Документ
Коментар
Верховна Рада України Законом України від 20.09.2022 р. № 2600-IX (Закон № 2600) внесла зміни до Податкового кодексу України від 02.12.2010 р. № 2755-VI (ПКУ). Розглянемо головні зміни.
1. Загальні положення
Відповідно до змін, внесених до пп.14.1.129.1 ст.14 ПКУ житловий будинок – це будівля капітального типу, споруджена з дотриманням вимог, встановлених законом, іншими нормативно-правовими актами, і призначена для постійного у ній проживання. Житлові будинки поділяються на житлові будинки садибного типу та житлові будинки квартирного типу різної поверховості. Житловий будинок садибного типу – житловий будинок, розташований на окремій земельній ділянці, який складається із житлових та допоміжних (нежитлових) приміщень (передпокій, кухня, коридор, веранда, вбиральня, комора, приміщення для автономної системи опалення, пральня тощо).
Під об’єктами нежитлової нерухомості слід розуміти будівлі, їх складові частини, що не є об’єктами житлової нерухомості (внесено зміни до пп.14.1.1291 ст.14 ПКУ).
2. Податок на прибуток
2.1. Відповідно до нової редакції пп.«д» пп.141.4.1 ст.141 ПКУ для цілей застосування п.141.4 ст.141 ПКУ (особливості оподаткування нерезидентів) доходами є доходи від продажу чи іншого відчуження нерухомого майна або неподільного об’єкта незавершеного будівництва/майбутнього об’єкта нерухомості чи подільного об’єкта незавершеного будівництва, розташованого чи який після прийняття в експлуатацію закінченого будівництвом об’єкта буде розташований на території України, що належать нерезиденту (раніше у цьому підпункті згадувалися лише доходи від продажу нерухомого майна, розташованого на території України, яке належить нерезиденту).
2.2. Статтю 141 ПКУ доповнено новим п.141.12 «Особливості оподаткування операцій з першого продажу за договорами купівлі-продажу неподільного житлового об’єкта незавершеного будівництва/майбутнього об’єкта житлової нерухомості».
Платники податку на прибуток, що здійснюють операції з першого продажу неподільного житлового об’єкта незавершеного будівництва/майбутнього об’єкта житлової нерухомості, поряд з нормами, встановленими ПКУ, мають право визначати податкове зобов’язання з податку на прибуток з урахуванням особливостей, визначених п.141.12 ст.141 ПКУ.
Фінансовий результат до оподаткування зменшується на суму:
Фінансовий результат до оподаткування збільшується на суму:
3. Податок на доходи фізичних осіб
Статтю 172 ПКУ викладено у новій редакції1. Зокрема, новими нормами п.172.2 ст.172 ПКУ встановлено, що дохід, отриманий платником податків від продажу протягом звітного (податкового) року неподільного об’єкта незавершеного будівництва/майбутнього об’єкта нерухомості, подільного об’єкта незавершеного будівництва та від відступлення прав за договором купівлі-продажу неподільного об’єкта незавершеного будівництва/майбутнього об’єкта нерухомості, щодо якого сплачено частково ціну та зареєстровано обтяження речових прав на користь покупця, підлягає оподаткуванню за ставкою, визначеною п.167.1 ст.167 ПКУ (тобто 18%), крім випадків, якщо зазначене майно, майнові права отримано платником податку у спадщину.
1 Змінено і назву цього пункту. Його нова назва – «Порядок оподаткування операцій з продажу (обміну) об’єктів нерухомого майна, неподільного об’єкта незавершеного будівництва/майбутнього об’єкта нерухомості, подільного об’єкта незавершеного будівництва та відступлення прав за договором купівлі-продажу неподільного об’єкта незавершеного будівництва/майбутнього об’єкта нерухомості, щодо якого сплачено частково ціну та зареєстровано обтяження речових прав на користь покупця». За попередньої редакції цей пункт мав назву «Порядок оподаткування операцій з продажу (обміну) об’єктів нерухомого майна»).
Дохід від продажу протягом звітного (податкового) року неподільного об’єкта незавершеного будівництва/майбутнього об’єкта нерухомості, подільного об’єкта незавершеного будівництва та від відступлення прав за договором купівлі-продажу неподільного об’єкта незавершеного будівництва/майбутнього об’єкта нерухомості, щодо якого сплачено частково ціну та зареєстровано обтяження речових прав на користь покупця, може бути зменшений на документально підтверджені витрати на придбання такого об’єкта, майнових прав.
Відповідно до зміненої норми п.172.2 ст.172 ПКУ дохід, отриманий платником податку від продажу протягом звітного (податкового) року третього та наступних об’єктів нерухомості у вигляді отриманих у спадщину об’єктів нерухомості, а також дохід від продажу протягом звітного (податкового) року неподільного об’єкта незавершеного будівництва/майбутнього об’єкта нерухомості, подільного об’єкта незавершеного будівництва та/або від відступлення прав за договором купівлі-продажу неподільного об’єкта незавершеного будівництва/майбутнього об’єкта нерухомості, щодо якого сплачено частково ціну та зареєстровано обтяження речових прав на користь покупця, за умови що таке майно, майнові права отримано платником податку у спадщину, підлягає оподаткуванню за ставкою, визначеною п.167.2 ст.167 ПКУ (тобто 5%).
Закон № 2600 набрав чинності одночасно з набранням чинності Законом України від 15.08.2022 р. № 2518-ІХ «Про гарантування речових прав на об’єкти нерухомого майна, які будуть споруджені в майбутньому» – 10 жовтня 2022 р., крім окремих норм (в цьому коментарі не розглядались), які набрали чинності з дня, наступного за днем офіційного опублікування Закону № 2600, – 9 жовтня 2022 р. (п.1 розділу ІІ «Прикінцеві положення» Закону № 2600)2.
2 Закон № 2600 офіційно опубліковано в газеті «Голос України» від 08.10.2022 р. № 207.