Документ
Коментар
Верховна Рада України ухвалила Закон України від 03.11.2022 р. № 2718-IX «Про матеріали і предмети, призначені для контакту з харчовими продуктами» (Закон № 2718), який визначає правові та організаційні засади забезпечення безпечності матеріалів і предметів, призначених для контакту з харчовими продуктами, з метою забезпечення захисту життя і здоров’я людей, а також інших прав та інтересів споживачів. У додатках до цього Закону містяться:
Матеріали і предмети, призначені для контакту з харчовими продуктами (далі – матеріали і предмети), – призначені для безпосереднього та/або опосередкованого контакту з харчовими продуктами (у тому числі через функціональний бар’єр) матеріали і предмети, що використовуються з метою виробництва, фасування, зберігання, транспортування, реалізації, використання та/або споживання харчових продуктів, включаючи:
Закон № 2718 регулює відносини, пов’язані з виробництвом, обігом та використанням матеріалів і предметів, які в готовому до використання стані відповідають хоча б одному з таких критеріїв:
Дія Закону № 2718 не поширюється на відносини, пов’язані з: матеріалами і предметами, які є антикваріатом; матеріалами, що є захисним покриттям або оболонкою, які вкривають шкуринку сиру, готові до споживання м’ясні харчові продукти або фрукти та є частиною харчового продукту і можуть бути спожиті разом з ним; водопровідною мережею, а також індивідуальними та колективними установками (пристроями) питного водопостачання, що належать до системи питного водопостачання.
Відповідно до ст.11 Закону № 2718 державної реєстрації підлягають такі об’єкти:
1 Активні матеріали і предмети – матеріали і предмети, призначені для продовження граничного терміну (календарної дати) споживання фасованих харчових продуктів (дати «вжити до») та/або для підтримки чи покращення стану фасованих харчових продуктів, що містять у своєму складі навмисно включені компоненти, які вивільняють речовини у фасовані харчові продукти чи у середовище, що їх оточує, або поглинають речовини з фасованих харчових продуктів чи з середовища, що їх оточує (п.1 частини першої ст.1 Закону № 2718).
2 Інтелектуальні матеріали і предмети – матеріали і предмети, що забезпечують моніторинг стану фасованих харчових продуктів чи середовища, що оточує такі харчові продукти (п.9 частини першої ст.1 Закону № 2718).
У виробництві матеріалів і предметів забороняється використання об’єктів, не включених до державного реєстру об’єктів.
Рішення про державну реєстрацію об’єктів приймає МОЗ України на підставі та в порядку, встановлених Законом № 2718.
Державна реєстрація об’єктів здійснюється безоплатно та на необмежений строк. Використання об’єктів з порушенням умов, зазначених у рішенні про державну реєстрацію, забороняється.
До того ж Закон № 2718 містить положення про вимоги до матеріалів і предметів (розділ ІІ); маркування, декларування відповідальності та забезпечення простежуваності матеріалів і предметів (розділ ІV); належну виробничу практику (розділ V); державний контроль та відповідальність (розділ VІ) та інші положення.
Також Законом № 2718 внесено зміни до низки відповідних законодавчих актів України.
Закон № 2718 набирає чинності через 3 роки з дня його офіційного опублікування, – 19 листопада 2025 року, крім норм, які набирають чинності з дня наступного за днем його офіційного опублікування, – 20 листопада 2022 року та які в цьому коментарі не розглядались (п.1 розділу VІІ «Прикінцеві та перехідні положення» Закону № 2718)3.
3 Закон № 2718 офіційно опубліковано в газеті «Голос України» від 19.11.2022 р. № 236.