Документ
Коментар
Верховна Рада України Законом України від 21.09.2022 р. № 2620-IX1 (Закон № 2620) виклала в новій редакції Закон України від 23.09.99 р. № 1105-XIV «Про загальнообов’язкове державне соціальне страхування» (Закон № 1105)2.
1 Щодо цього Закону див. також лист СПО об’єднань профспілок, який розміщено на офіційному веб-порталі Федерації професійних спілок України.
2 Зміни щодо загальнообов’язкового державного соціального страхування від нещасного випадку на виробництві та професійного захворювання, що спричинили втрату працездатності, а також зміни, внесені до Закону України від 09.07.2003 р. № 1058-IV «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування» (Закон № 1058) буде розглянуто в наступних оглядах.
Зазначимо, що нова редакція Закону № 11053 багато у чому повторює попередню редакцію цього законодавчого акту, тому розглянемо тільки найголовніші нововведення.
3 Тут і далі йдеться про Закон № 1105 у редакції Закону № 2620.
1. Перед усім зазначимо, що з 1 січня 2023 року Фонд соціального страхування України та управління виконавчої дирекції Фонду припиняються та реорганізуються шляхом їх приєднання до Пенсійного фонду України. Пенсійний фонд України та його територіальні органи є правонаступниками ФССУ, його виконавчої дирекції, управлінь виконавчої дирекції ФССУ та їх відділень (п.2 розділу VІІ «Прикінцеві та перехідні положення» Закону № 1105).
Відповідно ПФУ є уповноваженим органом управління в системі загальнообов’язкового державного соціального страхування у зв’язку з тимчасовою втратою працездатності та від нещасного випадку (далі – уповноважений орган управління), правовий статус, порядок утворення, та діяльність якого визначаються Законом № 1058.
Уповноважений орган управління є держателем та адміністратором електронного реєстру листків непрацездатності як складової частини реєстру застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов’язкового державного соціального страхування (ст.4 Закону № 1105).
Основні завдання і функції, права, обов’язки та відповідальність зазначеного органу та його територіальних органів визначено в ст.5-6 Закону № 1105.
2. Частина перша ст.1 Закону № 1105 містить визначення нових термінів (яких не було у попередній редакції цього Закону), а саме:
Нагадаємо, що визначення цих термінів наведено також у п.2 Порядку № 3284 і вони майже не відрізняються від наведених вище. У будь якому випадку, з 1 січня 2023 року (дати набрання чинності Законом № 2620) маємо використовувати саме наведені вище визначення.
4 Порядок організації ведення Електронного реєстру листків непрацездатності та надання інформації з нього, затверджений постановою КМУ від 17.04.2019 р. № 328 (в редакції постанови КМУ від 31.03.2021 р. № 323).
3. У частині другій ст.8 Закону № 1105 наведено перелік обов’язків роботодавця, серед яких виокремимо подання звітності до уповноваженого органу управління у строки, в порядку та за формою, що встановлені КМУ. Отже, мова йде про нову форму звітності, яку буде необхідно подавати до ПФУ (його органів).
4. Абзацом другим частини першої ст.12 Закону № 1105 встановлено, що право на страхові виплати за страхуванням у зв’язку з тимчасовою втратою працездатності виникає з настанням страхового випадку в період роботи (включаючи час випробування та день звільнення), зайняття підприємницькою та іншою діяльністю, якщо інше не передбачено законом.
5. Оновлено перелік видів страхових виплат (матеріального забезпечення та соціальних послуг) за страхуванням у зв’язку з тимчасовою втратою працездатності (див. таблицю).
№ з/п | Відповідно до нової редакції Закону № 1105 (ст.13) | Відповідно до попередньої редакції Закону № 1105 (ст.20) |
1 | Допомога по тимчасовій непрацездатності, включаючи догляд за хворою дитиною, догляд за дитиною віком до 14 років або дитиною з інвалідністю віком до 18 років на весь період надання реабілітаційної допомоги, за наявності медичного висновку про необхідність стороннього догляду за дитиною | Допомога по тимчасовій непрацездатності (включаючи догляд за хворою дитиною) |
2 | Допомога по вагітності та пологах | Допомога по вагітності та пологах |
3 | Допомога на поховання (крім поховання пенсіонерів, безробітних та осіб, які померли внаслідок нещасного випадку на виробництві) | Допомога на поховання (крім поховання пенсіонерів, безробітних та осіб, які померли від нещасного випадку на виробництві) |
4 | – | Оплата лікування та/або реабілітаційної допомоги у відділеннях санаторно-курортного закладу після перенесених захворювань і травм |
6. Додано нову підставу, за наявності якої лікарняні не призначаються. Йдеться про період тимчасової непрацездатності, зазначений у листку непрацездатності, визнаному необґрунтованим (п.7 частини першої ст.16 Закону № 1105).
