Документ
Коментар
КМУ постановою від 11.11.2022 р. № 1275 (Постанова № 1275) змінив порядок здійснення оборонних закупівель товарів, робіт і послуг в умовах воєнного стану. Ключовою відмінністю від чинного на сьогодні порядку є введення процедури закупівлі визначеної групи товарів у постачальників, з якими укладено рамкову угоду.
Постановою № 1275 затверджено Особливості здійснення оборонних закупівель на період дії правового режиму воєнного стану (далі – Особливості), які встановлюють порядок та умови здійснення оборонних закупівель для держзамовників у сфері оборони, служб держзамовника, а також військових частин, організацій (установ, закладів), що уповноважуються рішенням держзамовника у сфері оборони на здійснення закупівель та укладання державних контрактів (договорів), із забезпеченням захищеності держзамовників від воєнних загроз на період дії правового режиму воєнного стану.
Особливості складаються з трьох частин: Загальні положення, Укладення рамкової угоди та проведення відбору для укладення державного контракту (договору) та Додаток до Особливостей, у якому наведено Перелік товарів, які закуповуються шляхом укладення рамкових угод для потреб оборони.
Держзамовники здійснюють закупівлі товарів (крім товарів, визначених у додатку до Особливостей), робіт і послуг без застосування видів (процедур) закупівель/спрощених закупівель, визначених Законом про оборонні закупівлі1 та Законом про закупівлі2.
1 Закон України від 17.07.2020 р. № 808-ІХ «Про оборонні закупівлі».
2 Закон України від 25.12.2015 р. № 922-VIII «Про публічні закупівлі».
Держзамовники укладають державні контракти (договори) з урахуванням положень постанови КМУ від 20.03.2022 р. № 335 «Деякі питання здійснення оплати товарів, робіт і послуг для забезпечення потреб сектору безпеки і оборони в умовах воєнного стану».
Держзамовники здійснюють закупівлю товарів, вартість яких дорівнює або перевищує 200 тис. грн, за рамковими угодами для потреб оборони відповідно до Особливостей. Перелік таких товарів визначено у додатку до Особливостей.
Без застосування рамкових угод може здійснюватися придбання держзамовниками товарів, визначених у додатку до Особливостей, вартість яких дорівнює або перевищує 200 тис. грн у разі, коли:
Рамкова угода є договором приєднання (публічною офертою), що укладається відповідно до Цивільного кодексу України від 16.01.2003 р. № 435-IV та Господарського кодексу України від 16.01.2003 р. № 436-IV з урахуванням Особливостей.
Строк, на який укладається рамкова угода, не може перевищувати один календарний рік.
У рамковій угоді держзамовник обов’язково визначає, що строк дії рамкової угоди припиняється з дати припинення або скасування правового режиму воєнного стану.
Рамкова угода вважається укладеною, якщо хоча б одному постачальнику, що подав свою пропозицію відповідно до вимог, визначених в оголошенні, держзамовником повідомлено про відповідність його пропозиції вимогам, визначеним в оголошенні.
Закупівлі за рамковими угодами відбуваються у два етапи.
На першому етапі держзамовник шляхом розміщення в електронній системі закупівель оголошення запрошує постачальників до подання ними пропозицій, що містять інформацію та документи щодо їх відповідності вимогам, визначеним в оголошенні. За результатами розгляду поданої постачальником пропозиції держзамовник приймає одне з трьох наступних рішень про:
Про прийняте рішення держзамовник повідомляє постачальнику відповідно до Особливостей.
Подання постачальником своєї пропозиції держзамовнику відповідно до вимог, визначених в оголошенні, є акцептом рамкової угоди.
На другому етапі держзамовник проводить відбір серед постачальників, що на момент відбору приєдналися до рамкової угоди, та укладає державний контракт (договір) за результатами відбору з постачальником (постачальниками), що є переможцем (переможцями) такого відбору.
Забезпечення потреби в товарах держзамовником може здійснюватися шляхом проведення відбору на весь необхідний обсяг предмета закупівлі або розподілу необхідного обсягу предмета закупівлі на кілька відборів, що проводяться одночасно. Постачальник має право одночасно подавати свої комерційні пропозиції в декілька відборів, але не більше ніж одну комерційну пропозицію в один відбір.
В Особливостях наведено перелік інформації, яку повинно містити оголошення, що оприлюднюється держзамовником в електронній системі закупівель.
Також Особливостями визначено перелік інформації, яку повинна та може містити рамкова угода (п.22-23 Особливостей).
Істотні умови рамкової угоди, оприлюдненої разом з оголошенням, не можуть змінюватися, крім випадків:
У Додатку до Особливостей наведено перелік товарів, які закуповуються шляхом укладення рамкових угод для потреб оборони. Це, зокрема, сумки, рюкзаки, спальні мішки, постільна білизна та рушники, індивідуальне обмундирування, взуття, білизна.
Держзамовникам дозволяється до 31.12.2022 р. здійснювати закупівлі товарів, вказаних в додатку, без застосування видів (процедур) закупівель/спрощених закупівель, визначених Законом про оборонні закупівлі та Законом про закупівлі, а також без застосування процедури закупівель за рамковими угодами.
Постановою № 1275 передбачено:
3 Постанова КМУ від 28.02.2022 р. № 169 «Деякі питання здійснення оборонних закупівель товарів, робіт і послуг в умовах воєнного стану».
Постанова № 1275 набрала чинності з дня її офіційного опублікування – 15 листопада 2022 р.4
4 Постанову № 1275 офіційно опубліковано в газеті «Урядовий кур'єр» від 15.11.2022 р. № 243.