Документ
Коментар
Верховна Рада України Законом України від 16.11.2022 р. № 2759-IX (Закон № 2759) внесла зміни до Кодексу законів про працю України від 10.12.71 р. № 322-VIII (КЗпП) та до Закону України від 01.07.93 р. № 3356-XII «Про колективні договори і угоди» (Закон № 3356). Розглянемо головні зміни.
1. Мобінг (цькування) – систематичні (повторювані) тривалі умисні дії або бездіяльність роботодавця, окремих працівників або групи працівників трудового колективу, які спрямовані на приниження честі та гідності працівника, його ділової репутації, у тому числі з метою набуття, зміни або припинення ним трудових прав та обов’язків, що проявляються у формі психологічного та/або економічного тиску, зокрема із застосуванням засобів електронних комунікацій, створення стосовно працівника напруженої, ворожої, образливої атмосфери, у тому числі такої, що змушує його недооцінювати свою професійну придатність.
Формами психологічного та економічного тиску, зокрема, є1:
1 Вимоги роботодавця щодо належного виконання працівником трудових обов’язків, зміна робочого місця, посади працівника або розміру оплати праці в порядку, встановленому законодавством, колективним або трудовим договором, не вважаються мобінгом (цькуванням).
2 «Нерівна оплата» може бути й вищою, ніж у інших працівників (див. зауваження Головного юридичного управління, які розміщено на Офіційному вебпорталі парламенту України).
Особи, які вважають, що вони зазнали мобінгу (цькування), мають право звернутися із скаргою до Держпраці України та/або до суду (КЗпП доповнено новою статтею 22 «Заборона мобінгу (цькування)»).
2. Відповідно до нової редакції частини третьої ст.38 КЗпП працівник має право у визначений ним строк розірвати трудовий договір за власним бажанням, якщо роботодавець не виконує законодавство про працю, умови колективного чи трудового договору, чинив мобінг (цькування) стосовно працівника або не вживав заходів щодо його припинення, що підтверджено судовим рішенням, що набрало законної сили.
3. Вчинення працівником мобінгу (цькування), встановленого судовим рішенням, що набрало законної сили є підставою для розірвання роботодавцем трудового договору з таким працівником (новий п.12 частини першої ст.40 КЗпП).
Також вчинення керівником підприємства, установи, організації мобінгу (цькування) незалежно від форм прояву та/або невжиття заходів щодо його припинення, встановленого судовим рішенням, що набрало законної сили, є підставою для розірвання трудового договору з таким керівником (новий п.12 частини першої ст.41 КЗпП).
4. У разі вчинення мобінгу (цькування) стосовно працівника або невжиття заходів щодо його припинення такому працівникові виплачується вихідна допомога у розмірі, передбаченому колективним договором, але не менше тримісячного середнього заробітку (внесено зміни до частини першої ст.44 КЗпП).
5. У разі ушкодження здоров’я працівника, причиною якого став мобінг (цькування), факт якого підтверджено судовим рішенням, що набрало законної сили, заподіяна шкода відшкодовується у розмірі понесених витрат на лікування (ст.173 КЗпП доповнено новою нормою).
6. Відшкодування роботодавцем моральної шкоди працівнику провадиться у разі, якщо порушення його законних прав, у тому числі внаслідок дискримінації, мобінгу (цькування), факт якого підтверджено судовим рішенням, що набрало законної сили, призвели до моральних страждань, втрати нормальних життєвих зв’язків і вимагають від нього додаткових зусиль для організації свого життя (частина перша ст.2371 КЗпП викладено в новій редакції)3.
3 У змінах до частини першої ст.2371 КЗпП йдеться про судові рішення, що підтверджують факт вчинення мобінгу (цькування), які набрали законної сили. Проте Законом № 2759 не передбачено зміни ні до Кодексу адміністративного судочинства України від 06.07.2005 р. № 2747-IV, ні до Цивільного процесуального кодексу України від 18.03.2004 р. № 1618-IV, які б визначали порядок здійснення судочинства, процесуальні права і обов’язки сторін у справах за скаргами про вчинення мобінгу (цькування). До того ж зазначені кодекси не передбачають розгляд судами справ про встановлення факту мобінгу (цькування). За такої ситуації, реалізація норм, які пов’язані із наявністю судових рішень, унеможливлюватиметься за відсутності механізмів їх реалізації. Внаслідок цього мета Закону № 2759 зведена лише до законодавчого визначення поняття «мобінг (цькування)» (див. зауваження Головного юридичного управління, які розміщено на Офіційному вебпорталі парламенту України).
7. У колективному договорі встановлюються взаємні зобов’язання сторін щодо регулювання виробничих, трудових, соціально-економічних відносин, зокрема, заходи, спрямовані на запобігання, протидію та припинення мобінгу (цькування), а також заходи щодо відновлення порушених внаслідок мобінгу (цькування) прав (частину другу ст.7 Закону № 3356 доповнено новою нормою).
Закон № 2759 набрав чинності з дня, наступного за днем його офіційного опублікування, – 11 грудня 2022 року (п.1 розділу ІІ «Прикінцеві положення» Закону № 2759)4.
4 Закон № 2759 офіційно опубліковано в газеті «Голос України» від 10.12.2022 р. № 251.