Документ
Коментар
НАДС в листі від 12.09.2022 р. № 3715/10.3-22 розглянуло питання щодо включення до строку для присвоєння чергового рангу посадовій особі місцевого самоврядування періоду простою, періоду перебування у відпустці для догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку, увільнення від виконання обов'язків на період проходження військової служби за призовом під час мобілізації або на особливий період проходження військової служби, періоду перебування у відпустці без збереження заробітної плати.
НАДС нагадало, що згідно зі ст.15 Закону № 24931 при прийнятті на службу в органи місцевого самоврядування присвоюються ранги у межах відповідної категорії посад і відповідно до займаної посади, рівня професійної кваліфікації, результатів роботи.
1 Закон України від 07.06.2001 р. № 2493-III «Про службу в органах місцевого самоврядування».
Ранги присвоюються одночасно з обранням (прийняттям) на службу в органи місцевого самоврядування або обранням (призначенням) на вищу посаду.
Відповідно до Методичних рекомендацій щодо присвоєння рангів посадовим особам місцевого самоврядування відповідно до статті 14 Закону України «Про службу в органах місцевого самоврядування» затверджених наказом Головдержслужби України від 28.03.2005 р. від № 72, через два роки після присвоєння посадовій особі органів місцевого самоврядування відповідно рангу керівник державного органу за поданням безпосереднього керівника розглядає питання щодо можливості присвоєння йому чергового рангу. Позитивне рішення приймається за умови успішної роботи.
Частиною третьою ст.7 Закону № 2493 встановлено, що дія норм законодавства України про працю поширюється на посадових осіб місцевого самоврядування у частині відносин, не врегульованих зазначеним законом.
Законодавство про працю визначає, що простій в розумінні ст.34 КЗпП2 – це зупинення роботи, викликане відсутністю організаційних або технічних умов, необхідних для виконання роботи, невідворотною силою або іншими обставинами.
2 Кодекс законів про працю України від 10.12.71 р. № 322-VIII.
Частиною третьою ст.119 КЗпП передбачено, що за працівниками, призваними на строкову військову службу, військову службу за призовом осіб офіцерського складу, військову службу за призовом під час мобілізації, на особливий період, військову службу за призовом осіб із числа резервістів в особливий період або прийнятими на військову службу за контрактом, у тому числі шляхом укладення нового контракту на проходження військової служби, під час дії особливого періоду на строк до його закінчення або до дня фактичного звільнення зберігаються місце роботи і посада.
Пунктом 5 частини першої ст.4 Закону про відпустки3 встановлено, що одним з видів відпусток є відпустка без збереження заробітної плати.
3 Закон України від 15.11.96 р. № 504/96-ВР «Про відпустки».
Працівнику може надаватися відпустка без збереження заробітної плати за сімейними обставинами та з інших причин на термін, обумовлений угодою між працівником та власником або уповноваженим ним органом, але не більше 15 календарних днів на рік (частина перша ст.26 Закону про відпустки).
Відповідно до частини третьої ст.12 Закону України від 15.03.2022 р. № 2136-ІХ «Про організацію трудових відносин в умовах воєнного стану» протягом періоду дії воєнного стану роботодавець на прохання працівника може надавати йому відпустку без збереження заробітної плати без обмеження строку, встановленого частиною першою ст.26 Закону про відпустки.
Згідно з п.4 частини першої ст.4 Закону про відпустки одним з видів соціальної відпустки є відпустка для догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку (ст.18 Закону про відпустки).
Враховуючи вищенаведене, НАДС дійшло висновку, що періоди перебування посадової особи місцевого самоврядування у відпустці для догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку, увільнення від виконання обов'язків на період проходження військової служби за призовом під час мобілізації або на особливий період проходження військової служби, час простою, перебування у відпустках без збереження заробітної плати під час карантину, без збереження заробітної плати у період дії воєнного стану не зараховуються до стажу роботи для присвоєння чергового рангу посадовій особі місцевого самоврядування.
У такому разі стаж роботи для присвоєння чергового рангу посадовій особі місцевого самоврядування обчислюється з урахуванням сумарно періоду роботи до початку та після завершення зазначених періодів.