Документ
Коментар
НБУ постановою від 07.10.2022 р. № 216 вніс зміни до низки постанов НБУ, серед яких виокремимо зміни внесені до постанови НБУ від 24.12.2021 р. № 153 «Про затвердження Положення про ліцензування та реєстрацію надавачів фінансових послуг та умови провадження ними діяльності з надання фінансових послуг» (Постанова № 153).
Зокрема, НБУ унеможливив ризик здійснення управління надавачами фінансових послуг особами, в яких є громадянство, податкове резидентство або які постійно проживають чи знаходяться в Російській Федерації, або особами, зареєстрованими в цій державі. Для цього, зокрема, встановлено на постійній основі нову ознаку небездоганної ділової репутації1.
1 Докладніше про зміни див. офіційне повідомлення на Інтернет-представництві НБУ.
Так, відповідно до нового п.185 Постанови № 153 вважається небездоганною ділова репутація керівників, головного бухгалтера, ключових учасників, власників істотної участі, ключових осіб надавача фінансових послуг, які є громадянами та/або податковими резидентами держави-агресора, фізичними особами, постійним місцем проживання яких є територія держави-агресора, юридичними особами, місцем реєстрації та/або місцезнаходженням яких є держава-агресор.
До того ж громадянам та/або податковим резидентам держави-агресора, фізичним особам, постійним місцем проживання яких є територія держави-агресора, юридичним особам, місцем реєстрації та/або місцезнаходженням яких є держава-агресор, які є власниками істотної участі в надавачах фінансових послуг, заборонено користуватися правом голосу за придбаними акціями (частками) та в будь-який спосіб брати участь в управлінні таким надавачем фінансових послуг відповідно до п.181 Постанови № 153.
Постанова № 216 набрала чинності з 9 жовтня 2022 року2 (п.7 Постанови № 216).
2 Постанову № 216 офіційно опубліковано на офіційному Інтернет-представництві НБУ 08.10.2022 р.
Нагадаємо, що Положенням № 153 встановлено вимоги до надавачів фінансових послуг та умови провадження ними діяльності з надання фінансових послуг.
Положення № 153 має 23 додатки, в яких розкривається вся інформація про стан надавача послуг та його ділову репутацію, включаючи інформацію щодо його керівних осіб.
Зазначимо, що оцінка ділової репутації здійснюється в разі подання пакета документів для отримання ліцензії, погодження/повідомлення про набуття або збільшення істотної участі, погодження на посади керівників надавача фінансових послуг, у разі реєстрації та ліцензування філії страховика-нерезидента в Україні, а також протягом строку дії ліцензії надавача фінансових послуг (п.220 Положення № 153). Ділова репутація керівника, головного бухгалтера, ключових осіб надавача фінансових послуг визначається відповідно до розділу IV Положення № 153.
Зауважимо, що процедурою передбачено, що фізична або юридична особа, щодо якої є окремі ознаки небездоганної ділової репутації, має право подати до НБУ клопотання про незастосування до неї виявленої ознаки (п.239 Положення № 153). Тобто документ має не тільки процедуру контролю, а й процедуру заперечення та відновлення ділової репутації.
Також Положенням № 153 встановлено процедуру погодження керівників, головних бухгалтерів страховиків та об'єднаних кредитних спілок та платіжних установ (крім малої платіжної установи), установ електронних грошей, операторів поштового зв’язку, що мають право на надання фінансових платіжних послуг (глава 56 Положення № 153). Відповідно до вимог Положення № 153 НБУ, зокрема, має право прийняти рішення про проведення тестування або співбесіди з керівником, головним бухгалтером об'єднаної кредитної спілки/страховика, платіжної установи (крім малої платіжної установи), установи електронних грошей, оператора поштового зв’язку, що має право на надання фінансових платіжних послуг для визначення його відповідності вимогам щодо ділової репутації та професійної придатності (п.461 Положення № 153).
До того ж Положенням № 153 встановлено процедури розрахунку та погодження набуття істотної участі у небанківській фінансовій установі (розділ ІІІ), а також вимоги до фінансового стану, що підтверджує платоспроможність фінансової установи та її здатність належним чином виконувати зобов’язання перед клієнтами (п.159).
Главою 5 Положення № 153 встановлено загальні умови провадження діяльності з надання фінансових послуг. Умови, яким повинен відповідати надавач фінансових послуг протягом усього строку дії ліцензії, наведено в п.72 Положення № 153.
