Документ
Коментар
Верховна Рада України Законом України від 18.10.2022 р. № 2682-IX (Закон № 2682) внесла зміни до деяких законів України щодо захисту соціальних, трудових та інших прав фізичних осіб та спрощення обліку робочих місць для осіб з інвалідністю. Розглянемо головні з них.
1. Зміни, внесені до Закону України від 21.03.91 р. № 875-XII «Про основи соціальної захищеності осіб з інвалідністю в Україні» (Закон № 875).
Новою редакцією частини третьої ст.18 Закону № 875 скасовано обов’язок роботодавців звітувати Фонду соціального захисту осіб з інвалідністю про зайнятість та працевлаштування осіб з інвалідністю.
Нагадаємо, що йдеться про звітність за формою № 10-ПОІ1, яку подавали не пізніше ніж 1 березня року, наступного за звітним. Водночас залишився обов’язок щодо надання державній службі зайнятості інформації, необхідної для організації працевлаштування осіб з інвалідністю, у порядку, встановленому КМУ.
1 Йдеться про Звіт про зайнятість і працевлаштування осіб з інвалідністю (форма № 10-ПОІ (річна) затверджена наказом Мінсоцполітики України від 27.08.2020 р. № 591).
Залишилась незмінною норма, згідно з якою підприємствам, установам, організаціям, у тому числі підприємствам, організаціям громадських об’єднань осіб з інвалідністю, фізичним особам, які використовують найману працю, встановлюється норматив робочих місць для працевлаштування осіб з інвалідністю у розмірі 4% середньооблікової чисельності штатних працівників облікового складу за рік, а якщо працює від 8 до 25 осіб, – у кількості одного робочого місця (частина перша ст.19 Закону № 875).
Проте зі ст.19 Закону № 875 прибрано згадку про обов’язок роботодавців реєструватися у Фонді соціального захисту осіб з інвалідністю.
Пенсійний фонд України у порядку та за формою ним встановленими надає Фонду соціального захисту осіб з інвалідністю інформацію:
Отримана від ПФУ інформація, яка містить ознаки порушень законодавства про створення робочих місць для осіб з інвалідністю, про зайнятість та працевлаштування осіб з інвалідністю, є підставою для проведення перевірки роботодавців (частини шоста – дев’ята ст.19 Закону № 875)2.
2 Порядок контролю за виконанням нормативу робочих місць та перевірки роботодавців щодо виконання нормативу робочих місць, призначених для працевлаштування осіб з інвалідністю, у тому числі шляхом його зарахування, визначається КМУ. Відповідні перевірки проводить Держпраці України.
Фонд соціального захисту осіб з інвалідністю щороку до 10 березня в автоматизованому режимі з використанням даних Державного реєстру загальнообов’язкового державного соціального страхування та Централізованого банку даних з проблем інвалідності здійснює визначення роботодавців, які не забезпечили виконання у попередньому році нормативу робочих місць та надсилає їм розрахунок сум адміністративно-господарських санкцій, що підлягають сплаті у зв’язку з невиконанням нормативу робочих місць для працевлаштування осіб з інвалідністю за попередній рік, обчислених відповідно до ст.20 Закону № 875.
Зазначений розрахунок надсилається у формі електронного документа через електронні кабінети роботодавців на вебпорталі електронних послуг ПФУ у формі та порядку, визначених Фондом соціального захисту осіб з інвалідністю спільно з ПФУ.
2. Зміни, внесені до Закону України від 08.07.2010 р. № 2464-VI «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування» (Закон № 2464).
Новими нормами частини другої ст.20 Закону № 2464, зокрема, встановлено, що з метою обліку в електронній формі відомостей про трудову діяльність працівника страхувальник (роботодавець) подає відомості про працівника щодо:
Персоніфіковані відомості у разі їх відсутності в реєстрі застрахованих осіб, а також у разі зміни або уточнення зазначених відомостей подаються через вебпортал електронних послуг ПФУ з дотриманням вимог Закону № 8513 та Закону № 21554.
3 Закон України від 22.05.2003 р. № 851-IV «Про електронні документи та електронний документообіг».
4 Закон України від 05.10.2017 р. № 2155-VIII «Про електронні довірчі послуги».
3. Зміни, внесені до Закону України від 09.07.2003 р. № 1058-IV «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування» (Закон № 1058).
Відповідно для нового пп.146.1 розділу XV «Прикінцеві положення» Закону № 1058 для осіб з інвалідністю, яким призначено пенсію по інвалідності або пенсію у зв’язку з втратою годувальника, у яких строк припинення виплати такої пенсії припадає на період дії воєнного стану, надзвичайного стану в Україні, у разі неможливості проходження повторного огляду виплата пенсії продовжується до припинення або скасування воєнного стану, надзвичайного стану в Україні та протягом 6 місяців після його припинення або скасування (для осіб, призваних на військову службу за призовом під час мобілізації, на особливий період або прийнятих на військову службу за контрактом у період воєнного стану – не менш як на весь строк їх військової служби).
Якщо при повторному огляді особі з інвалідністю встановлено іншу групу (підгрупу) інвалідності, розмір пенсії, продовженої відповідно до п.146 розділу XV «Прикінцеві положення» Закону № 1058, переглядається з місяця, наступного за місяцем надходження висновку медико-соціальної експертизи до територіального органу ПФУ.
Закон № 2682 набрав чинності з дня, наступного за днем його офіційного опублікування, – 6 листопада 2022 року (п.1 розділу ІІ «Прикінцеві та перехідні положення» Закону № 2682)5.
5 Закон № 2682 офіційно опубліковано в газеті «Голос України» від 05.11.2022 р. № 226.