Документ
Коментар
Мінекономіки України в листі від 30.08.2022 р. № 3323-04/62315-06 надало роз’яснення для суб’єктів сфери публічних закупівель щодо локалізації в публічних закупівлях у зв’язку з набранням чинності з 14.07.2022 р. Законом України від 16.12.2021 р. № 1977-ІХ «Про внесення змін до Закону України «Про публічні закупівлі» щодо створення передумов для сталого розвитку та модернізації вітчизняної промисловості», яким внесено зміни до Закону про закупівлі1, а також прийняттям Постанови № 8612, яка набрала чинності з 04.08.2022 р.
1 Закон України від 25.12.2015 р. № 922-VIII «Про публічні закупівлі».
2 Постанова КМУ від 02.08.2022 р. № 861 «Про затвердження порядків підтвердження ступеня локалізації виробництва товарів та проведення моніторингу дотримання вимог щодо ступеня локалізації виробництва предметів закупівлі, внесених до переліку товарів, що є предметом закупівлі, з підтвердженим ступенем локалізації виробництва».
1. Щодо вартісних меж.
Вимога про ступінь локалізації застосовується замовником до закупівель у разі, якщо вартість предмета закупівлі, вказаного у переліку пп.2 п.61 Розділу Х «Прикінцеві та перехідні положення» Закону про закупівлі (у тому числі робіт чи послуг, якщо виконання таких робіт чи надання послуг передбачає набуття замовником у власність товарів, визначених вказаним пунктом), становить або перевищує 200 тис. грн.
2. Щодо переліку товарів.
На підставі переліку товарів, визначеного у пп.2 п.61 Розділу Х «Прикінцеві та перехідні положення» Закону про закупівлі, за результатами автоматичного опрацювання поданих виробником заявок формується переліку товарів, що є предметом закупівлі, з підтвердженим ступенем локалізації, який оприлюднюється на веб-порталі та офіційному веб-сайті Мінекономіки України.
Сформований перелік товарів з підтвердженим ступенем локалізації є автоматичним підтвердженням Мінекономіки України ступеня локалізації.
У переліку товарів з підтвердженим ступенем локалізації зазначається інформація як щодо товару (вид, марка товару, ступінь локалізації), так і щодо виробника товару (для юридичних осіб – найменування, код згідно з ЄДРПОУ; для виробників товару – фізичних осіб – підприємців – прізвище, ім’я, по батькові (за наявності), реєстраційний номер облікової картки платника податків або серія (за наявності) або номер паспорта.
Забезпечення технічної реалізації подання заявки та можливості заповнення виробником товару форми калькуляції собівартості товару на веб-порталі здійснюється адміністратором електронної системи закупівель.
Веб-порталом Уповноваженого органу з питань закупівель визначено інформаційно-телекомунікаційну систему «PROZORRO» за адресою в мережі Інтернет: https://prozorro.gov.ua/, а відповідальним за забезпечення функціонування та наповнення веб-порталу є державне підприємство «ПРОЗОРРО» (наказ Мінекономіки України від 07.04.2020 р. № 648 «Про веб-портал Уповноваженого органу з питань закупівель»), тому з питань технічної реалізації суб’єктам слід звертатися до адміністратора системи ДП «ПРОЗОРРО».
3. Щодо порядку розрахунку ступеня локалізації.
Виробник товару самостійно розраховує за наведеною в Законі про закупівлі формулою ступінь локалізації, яка автоматично підтверджується шляхом математичної перевірки інформації, внесеної до форми калькуляції собівартості товару.
Виробник товару несе персональну відповідальність за зміст, достовірність, актуальність, повноту та коректність інформації, яка подається ним при заповненні форм заявки та калькуляції.
4. Щодо порядку підтвердження ступеня локалізації.
Виробник щорічно підтверджує ступінь локалізації товарів з урахуванням відсоткових меж, установлених для кожного року.
Наприклад, підтвердження виробником відповідності товару критерію локалізації для закупівель 2022 р. здійснюється в поточному році. А для закупівель наступних років заявка виробника товару має бути поданою до 1 січня у відповідності до п.6 та п.7 Порядку підтвердження ступеня локалізації виробництва товарів, затвердженого постановою КМУ від 02.08.2022 р. № 861 (Порядок локалізації). Навіть у випадку внесення до переліку товарів з підтвердженим ступенем локалізації у попередні роки.
Виробник товару подає заявки в електронній формі разом з калькуляцією собівартості товару шляхом заповнення електронних форм з окремими полями на веб-порталі Уповноваженого органу з накладенням електронного підпису.