Зокрема, слід відзначити наступні умови:
Надавач фінансових послуг, у разі виявлення обставин, що свідчать про невідповідність його або його діяльності вимогам, установленим Положенням № 153, зобов’язаний письмово повідомити про це НБУ протягом п’яти робочих днів із дня виявлення таких обставин (п.77 Положення № 153).
Надавач фінансових послуг зобов’язаний протягом усього строку дії ліцензії дотримуватися вимог законодавства України з питань регулювання ринків небанківських фінансових послуг, виконувати вимоги Положення № 153, а також виконувати вимоги, розпорядження, рішення НБУ (уключаючи ті, що стосуються усунення виявлених порушень вимог, передбачених Положенням № 153), надавати на вимогу НБУ інформацію, документи і звітність у встановлений НБУ строк (п.74 Положення № 153).
НБУ видає ліцензії на провадження діяльності з надання таких фінансових послуг: залучення фінансових активів із зобов’язанням щодо наступного їх повернення; фінансовий лізинг; надання коштів у позику, в тому числі і на умовах фінансового кредиту; факторинг; надання гарантій; послуги у сфері страхування. НБУ видає ліцензії на торгівлю валютними цінностями в порядку, визначеному Положенням № 153 для ліцензій на провадження діяльності з надання фінансових послуг (п.65 Положення № 153).
Порядок реєстрації та ліцензування надавачів фінансових послуг викладено в розділі VII Положення № 153.
Заявник має право звернутися до НБУ для включення до Державного реєстру фінансових установ протягом 30 календарних днів з дати державної реєстрації відомостей в Єдиному державному реєстрі, які засвідчуватимуть наміри набуття заявником статусу фінансової установи (п.384 Положення № 153).
До того ж відповідно до п.385 Положення № 153 заявник подає до НБУ:
Для одночасного включення до Реєстру та видачі ліцензії заявник подає до НБУ документи, визначені в п.401 Положення № 153 (п.386 Положення № 153).
Загальні вимоги до документів, що подаються до НБУ, визначено главою 2 Положення № 153. Заявник має право не подавати документів на паперових носіях за умови подання всіх необхідних документів НБУ у формі електронних документів або електронних копій документів з накладеним КЕП заявника/уповноваженого представника заявника або нотаріуса згідно з вимогами Положення № 153 (п.26 Положення № 153).
Документи надсилають на офіційну електронну поштову скриньку НБУ (nbu@bank.gov.ua) або іншими засобами електронного зв’язку, які використовуються НБУ для електронного документообігу (п.20 Положення № 153).
Звертаємо увагу, що заявник має право не подавати до НБУ документи, що раніше подавалися до НБУ, за сукупності таких умов: такі документи не були повернені НБУ заявнику, до них НБУ не надавалися зауваження, є дійсними, а інформація, яка в них міститься, є актуальною. Заявник з метою врахування таких документів під час розгляду пакета документів подає до НБУ відповідне клопотання, у якому наводить перелік раніше поданих документів, а також запевнення, що ці документи не були повернені НБУ заявнику, є дійсними, а інформація, яка в них міститься, є актуальною (п.29 Положення № 153).
За розгляд НБУ поданого заявником пакета документів справляється плата в розмірі, визначеному нормативно-правовим актом НБУ з питань затвердження тарифів на послуги (операції) НБУ (п.387 Положення № 153).
Комітет з питань нагляду приймає рішення про включення особи до Реєстру/видачу ліцензії у терміни визначені п.388 Положення № 153. Рішення про видачу ліцензії приймається протягом 30 робочих днів із дати подання повного пакета документів. До того ж не пізніше наступного дня НБУ вносить відповідний запис про видачу ліцензії до Реєстру та повідомляє про це заявника шляхом направлення у формі електронного документа витягу з Державного реєстру фінансових установ про видачу ліцензії для здійснення діяльності з надання фінансових послуг (п.389 Положення № 153).
Датою видачі ліцензії є дата прийняття НБУ рішення про видачу заявнику ліцензії або рішення про одночасне включення заявника до Реєстру та видачу ліцензії. Строк дії ліцензії є необмеженим (п.393 Положення № 153).
Заявник отримує право на здійснення діяльності з надання фінансових послуг із дати прийняття рішення про видачу ліцензії та внесення відповідного запису до Реєстру (п.392 Положення № 153).
НБУ має право відмовити у включенні особи до Реєстру/видачі ліцензії у випадках, визначених п.394 Положення № 153.