Документ
Коментар
МОН України в листі від 04.10.2022 р. № 1/11649-22 надало роз’яснення щодо використання залишків коштів освітньої субвенції, наголосивши, що залишки освітньої субвенції не мають накопичуватись, а повинні ефективно працювати на підтримку освіти та економіки України.
МОН України зазначило, що за інформацією Держказначейства України, залишки коштів освітньої субвенції станом на 01.01.2022 р. становили 5657,5 млн грн, а станом на 01.09.2022 р. вони склали 9184,1 млн грн.
Відповідно до частини четвертої ст.1032 БКУ1 та п.3 Порядку № 62 залишки коштів за освітньою субвенцією на кінець бюджетного періоду зберігаються на рахунках відповідних місцевих бюджетів і використовуються у наступному бюджетному періоді з урахуванням цільового призначення субвенції та на оновлення матеріально-технічної бази закладів та установ освіти державної та комунальної власності, зазначених у частині першій ст.1032 БКУ.
1 Бюджетний кодекс України від 08.07.2010 р. № 2456-VI.
2 Порядок та умови надання освітньої субвенції з державного бюджету місцевим бюджетам, затверджені постановою КМУ від 14.01.2015 р. № 6.
Відповідні засновники можуть спрямовувати залишки коштів за освітньою субвенцією на оновлення матеріально-технічної бази закладів та установ освіти за умови забезпечення в повному обсязі обов’язкових виплат на оплату праці з нарахуваннями педагогічним працівникам на поточний бюджетний рік.
Перелік напрямів, на які насамперед можуть спрямовуватися залишки коштів за освітньою субвенцією визначено п.3 Порядку № 6. При цьому МОН України наголошує, що вказаний перелік не є вичерпним.
У ст.80 Закону України від 05.09.2017 р. № 2145-VIII «Про освіту» зазначено, що майно (тобто матеріально-технічна база) закладів та установ освіти включає будівлі, споруди, земельні ділянки, комунікації, обладнання, транспортні засоби та інші цінності.
Отже, МОН України дійшло висновку, що залишки коштів за освітньою субвенцією на кінець бюджетного періоду в наступному бюджетному періоді за рішенням засновника можуть бути використані на будь-які напрями, що стосуються оновлення матеріально-технічної бази закладів та установ освіти, включаючи поточний та капітальний ремонт закладів, придбання обладнання для їдалень (харчоблоків), сучасних меблів, оснащення закладів освіти персональними комп’ютерами й мультимедійним обладнанням, засобами навчання та обладнанням для навчальних кабінетів, STEM-лабораторіями, оснащення необхідним обладнанням інклюзивно-ресурсних центрів тощо.
Разом з тим, МОН України нагадує, що п.8 Порядку № 6 відповідним місцевим радам надано право:
У додатку до листа «Інформація щодо залишків коштів освітньої субвенції» наведено дані в тис. грн станом на 01.01.2022 р. та на 01.09.2022 р. у розрізі зведених бюджетів областей України та м. Києва.