладених договорів тощо.
При складанні видаткової частини проекту місцевого бюджету на 2023 р. насамперед має бути враховано потребу в коштах на оплату праці працівників бюджетних установ відповідно до умов оплати праці та розміру мінімальної заробітної плати і на проведення розрахунків за електричну й теплову енергію, водопостачання, водовідведення, природний газ і послуги зв’язку, які споживають бюджетні установи.
Також під час формування видаткової частини місцевих бюджетів на 2023 р. необхідно врахувати, що видатки субвенції з держбюджету місцевим бюджетам на здійснення підтримки окремих закладів і заходів у системі охорони здоров’я враховано у складі програми 2308060 «Реалізація програми державних гарантій медичного обслуговування населення», оскільки зазначену субвенцію надано для підтримки реалізації заходів реформи фінансування системи охорони здоров’я до визначення шляхів подальшої реорганізації та упорядкування мережі відповідних закладів охорони здоров’я.
При формуванні місцевих бюджетів для врахування гендерних аспектів необхідно використовувати Методичні рекомендації щодо впровадження та застосування гендерно орієнтованого підходу в бюджетному процесі, затверджені наказом Мінфіну України від 02.01.2019 р. № 1, а також керуватися нормативно-правовими актами, що регулюють питання гендерної рівності, й іншими документами, які, зокрема, містять інформацію про зобов’язання України з цих питань.
Місцеві фінансові органи з урахуванням особливостей складання проектів місцевих бюджетів доводять до головних розпорядників бюджетних коштів інструкції з підготовки бюджетних запитів.
Мінфін України рекомендує зосередити увагу на складанні бюджетних запитів на плановий бюджетний період, тобто заповнювати форми бюджетного запиту у відповідних частинах лише на 2023 р.
Також рекомендується здійснювати формування напрямів використання бюджетних коштів і на 2024-2025 рр., ураховуючи пріоритети, визначені у прогнозах, схвалених у попередніх бюджетних періодах, і з урахуванням концентрації ресурсів на першочергових діях та заходах, які необхідно вжити для виконання покладених функцій, зокрема для подолання наслідків війни.
Під час складання проектів місцевих бюджетів слід, зокрема, керуватися:
Також в листі наголошується на неухильному дотриманні наказу Мінфіну України від 30.08.2021 р. № 488 «Про затвердження Порядку обміну інформацією між Міністерством фінансів України та учасниками бюджетного процесу на місцевому рівні».
Згідно з вимогами ст.28 БКУ головні розпорядники коштів місцевих бюджетів розміщують бюджетні запити на своїх офіційних сайтах або оприлюднюють їх в інший спосіб не пізніше ніж через три робочих дні після подання відповідній місцевій раді проекту рішення про місцевий бюджет.
Обсяг міжбюджетних трансфертів на 2023 р. і розподіл між місцевими бюджетами буде надіслано додатково після отримання бюджетних запитів від головних розпорядників коштів державного бюджету разом з аналітичними даними та розрахунками з обґрунтуваннями особливостей міжбюджетних відносин на 2023 р. на адресу департаментів фінансів обласних та Київської міської державних адміністрацій.
Розрахунок горизонтального вирівнювання податкоспроможності місцевих бюджетів на 2023 р. буде надіслано на адресу департаментів фінансів обласних державних адміністрацій після здійснення остаточного розрахунку.
Для обміну даними між учасниками бюджетного процесу на місцевому рівні під час підготовки всіх документів, що використовуються у бюджетному процесі, Мінфін України рекомендує використовувати Інформаційно-аналітичну систему управління плануванням та виконанням місцевих бюджетів «LOGICA».