Документ
Коментар
Верховна Рада України ухвалила Закон України від 06.09.2022 р. № 2573-IX «Про систему громадського здоров’я» (Закон № 2573).
Цей Закон визначає правові, організаційні, економічні та соціальні засади функціонування системи громадського здоров’я1 в Україні з метою зміцнення здоров’я населення, запобігання хворобам, покращення якості та збільшення тривалості життя, регулює суспільні відносини у сфері громадського здоров’я та санітарно-епідемічного благополуччя населення2, визначає відповідні права і обов’язки державних органів та органів місцевого самоврядування, юридичних і фізичних осіб у цій сфері, встановлює правові та організаційні засади здійснення державного нагляду (контролю) у сферах господарської діяльності3, які можуть становити ризик для санітарно-епідемічного благополуччя населення.
1 Система громадського здоров’я – комплекс інструментів та заходів, що здійснюються суб’єктами системи громадського здоров’я та спрямовані на захист і зміцнення здоров’я населення, запобігання хворобам, покращення якості та збільшення тривалості життя, забезпечення санітарно-епідемічного благополуччя населення (п.37 частини першої ст.1 Закону № 2573).
2 Санітарно-епідемічне благополуччя населення – стан здоров’я населення та середовища життєдіяльності людини, за якого показники захворюваності перебувають на усталеному рівні для даної території, умови проживання сприятливі для населення, а параметри факторів середовища життєдіяльності знаходяться в межах, визначених санітарним законодавством (п.35 частини першої ст.1 Закону № 2573).
3 Державний нагляд (контроль) здійснюється відповідно до вимог Закону України від 05.04.2007 р. № 877-V «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності» з урахуванням особливостей, визначених Законом № 2573 (частина друга ст.49 Закону № 2573).
Окрім іншого Закон № 2573 містить положення щодо державної політики та регулювання системи громадського здоров’я (розділ ІІ), епідеміологічного нагляду та готовності до реагування (розділ ІІІ), захисту здоров’я населення (розділ ІV), збереження здоров’я і профілактики хвороб (розділ V), державного регулювання та контролю у сфері захисту здоров’я та санітарно-епідеміологічного благополуччя населення (розділ VІ), відповідальності за порушення вимог санітарного законодавства (розділ VІІІ) та ін.
Також Законом, що коментується, внесено відповідні зміни до цілої низки законів та кодексів України.
Закон № 2573 набрав чинності з дня, наступного за днем його офіційного опублікування, – 1 жовтня 2022 року та вводиться в дію через 12 місяців з дня набрання ним чинності – 1 жовтня 2023 року. З 1 жовтня 2023 року Закон України від 24.02.94 р. № 4004-XII «Про забезпечення санітарного та епідемічного благополуччя населення» втрачає чинність (п.1-2 розділу IX «Прикінцеві та перехідні положення» Закону № 2573)4.
4 Закон № 2573 офіційно опубліковано в газеті «Голос України» від 30.09.2022 р. № 201.