Документ
Коментар
Мінфін України наказом від 18.10.2022 р. № 337 (Наказ № 337) вніс зміни до деяких методичних рекомендацій з бухгалтерського обліку. Розглянемо головні зміни.
1. Зміни до Методичних рекомендацій з бухгалтерського обліку основних засобів, затверджених наказом Мінфіну України від 30.09.2003 р. № 561 (Методрекомендації № 561).
Відповідно до нової редакції абзацу восьмого п.5 розділу 1 Методрекомендацій № 561 господарські операції з будівництва, виготовлення, придбання, введення в експлуатацію, підтримання в робочому стані, поліпшення і вибуття основних засобів оформлюються первинними документами, які розкривають інформацію, зокрема, про посади і прізвища (крім первинних документів, вимоги до яких встановлюються Національним банком України) осіб, відповідальних за здійснення господарської операції і правильність її оформлення (раніше цією нормою передбачалось розкриття інформації про посади осіб, які здійснювали господарську операцію та оформлення первинних документів з їх підписами).
Новою редакцію абзаців дев’ятого та десятого п.7 розділу 2 Методрекомендацій № 561 передбачено такі групи основних засобів:
Відповідно до змін, внесених до п.24 розділу 5 Методрекомендацій № 561, строк корисного використання (експлуатації) та ліквідаційна вартість об’єкта основних засобів переглядаються на кінець звітного року у разі зміни очікуваних економічних вигод від його використання.
Амортизація об’єкта основних засобів нараховується, виходячи з нового строку корисного використання та ліквідаційної вартості, починаючи з місяця, наступного за місяцем зміни строку корисного використання та/або ліквідаційної вартості.
Виключено норму, відповідно до якої у разі, якщо залишкова вартість об’єкта основних засобів дорівнює нулю, то його переоцінена залишкова вартість визначається додаванням справедливої вартості цього об’єкта до його первісної (переоціненої) вартості без зміни суми зносу об’єкта. При цьому для таких об’єктів, що продовжують використовуватися, обов’язково визначається ліквідаційна вартість.
2. Зміни до Методичних рекомендацій з бухгалтерського обліку біологічних активів, затверджених наказом Мінфіну України від 29.12.2006 р. № 1315 (Методрекомендації № 1315).
Змінами встановлено, що Методрекомендації № 1315 не поширюються, зокрема, на плодоносні рослини, пов’язані із сільськогосподарською діяльністю, особливості обліку яких визначаються іншими національними положеннями (стандартами) бухгалтерського обліку, крім продукції таких плодоносних рослин.
Відповідно до нової редакції абзацу сьомого п.1.4 розділу 1 Методрекомендацій № 1315, якщо підприємство використовує для оформлення господарських операцій форми первинних та зведених облікових документів, які не затверджені органами державної влади, ці документи повинні мати, зокрема такий обов’язковий реквізит, як посади і прізвища (крім первинних документів, вимоги до яких встановлюються Національним банком України) осіб, відповідальних за здійснення господарської операції і правильність її оформлення (до внесення змін у цій нормі йшлося про посади осіб, відповідальних за здійснення господарської операції і правильність її оформлення).
Новою редакцією п.4.1 розділу 4 Методрекомендацій № 1315 встановлено, що біологічні активи при їх первісному визнанні оцінюються за справедливою вартістю зменшеною на очікувані витрати на продаж, крім випадків, коли справедливу вартість достовірно визначити неможливо.
Якщо справедливу вартість достовірно визначити неможливо біологічний актив зараховується на баланс підприємства за первісною вартістю, яка визначається відповідно до НП(С)БО 71 або НП(С)БО 92.
3. Зміни до Методичних рекомендацій з бухгалтерського обліку запасів, затверджених наказом Мінфіну України від 10.01.2007 р. № 2 (Методрекомендації № 2).
З тексту Методрекомендацій № 2 вилучено згадку про відповідні форми первинного обліку, затверджені наказом Мінстату України від 21.06.96 р. № 193 «Про затвердження типових форм первинних облікових документів з обліку сировини та матеріалів», який втратив чинність (див. коментар до Наказу № 2663). Зазначимо, що суб’єкти господарювання можуть і надалі використовувати відповідні форми первинної облікової документації, прибравши з них згадку про те, що вони є типовими формами та про відповідний наказ Мінстату України, яким такі форми було затверджено. За потреби суб’єкти господарювання мають право додати до таких форм свої зміни, зручні для них, з обов’язковим додержанням вимог Закону про бухоблік4 та Положення № 885 щодо первинних документів.
3 Наказ Держстату України від 22.10.2021 р. № 266 «Про скасування та визнання такими, що втратили чинність, деяких наказів Державної служби статистики України, Міністерства статистики України та Державного комітету статистики України».
4 Закон України від 16.07.99 р. № 996-XIV «Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні».
Встановлено, що отримання запасів як внесок до статутного капіталу оформлюється прибутковим ордером або актом про приймання матеріалів, або товарно-транспортною накладною (форма № 1-ТН, затверджена наказом Мінтрансу України від 14.10.97 р. № 363) тощо (п.3.3 розділу 3 Методрекомендацій № 2 викладено у новій редакції).
Відповідно до нової редакції абзацу першого п.4.9 розділу 4 Методрекомендацій № 2 інформація про залишок запасів у місцях зберігання на початок і кінець місяця, про їх надходження та витрачання може відображатися у матеріальному звіті, який складається матеріально відповідальною особою в довільній формі та подається до бухгалтерської служби, якщо графіком документообороту передбачено його складання. Матеріальний звіт заповнюється у кількісному виразі на підставі первинних документів про наявність та рух запасів.
Новою редакцію п.6.8 розділу 6 Методрекомендацій № 2, зокрема, встановлено, що, під час інвентаризації тара вноситься до опису (для тари постійного зберігання і тари багаторазового використання, іншого призначення) за видами: тканинна, скляна, інша жорстка тара; або за призначенням і якісним складом: нова, використовувана і та, що потребує ремонту.
Типова форма інвентаризаційного опису запасів, яку можуть використовувати підприємства, затверджена наказом Мінфіну України від 17.06.2015 р. № 572.
Наказ № 337 набрав чинності 18 жовтня 2022 року.