Зазначеним Порядком передбачено випадки автоматичного виключення товару з переліку товарів з підтвердженим ступенем локалізації:
5. Щодо порядку моніторингу.
Моніторинг проводиться Мінекономіки України один раз на півроку на підставі даних, отриманих від адміністратора електронної системи закупівель та даних з інших джерел шляхом систематичного аналізу даних, що містяться в електронній системі закупівель, про результати проведених замовниками закупівель за предметами закупівель, внесеними до переліку.
Результати моніторингу мають містити, зокрема, дані щодо:
Мінекономіки України оприлюднює результати моніторингу на офіційному веб-сайті: за перше півріччя – до 20 липня, за рік – до 30 січня року, що настає за звітним. До того ж не пізніше 1 квітня року, що настає за звітним бюджетним роком, узагальнена за рік інформація про результати моніторингу подається Мінекономіки України до КМУ.
6. Щодо міжнародних угод.
Норми про ступень локалізації виробництва не застосовуються до закупівель, які підпадають під дію положень Закону України від 16.03.2016 р. № 1029-VIII «Про приєднання України до Угоди про державні закупівлі» (Закон № 1029), а також положень про державні закупівлі інших міжнародних договорів України, згода на обов’язковість яких надана ВРУ (п.61 розділу X «Прикінцеві та перехідні положення» Закону про закупівлі).
Крім того, у відповідності до п. 3 Порядку локалізації його дія не застосовується до закупівель товарів, вартість яких дорівнює або перевищує суми, зазначені в Угоді про державні закупівлі3, а також положеннях про державні закупівлі інших міжнародних договорів України, згода на обов’язковість яких надана ВРУ. Зокрема, угодах про вільну торгівлю, в гривневому еквіваленті на дату закупівлі і країною походження яких є країни, з якими Україна уклала такі угоди, та країни, які є учасниками Угоди про державні закупівлі, до якої Україна приєдналася відповідно до Закону № 1029, що підтверджується сертифікатом про походження товару.
3 Угода про державні закупівлі укладена 15.04.94 р. в м. Марракеші, із змінами, внесеними Протоколом про внесення змін до Угоди про державні закупівлі, вчиненим 30.03.2012 р. в м. Женеві.
На офіційному веб-сайті Мінекономіки України розміщена інформація з переліком країн, з якими укладено угоди про вільну торгівлю, а також переліком країн, які є учасниками Угоди про державні закупівлі.
В додатку до листа на 5 аркушах надано перелік угод про вільну торгівлю, у тому числі, яка вказана п. 3 Порядку локалізації, із зазначенням у таблиці відповідних порогових меж та суб'єктів, на яких поширюються такі угоди.
Отже, якщо закупівля конкретного замовника згідно порогів для такого суб'єкта підпадає під дію положень про державні закупівлі відповідного(них) міжнародного(их) договору(ів) України, на підтвердження походження товару з країни, яка є стороною такої угоди, у складі пропозиції учасник надає сертифікат про походження такого товару.
7. Щодо встановлення замовником вимог стосовно ступеню локалізації.
У тендерній документації зазначаються такі відомості, як, зокрема, інструкція з підготовки тендерних пропозицій, а також інша інформація, вимоги щодо наявності якої передбачені законодавством та яку замовник вважає за необхідне включити до тендерної документації (ст.22 Закону про закупівлі).
Тому для підтвердження відповідного ступеня локалізації замовник може встановити в тендерній документації вимогу про зазначення у тендерній пропозиції учасника інформації про наявність запропонованого товару в переліку із відповідним ступенем локалізації, який формує та веде Уповноважений орган, або встановити вимогу вказати безпосередньо посилання на відповідний товар тощо.
Аналогічні вимоги встановлюються замовниками при проведенні переговорної закупівлі під час запрошення на переговори та замовниками, що визначені п.4 частини першої ст.2 Закону про закупівлі, при проведенні спрощених закупівель, вартість яких дорівнює або перевищує 200 тис. грн, у оголошенні про проведення спрощеної закупівлі, а також під час закупівель, що здійснюються замовниками згідно нормативно-правових актів КМУ в умовах воєнного стану.
8. Щодо договорів про закупівлю, укладених до набрання чинності Закону про закупівлі та Постанови № 861.
Відповідно до Рішення Конституційного Суду № 1-рп/99 від 09.02.99 р. надання зворотної дії в часі нормативно-правовим актам може бути передбачено шляхом прямої вказівки про це в законі або в іншому нормативно-правовому акті.
Ураховуючи, що така вказівка в Законі про закупівлі та Постанові № 861 відсутня, їх дія не поширюється на правовідносини суб’єктів сфери публічних закупівель, які виникли до набрання ними чинності.