Документ
Коментар
Мінфін України в листі від 11.08.2022 р. № 05120-02/Л-1320/1492 розглянув питання оплати суспільно корисних робіт в умовах воєнного стану, що виконуються під час запровадження трудової повинності (суспільно корисні роботи).
Порядком № 7351 регулюються правові та організаційні засади залучення працездатних осіб до суспільно корисних робіт, а також питання їх соціального захисту.
1 Порядок залучення працездатних осіб до суспільно корисних робіт в умовах воєнного стану, затверджений постановою КМУ від 13.07.2011 р. № 753.
Рішення про запровадження трудової повинності та залучення працездатних осіб до виконання суспільно корисних робіт (далі – Рішення), яке доводиться до відома населення через засоби масової інформації, приймає військове командування самостійно або із залученням місцевих держадміністрацій та органів місцевого самоврядування або військових адміністрацій (у разі їх утворення) (п.4 Порядку № 735).
Рішенням визначаються межі території, транспортні маршрути (або організація доставки до місця проведення суспільно корисних робіт) та найменування об'єктів, де планується виконання зазначених робіт.
Пунктом 10 Порядку № 735 визначено, що фінансування суспільно корисних робіт може здійснюватися, зокрема, і за рахунок коштів місцевих держадміністрацій та коштів місцевих бюджетів.
Статтею 91 БКУ2 передбачено, що до видатків місцевих бюджетів, що можуть здійснюватися з усіх місцевих бюджетів, належать, зокрема, видатки на заходи та роботи з територіальної оборони місцевого значення.
2 Бюджетний кодекс України від 08.07.2010 р. № 2456-VI.
Замовником суспільно корисних робіт відповідно до Рішення військового командування є підприємства, установи, організації, де працюватимуть залучені особи.
Для відображення видатків місцевих бюджетів на виконання бюджетних програм головного розпорядника коштів, що будуть ним виконуватися у бюджетному періоді відповідно до наданих йому повноважень, слід використовувати ТПКВК МБ3, яка є складовою частиною формування бюджетної програми місцевого бюджету та уніфікує можливі напрями спрямування коштів місцевих бюджетів.
3 Типова програмна класифікація видатків та кредитування місцевого бюджету, затверджена наказом Мінфіну України від 20.09.2017 р. № 793, в редакції наказу Мінфіну України від 17.12.2020 р. № 781.
У разі відсутності відповідного коду ТПКВК МБ для відображення запланованих видатків Мінфін України рекомендує застосовувати коди ТПКВК МБ, спрямовані на фінансування інших програм/заходів/діяльності в залежності від галузевої ознаки напрямку видатків.
До того ж Мінфін України наголосив на необхідності дотримання принципів, на яких відповідно до частини першої ст.7 БКУ ґрунтується бюджетна система України, а саме: