Документ
Коментар
ДПС в інформаційному повідомленні від 23 вересня 2022 року1 узагальнила інформацію щодо найрозповсюдженіших помилок платників податків при заповненні Звіту про контрольовані операції (Звіт).
1 З повним текстом цього інформаційного повідомлення можна ознайомитись на офіційному вебпорталі ДПС.
Нагадаємо, що Звіт подається до податкового органу до 30 вересня 2022 року (включно) платниками податків, які протягом 2021 року здійснювали контрольовані операції, за формою, затвердженою наказом Мінфіну України від 18.01.2016 р. № 8, у редакції наказу Мінфіну України від 31.12.2020 р. № 841. Цим наказом також затверджено Порядок складання Звіту про контрольовані операції (Порядок № 8)2.
2 Додатково див. алгоритм заповнення Звіту, який наведено в інформаційному повідомленні на вебпорталі ДПС.
З метою спрощення сприйняття інформації ДПС розроблено інфографіку, що містить як приклади найпоширеніших помилок при заповненні Звіту, так і конкретні поради щодо шляхів їх виправлення (недопущення). Загалом фахівцями ДПС виділено 10 основних помилок і надано роз'яснення щодо їх усунення. Зокрема, слід звернути увагу на наступні з наведених помилок.
1. Незазначення всіх підстав віднесення операції до контрольованої.
Коди підстав віднесення операції до контрольваної зазначаються відповідно до додатка 1 до Порядку № 8. Якщо ознак декілька, то зазначають коди всіх підстав. До того ж рекомендовано за наявності декількох підстав, у тому числі у зв'язку з підставою «пов'язаність», першочергово зазначати код, що відображає цей зв'язок (010 – «пов'язаність», 040 – операції з Переліку ОПФ3).
3 Перелік організаційно-правових форм нерезидентів, які не сплачують податок на прибуток (корпоративний податок), у тому числі податок з доходів, отриманих за межами держави реєстрації таких нерезидентів, та/або не є податковими резидентами держави, в якій вони зареєстровані як юридичні особи, який наведено в додатку до постанови КМУ від 04.07.2017 р. № 480.
Також зауважимо, що при зазначенні кода 010, 015 (за умови наявності пов'язаності) обов'язковим є заповнення графи «Код(и) ознак(и) пов'язаності особи» та Додатку «Інформація про пов'язаність осіб».
2. Невірне визначення типу предмета операції.
У графі 3 «код типу предмета операції» вказується код типу предмета операції відповідно до додатка 4 до Порядку № 8. Фахівці ДПС зазначили, що поширеною є помилка, коли до коду 204 – послуги відносять:
3. Незазначення коду послуг згідно з класифікатором.
Код послуги зазначається відповідно до КЗЕП4. Наприклад, якщо графа 3 «код типу предмета операції» має код 204 – послуга, то у цьому випадку графа 6 має бути обов'язково заповнена за сферою діяльності (ІТ послуги, кредити, послуги ремонту, транспортні послуги, послуги з будівництва тощо).
4. Невірне відображення сторони операції.
У графі 9 «Код сторони операції» згідно з додатком 5 до Порядку № 8 зазначається найменування сторони (контрагента-нерезидента) відповідно до функцій фактично здійснених в контрольованих операціях.
Фахівці ДПС зазначають, що поширеною є помилка, коли в графі 9 «Код сторони операції» вказується не сторона нерезидента, а дані про «самого себе». Наприклад, при відображенні операції з купівлі-продажу, де українська компанія експортує товар графа 9 має містити код 118 – покупець, а коли українська компанія імпортує товар, то навпаки, код 117 – продавець.
Тобто у цій графі мають міститися дані саме на нерезидента, з яким українська компанія здійснює операцію. Якщо це експорт, то нерезидент є покупцем, якщо ж це імпорт, то нерезидент є продавцем. Саме ці дані про нерезидента вказуються у графі 9 «Код сторони операції».
5. Невірне відображення одиниці виміру.
У графі 18 «Одиниця виміру» вказується код одиниці виміру предмета операції відповідно до Класифікатора ДК 011-965.
5 Класифікатор системи позначень одиниць вимірювання та обліку ДК 011-96, затверджений наказом Держстандарту України від 09.01.97 р. № 8.
Якщо у графі 16 «Ціна (тариф) за одиницю виміру (без ПДВ) (у валюті контракту/договору)» ціну визначено за тону, то і в графі 18 також необхідно зазначити код одиниці виміру тони.
6. Незазначення сторони, що досліджується.
У графі 25 «Сторона, що досліджується» зазначається інформація про сторону, що досліджується відповідно до пп.39.3.2.7 ст.39 Податкового кодексу України від 02.12.2010 р. № 2755-VI. Якщо стороною, що досліджується, є сам платник, то зазначається «1», якщо особа-контрагент, то – «0».
7. Нездійснення конкретизації джерел інформації.
У графі 27 «Назва(и) джерела(джерел) інформації» зазначаються всі найменування джерел інформації через кому та пробіл («, »). Рекомендований перелік джерел з кодами типу джерел інформації визначено у додатку 8 до Порядку № 8.