Документ
Коментар
НБУ постановою від 29.09.2022 р. № 210 (Постанова № 210) затвердив Положення про випуск електронних грошей та здійснення платіжних операцій з ними (Положення № 210), яке регулює порядок надання емітентами електронних грошей фінансової платіжної послуги з випуску електронних грошей та виконання платіжних операцій з ними, у тому числі відкриття та обслуговування електронних гаманців, установлює вимоги до емітентів електронних грошей, їх комерційних агентів, обмеження щодо використання електронних грошей, особливості виконання платіжних операцій з електронними грошима.
Нагадаємо, що ст.57 Закону України від 30.06.2021 р. № 1591-IX «Про платіжні послуги» (Закон № 1591) надано право небанківським надавачам платіжних послуг здійснювати випуск електронних грошей. До цього емітентами електронних грошей були виключно банки.
Відповідно до пп.8 п.2 Положення № 210 «емітентом» є банк, установа електронних грошей, філія іноземної установи електронних грошей, оператор поштового зв’язку, НБУ, органи державної влади, органи місцевого самоврядування, які надають фінансову платіжну послугу з випуску електронних грошей та виконання платіжних операцій з ними, у тому числі відкриття та обслуговування електронних гаманців, та має право на надання такої платіжної послуги відповідно до Закону № 1591.
До того ж «користувачем – суб’єктом господарювання» є суб’єкт господарювання, орган державної влади, орган місцевого самоврядування, відокремлений підрозділ юридичної особи-нерезидент, який здійснює підприємницьку діяльність від імені юридичної особи-нерезидента на території України – особа, яка на підставі договору з емітентом отримує чи має намір отримати платіжну послугу, пов’язану з виконанням платіжних операцій з електронними грошима, як платник або отримувач електронних грошей (або обидва одночасно) та є власником електронних грошей (далі ‒ користувач) (пп.13 п.2 Положення № 210).
Пункт 14 Положення № 210 встановлює ряд заборон для емітента, зокрема йому забороняється:
Порядок випуску емітентом електронних грошей регулюється розділом ІІІ Положення № 210. Емітенти мають право здійснювати випуск електронних грошей, номінованих виключно в гривні, для використання їх на території України (п.23 Положення № 210).
Умови випуску електронних грошей, виконання платіжних операцій з ними, у тому числі відкриття та обслуговування електронних гаманців, визначаються внутрішніми документами емітента з урахуванням вимог Закону № 1591, Положення № 210 та інших нормативно-правових актів НБУ.
Умови випуску електронних грошей, виконання платіжних операцій з ними, у тому числі відкриття та обслуговування електронних гаманців, мають відповідати узгодженим із НБУ умовам та порядку надання фінансових платіжних послуг та зазначаються в договорі про надання платіжних послуг, укладеному між емітентом та споживачем/користувачем (п.24 Положення № 210). Вимоги до договору, який укладається між емітентом та споживачем/користувачем, викладено в розділі VI Положення № 210. Перед укладенням договору емітент зобов’язаний надати споживачу/користувачу на безоплатній основі всю інформацію про умови надання цієї платіжної послуги, склад якої наведено в п.53 Положення № 210. Правила виконання платіжних операцій з використанням електронних грошей наведено в розділі VII Положення № 210.
Порядок використання електронних грошей, випущених іноземною установою електронних грошей, номінованих в іноземній валюті, регулюється розділом VIIІ Положення № 210. Відповідно до п.69 Положення № 210 споживач/користувач має право отримувати та використовувати електронні гроші, номіновані в іноземній валюті, випущені іноземною установою електронних грошей за межами України.
Споживач/користувач має право використовувати електронні гроші, випущені іноземною установою електронних грошей, як засіб платежу за товари на користь нерезидента. Сума операції користувача з оплати товару, що придбавається в нерезидента, має бути меншою за розмір (в еквіваленті за офіційним курсом гривні до іноземних валют, встановленим НБУ на дату здійснення операції), передбачений ст.20 Закону № 3611 (п.70 Положення № 210).
1 Йдеться про ліміт в 400 тис. грн, який встановлено ст.20 Закону України від 06.12.2019 р. № 361-IX «Про запобігання та протидію легалізації (відмиванню) доходів, одержаних злочинним шляхом, фінансуванню тероризму та фінансуванню розповсюдження зброї масового знищення».
Постанова № 210 набрала чинності з дня, наступного за днем її офіційного опублікування, – 1 жовтня 2022 року2 (п.4 Постанови № 210). Водночас, слід пам'ятати, що на сьогодні діє тимчасова заборона щодо проведення операцій з випуску та розповсюдження електронних грошей, а також поповнення електронних гаманців електронними грошима (п.16 постанови Правління НБУ від 24.02.2022 р. № 18 «Про роботу банківської системи в період запровадження воєнного стану»)3.
2 Постанову № 210 офіційно опубліковано на офіційному Інтернет-представництві НБУ 30.09.2022 р.
3 Додатково див. повідомлення НБУ на Інтернет-представництві НБУ.