7. Абзацем другим частини першої ст.22 Закону № 1105 встановлено, що допомога по тимчасовій непрацездатності (включаючи догляд за хворою дитиною), допомога по вагітності та пологах застрахованим особам (у тому числі тим, які здійснюють підприємницьку чи іншу діяльність та одночасно працюють на умовах трудового договору) надається за основним місцем роботи (діяльності) або за місцем роботи за сумісництвом (наймом) у порядку, встановленому КМУ.
Нагадаємо, що наразі допомога по тимчасовій непрацездатності (включаючи догляд за хворою дитиною), допомога по вагітності та пологах застрахованим особам (у тому числі тим, які здійснюють підприємницьку чи іншу діяльність та одночасно працюють на умовах трудового договору) надається за основним місцем роботи (діяльності) та за сумісництвом (наймом). Тобто наразі, за наявності певних підстав, зазначені види допомоги призначаються як за основним місцем роботи, так і за сумісництвом.
Водночас у працівника буде право вибору, за яким місцем роботи отримати допомогу – за основним чи за сумісництвом.
8. Частиною першою ст.23 Закону № 1105 чітко встановлено, що підставою для призначення допомоги по тимчасовій непрацездатності, по вагітності та пологах є сформований на основі медичного висновку про тимчасову непрацездатність або документа, що засвідчує факт усиновлення дитини, встановлення опіки над дитиною, листок непрацездатності (наразі підставою для призначення допомоги по тимчасовій непрацездатності, по вагітності та пологах є виданий у встановленому порядку листок непрацездатності).
9. Визначення розміру допомоги по тимчасовій непрацездатності, в тому числі на пільгових умовах, здійснюється шляхом автоматизованого обміну наявними даними між інформаційно-комунікаційними системами органів державної влади, підприємств, установ та організацій або на підставі копії відповідних посвідчень чи інших документів, які підтверджують право на пільгу (частина друга ст.23 Закону № 1105).
Нагадаємо, що наразі для призначення допомоги по тимчасовій непрацездатності в розмірі 100% середньої заробітної плати (доходу) застраховані особи, зазначені в абзаці шостому частини першої ст.24 Закону № 1105, додають копії відповідних посвідчень або інші документи, які підтверджують право на пільгу. Це стосується, зокрема, застрахованих осіб, віднесених до 1-3 категорій осіб, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи; одного з батьків або особи, що їх замінює та доглядає хвору дитину віком до 14 років, яка потерпіла від Чорнобильської катастрофи; ветеранів війни, постраждалих учасників Революції Гідності та членів сімей загиблих (померлих) ветеранів війни, членів сімей загиблих (померлих) Захисників і Захисниць України та інших осіб.
10. Також нововведенням є те, що документи для призначення допомоги по тимчасовій непрацездатності розглядаються не пізніше десяти робочих днів з дня їх надходження, а для призначення допомоги по вагітності та пологах – не пізніше трьох робочих днів з дня їх надходження (частина перша ст.24 Закону № 1105). Попередньою редакцією Закону № 1105 встановлено, що документи, як для призначення допомоги по тимчасовій непрацездатності, так і по вагітності та пологах розглядаються не пізніше 10 днів з дня їх надходження.
11. Страхові виплати, передбачені Законом № 1105, здійснюються у разі, якщо звернення за їх призначенням надійшло не пізніше шести (наразі – 12) календарних місяців з дня відновлення працездатності, закінчення відпустки у зв’язку з вагітністю та пологами, з дня смерті застрахованої особи або члена її сім’ї (частина п’ята ст.24 Закону № 1105).
Територіальні органи уповноваженого органу управління здійснюють фінансування страхувальників протягом трьох (наразі – 10) робочих днів після надходження заяви-розрахунку, в тому числі в електронній формі (частина перша ст.26 Закону № 1105).
12. Статтею 27 Закону № 1105 встановлено, що перевірка листків непрацездатності проводиться особами, уповноваженими правлінням ПФУ на проведення перевірок обґрунтованості видачі та продовження листків непрацездатності.
Порядок здійснення особами, уповноваженими на проведення перевірок обґрунтованості видачі та продовження листків непрацездатності, затверджується КМУ.
13. За створення необґрунтованого медичного висновку про тимчасову непрацездатність, на підставі якого сформовано листок непрацездатності, відповідальними є лікарі, які працюють у закладах охорони здоров’я, фізичні особи – підприємці, які провадять господарську діяльність з медичної практики, та лікарі, які провадять господарську діяльність з медичної практики як фізичні особи – підприємці, які несуть відповідальність згідно із законодавством (ст.28 Закону № 1105).
14. З тексту Закону № 1105 прибрано згадку про осіб з інвалідністю, які працюють на підприємствах та в організаціях товариств УТОГ і УТОС, а також про осіб, які працюють на сезонних і тимчасових роботах.
Закон № 2620 набирає чинності 1 січня 2023 року (п.1 розділу ІІ «Прикінцеві та перехідні положення» Закону № 2620)5.
5 Закон № 2620 офіційно опубліковано в газеті «Голос України» від 25.10.2022 р. № 217.