Документ
Коментар
Мінекономіки України в листі від 12.09.2022 р. № 3323-04/64632-06 надало роз’яснення про зміни в законодавстві щодо публічних закупівель у зв’язку з набранням чинності з 10.09.2022 р. Законом № 25261 (див. коментар до цього Закону), який вніс зміни до Закону про закупівлі2 з метою забезпечення оперативного здійснення оборонних і публічних закупівель для належного забезпечення потреб, пов’язаних з обороною і виконанням завдань держави у період повномасштабної агресивної війни, яку Російська Федерація розв’язала і веде проти України.
1 Закон України від 16.08.2022 р. № 2526-IX «Про внесення змін до Закону України «Про публічні закупівлі» та інших законодавчих актів України щодо здійснення оборонних та публічних закупівель на період дії правового режиму воєнного стану».
2 Закон України від 25.12.2015 р. № 922-VIII «Про публічні закупівлі».
Розділ X «Прикінцеві та перехідні положення» Закону про закупівлі доповнено п.37, який дозволяє КМУ визначати особливості здійснення закупівель товарів, робіт і послуг для замовників, передбачених Законом про закупівлі, на період дії правового режиму воєнного стану в Україні та протягом 90 днів з дня його припинення або скасування із забезпеченням захищеності таких замовників від воєнних загроз.
У листі повідомляється, що розробляється проект постанови КМУ, якою будуть встановлюватись особливості здійснення закупівель товарів, робіт і послуг на період дії правового режиму воєнного стану в Україні та протягом 90 днів з дня його припинення або скасування. Водночас наразі є чинною постанова КМУ від 28.02.2022 р. № 169 «Деякі питання здійснення оборонних та публічних закупівель товарів, робіт і послуг в умовах воєнного стану».
До визначення КМУ особливостей здійснення закупівель товарів, робіт і послуг на період дії правового режиму воєнного стану в Україні та протягом 90 днів з дня його припинення або скасування згідно зі змінами відповідно до Закону № 2526, закупівлі, розпочаті згідно із Законом про закупівлі або чинними нормативно-правовими актами КМУ, якими охоплюються питання закупівель товарів, робіт і послуг в умовах воєнного стану, завершуються відповідно до порядку, встановленого Законом про закупівлі або такими нормативно-правовими актами відповідно.
Мінекономіки України звертає увагу замовників, що договори про закупівлю, державні контракти (договори), укладені до набрання чинності Законом № 2526, діють до їх повного виконання відповідно до умов, на яких вони були укладені, або до їх припинення (розірвання).
Також набрала чинності норма, відповідно до якої на період дії правового режиму воєнного стану в Україні в разі здійснення замовником закупівлі без використання електронної системи закупівель, за умови що вартість закупівлі дорівнює або перевищує 50 тис. грн, замовник оприлюднює в електронній системі закупівель звіт про договір про закупівлю, укладений без використання електронної системи закупівель, не пізніше ніж через 10 робочих днів з дня укладення такого договору (п.38 розділу X «Прикінцеві та перехідні положення» Закону про закупівлі).
До того ж замовники можуть не публікувати інформацію про своє місцезнаходження та/або місцезнаходження постачальників (виконавців робіт та надавачів послуг), та/або місце поставки товарів, виконання робіт чи надання послуг, якщо поширення такої інформації несе ризики для безпеки замовника та/або постачальників (виконавців робіт та надавачів послуг).
З питань технічної реалізації Мінекономіки України рекомендує звертатися до ДП «ПРОЗОРРО», оскільки воно є адміністратором електронної системи закупівель відповідно до наказу Мінекономіки України від 07.04.2020 р. № 648 «Про веб-портал Уповноваженого органу з питань закупівель»).
Також Мінекономіки України інформує, що узагальнена відповідь Уповноваженого органу щодо особливостей здійснення закупівель товарів, робіт і послуг буде підготовлена та розміщена на інформаційному ресурсі після визначення КМУ особливостей здійснення закупівель товарів, робіт і послуг для замовників на період дії правового режиму воєнного стану в Україні та протягом 90 днів з дня його припинення або скасування.