Документ
Коментар
ГУ ДПС у Дніпропетровській області в інформаційному повідомленні від 4 листопада 2022 року1 розглянула питання щодо необхідності суб’єктам валютних операцій інформувати контролюючий орган про відкриття за межами України рахунку в іноземному банку.
1 За матеріалами інформаційного повідомлення, з повним текстом якого можна ознайомитись на офіційному вебпорталі ГУ ДПС у Дніпропетровській області.
Фахівцями податкового органу зауважено, що відповідно до частини третьої ст.4 Закону України від 21.06.2018 р. № 2473-VІІІ «Про валюту і валютні операції» (Закон № 2473) резиденти мають право відкривати рахунки в іноземних фінансових установах та здійснювати через такі рахунки валютні операції. Проте нормами Податкового кодексу України від 02.12.2010 р. № 2755-VI та Закону № 2473 не передбачено повідомлення податкового органу про відкриття юридичною особою – резидентом України власних рахунків за кордоном, а також про виконання зобов’язань за зовнішньоекономічними контрактами з використанням власних рахунків за кордоном2.
2 Див. також відповідь на запитання, чи має право СГ здійснювати розрахунки з нерезидентами за операціями з експорту та імпорту товарів, через рахунки відкриті в іноземних фінансових установах, які знаходяться за межами України, яку розміщено в загальнодоступному інформаційно-довідковому ресурсі на офіційному вебпорталі ДПС за адресою: https://zir.tax.gov.ua/main/bz/view/?src=ques&id=28355.
Тобто резиденти мають право відкривати за кордоном рахунки та здійснювати через них операції і повідомляти про це податковий орган не треба.
Але при цьому треба пам'ятати, що для закриття валютного нагляду за валютною операцією необхідно кошти перерахувати на поточний рахунок українського банку, який здійснює валютний нагляд.
Так, відповідно до п.16 Інструкції про порядок валютного нагляду банків за дотриманням резидентами граничних строків розрахунків за операціями з експорту та імпорту товарів, затвердженої постановою Правління НБУ від 02.01.2019 р. № 7 (Інструкція № 7) банк здійснює валютний нагляд за дотриманням резидентами граничних строків розрахунків за операцією з експорту товарів за кожним фактом здійснення поставки товару. Грошові кошти від експорту товарів мають бути зараховані на відкритий у банку поточний рахунок резидента не пізніше граничних строків розрахунків (п.19 Інструкції № 7).
Враховуючи зазначене, грошові кошти, що надійшли від нерезидента за операціями з експорту товарів, в тому числі за операціями, які не підпадають під валютний нагляд, підлягають перерахуванню з валютного рахунку резидента – суб’єкта господарювання (юридичної особи), відкритого за межами України, на рахунок в банку України3.
3 Див. також відповідь на запитання, чи підлягають перерахуванню з валютного рахунку резидента – суб’єкта господарювання (юридичної особи), відкритого за межами України, на рахунок в банку України грошові кошти, що надійшли від нерезидента за операціями з експорту товарів (послуг), в тому числі за операціями, які не підпадають під валютний нагляд, та в які терміни, яку розміщено в загальнодоступному інформаційно-довідковому ресурсі на офіційному вебпорталі ДПС за адресою: https://zir.tax.gov.ua/main/bz/view/?src=ques&id=31509.